Skip to content

CMS “Teması” Nedir?

21 de Mayıs de 2021

Bir CMS, genellikle PHP, HTML, Javascript ve diğer kodlama dillerinde bir veritabanı ve dosya kümesine dayalı bir web sitesi oluşturmak için kullanılan bir İçerik Yönetim Sistemidir. En yaygın CMS platformlarından bazıları WordPress, Drupal ve Joomla’dır. tema Bir CMS için, bir CMS web sitesinin nasıl göründüğünü belirleyen kod dosyaları ve (genellikle) görüntülerden oluşan bir koleksiyondur.

Bir “temanın” bir “şablondan” farkı nedir?

CMS dünyasında,şablon ve tema temelde aynı şeye atıfta bulunun. Kullanılan kelime CMS’ye bağlıdır. Drupal ve WordPress kelimesini kullanıyor temaJoomla kelimesini kullanırken şablon. Drupal’ın ayrı bir konsepti var şablon dosyalarıama bunun kafanızı karıştırmasına izin vermeyin. Bir Drupal sitesinin çoğunun veya tamamının nasıl göründüğünü kontrol eden tek “şey” hakkında konuşurken, buna tema.

Temalar Sitenin “Görünümünü” Değiştirir

Bir sitenin nasıl “göründüğünü” düşündüğünüzde, muhtemelen temayı düşünüyorsunuz. Bir tema sisteminin amacı, içeriği olduğu gibi bırakırken, tüm sitenin görünümünü her sayfada bir defada değiştirmenize izin vermektir. Sitenizde binlerce sayfa olsa bile, hızlı bir şekilde yeni bir temaya geçebilirsiniz.

Bazı Temalar Ekstra İşlevsellik İçerir

Teoride, bir tema (veya şablon) “görünüme” odaklanır ve varsa çok az ekler, işlevsellik sitenize. Kenar çubuğunda özel bir şey yapmak için küçük bir kutu istiyorsanız, CMS’nize bağlı olarak ayrı bir modül, eklenti veya uzantı bulmanız gerekir. Uygulamada, birçok tema (veya şablon), etkinleştirebileceğiniz birçok ekstra özellik içeriyor gibi görünmektedir. Ayrıca, ücretli temaların (Drupal dünyasında neredeyse bilinmeyen) bu ekstra işlevselliği içermesi muhtemel görünüyor. Ücretli bir WordPress teması veya Joomla şablonu için web sayfası, büyük bir satış noktası olarak genellikle çeşitli ekstra özellikler içerir. Ücretli bir tema tüm sorunlarınızı tek seferde çözerse ve iyi korunursa, bu mutlaka kötü bir fikir değildir. Bu ücretli temalardan bazıları bize Drupal dağıtımlarını hatırlatıyor. Web sitenizde ihtiyaç duyabileceğiniz her ekstra şeyi paketlemeye çalışıyor gibi görünüyorlar.

Biçim mla apa chicago Alıntıınız

Powell, Bill. “CMS” Teması “Nedir?” ThoughtCo, Mayıs. 14, 2021, thinkco.com/what-is-a-cms-theme-756600.
Powell, Bill. (2021, 14 Mayıs). CMS “Teması” Nedir? Https://www.thoughtco.com/what-is-a-cms-theme-756600 adresinden erişildi
Powell, Bill. “CMS” Teması “Nedir?” ThoughtCo. https://www.thoughtco.com/what-is-a-cms-theme-756600 (21 Mayıs 2021’de erişildi).