Skip to content

Clicky klavyeler o kadar havalı ki canınızı yakıyor

20 de Nisan de 2021

Temel Çıkarımlar

  • Mekanik klavyeler harika görünür, hissedilir ve ses çıkarır.
  • Çoğu model rahatlık için çok uzundur ve bilek ağrısına neden olabilir.
  • Tıklamalı klavye alışkanlığı pahalı hale gelebilir.
Charlie Kuzukulağı / Lifewire
Clicky klavyeler çok sıcak. Harika görünüyorlar, harika sesler çıkarıyorlar ve kullanımı çok eğlenceli. Ancak genellikle çok uzundurlar, tekrarlayan zorlanma yaralanmasını (RSI) ağırlaştırabilirler ve çoğu istediğiniz kadar iyi yapılmamıştır. Mekanik klavyeler birkaç temel tipte gelir, ancak hepsinde modern bir dizüstü bilgisayardaki tuşlardan çok daha fazla hareket eden yaylı tuşlar bulunur. Bu esnek hareket, bir tuşa basıldığında ne zaman kaydedildiğini bilmenizi sağlayan pozitif bir tıklama ile birlikte, kullanımı çok tatmin edici hale getirir. Onları seviyorum. Birçoğuna sahip oldum veya inceledim ve birkaçını hala koltuğun altında tutuyorum. Ama artık onları nadiren kazıyorum çünkü çok acı veriyorlar.

Mekanik Klavye nedir?

1980’lerden bir bilgisayarı veya 1960’lardan IBM Selectric gibi bir elektrikli daktiloyu hayal edin. Altında bir anahtar bulunan kalıplanmış bir plastik tuş başlığı içerirler ve en iyileri veya en azından en gürültülü olanlar Kiraz Mavisi anahtarlardır. Bu anahtarlar, mekanik bir klavyenin tüm noktasıdır, çünkü herhangi bir makaslı anahtar veya kelebek klavyeden veya gerçekten ucuz klavyelerde bulunan korkunç kauçuk kubbeli anahtarlardan farklı bir his sağlarlar. “Bu esnek hareket, bir tuşa basıldığında ne zaman kaydedildiğini bilmenizi sağlayan pozitif bir tıklama ile birlikte, kullanımı çok tatmin edici hale getiriyor.” Bu tuş başlıkları da çıkarılabilir ve değiştirilebilir. Anahtarlar hareket etmiyor (anahtarların değiştirilmesi gereken özel bir modeliniz yoksa), ancak tuş başlıkları değiştirilebilir. Özel tuş başlıkları için büyük bir pazar var, böylece gerçekten şehre gidebilir ve klavyenizi özelleştirebilirsiniz.

Ergonomi

Anahtarlara alışmak biraz zaman alıyor. İlk birkaç gün sinir bozucu olabilir. Farenizi veya izleme dörtgeninizi baskın olmayan elinizle değiştirdiyseniz, bu aynı şekilde hissediyor. Rahatsızlık parmaklarda değil, kafadadır. Ama sebat et ve oldukça rahat görünecek. Ya da değil. Bazı insanlar mekanik tuşların artan parmak hareketini tercih ederken, diğerleri (benim gibi) bir süre sonra bunu rahatsız edici bulabilir. Her şey kendi kurulumunuza ve karpal tünelinizin durumuna bağlıdır. Benimki uzun süreli tıklama tuşlarından memnun değil.

Bir tabletin önünde duran uzun mekanik klavye

Charlie Kuzukulağı / Lifewire
Ancak tuşlardan daha fazla basmak, klavyenin bir birim olarak ergonomisidir. Neredeyse evrensel olarak çok uzun olduklarını düşünüyorum. Sadece birkaç milimetre uzunluğunda olan sıradan bir modern bilgisayar klavyesinin aksine, ortalama mekanik model masanın bir inç üzerinde yükselebilir. Bunu bugünün yine biraz yüksek olan masalarıyla birleştirin ve RSI için bir tarifiniz var. Eski elektrikli daktiloların bulunduğu stantlara bakın ve masanıza kıyasla ne kadar düşük olduklarını göreceksiniz. Klavyeniz ön kollarınızı onu karşılamaya zorlarsa, ya masanın altına bir klavye tepsisi eklemeli ya da masanın bacaklarından birkaç inç uzakta kesmelisiniz. İkincisini seçtim, ancak bazı klavyelerde hala çok yüksek.

Pahalı Alışkanlık

Mekanik klavyelerin diğer bir dezavantajı ise pahalı olmaları. Bu kendi başına sorun değil, çünkü iyi bir klavye onlarca yıl sürecek, ancak bağımlılık yapabilirler ve kendinizi pahalı bir alışkanlıkla bulabilirsiniz.

Mekanik klavyenin kırmızı sessiz ve ses kısma tuşlarının görüntüsünü kapatın

Charlie Kuzukulağı / Lifewire
İşte bir örnek. Gerçekten sevdiğim güvenilir Filco Majestouch 2 cihazımı kullanıyorum. Yazarken, en yeni düşük profilli mekanik klavyeleri araştırmaya karar verdim ve bu beni pahalı deneylere doğru bir yolculuğa çıkardı. Tüm gün yazarsanız, iyi bir klavye almanız ve onu düzgün bir şekilde konumlandırmanız için bunu bileklerinize borçlusunuz. Bu mekanik bir model olabilir, ancak aynı şekilde basit ve modern bir klavye de olabilir. Ne yaparsanız yapın, ne kadar havalı görünürse görünsün, rahatsız ediyorsanız mekanik klavye kullanmayın.