Skip to content

CMYK Renk Modeli Hakkında Bilmeniz Gerekenler

28 de Mayıs de 2021

Adını modelin dört temel renginden alan CMYK renk modeli: camgöbeği, macenta, sarı ve siyah – ticari baskı dünyasına ve birçok ev-ofis renkli yazıcısına hakimdir.

RGB, CMYK’ya Nasıl Gidiyor?

CMYK renk modelini anlamak için RGB renginin bir incelemesiyle başlayalım. RGB renk modeli kırmızı, yeşil ve maviden oluşur. Bilgisayarınızın monitöründe kullanılır ve projelerinizi hala ekrandayken göreceğiniz şeydir. RGB, ekranda kalacak şekilde tasarlanmış projeler için korunur (örneğin, web siteleri, çevrimiçi belgeler ve diğer web grafikleri).

Lifewire / Marina Li
Ancak bu renkler yalnızca bilgisayar ekranı gibi doğal veya üretilmiş ışıkla görüntülenebilir ve basılı bir sayfada görüntülenemez. CMYK burada devreye girer. İki RGB rengi eşit şekilde karıştırıldığında, CMYK modelinin, eksiltici birincil renkler olarak bilinen renklerini üretirler.

  • Yeşil ve mavi camgöbeği oluşturur.
  • Kırmızı ve mavi macenta oluşturur.
  • Kırmızı ve yeşil sarı oluşturur.
  • Siyah, modele 3 eksiltici birincil renkle oluşturulamayacağı için eklenir (birleştiklerinde koyu kahverengi oluştururlar). K veya “anahtar” siyah anlamına gelir.

Baskı İşleminde CMYK

Dört renkli baskı işlemi dört baskı kalıbı kullanır; biri camgöbeği, biri macenta, biri sarı ve biri siyah için. Renkler kağıt üzerinde birleştirildiğinde (aslında küçük noktalar olarak yazdırılırlar), insan gözü son birleşik görüntüyü görür.

Grafik Tasarımda CMYK

Grafik tasarımcıları ekranda RGB olarak çalışmalıdır, ancak son baskıları CMYK olacaktır. Basımevi başka bir şey talep etmedikçe, dijital dosyalar ticari yazıcılara gönderilmeden önce CMYK’ya dönüştürülmelidir. RGB ve CMYK renkleri birbirine yakındır ancak tam olarak aynı değildir. Bu nedenle, tam renk eşleşmesinin önemli olup olmadığını tasarlarken renk örneklerini kullanın. Örneğin, bir şirketin logosu ve markalama malzemesi, John Deere Green gibi çok özel bir renk kullanabilir. Çok tanınan bir renktir ve içindeki en ince değişimler, ortalama bir tüketici tarafından bile fark edilebilir olacaktır. Renk örnekleri, bir tasarımcıya ve müşteriye bir rengin kağıt üzerinde nasıl görüneceğine dair basılı bir örnek sağlar. Ardından, istenen sonuçları sağlamak için Photoshop’ta (veya benzer bir programda) seçilen bir renk örneği seçilebilir. Ekrandaki renk renk örneğine tam olarak uymasa da, son renginizin nasıl görüneceğini bilirsiniz. Ayrıca bir kanıt (basılı parça örneği) tüm iş çalıştırılmadan önce bir yazıcıdan. Bu adım üretimi geciktirebilir ancak tam renk eşleşmelerini sağlayacaktır.

Neden RGB’de Çalışmalı ve CMYK’ya Dönüştürmelisiniz?

Öyleyse neden baskıya yönelik bir parça tasarlarken sadece CMYK’da çalışmıyorsunuz? Elbette yapabilirsiniz, ancak ekranda gördükleriniz yerine bu renk örneklerine güvenmeniz gerekecek çünkü monitörünüz görüntüleri yalnızca RGB’de görüntüleyebilir. Ayrıca, Photoshop dahil bazı programlar, CMYK görüntülerine yapabileceklerinizi sınırlar. Bu engel, programın RGB kullanan fotoğrafçılık için tasarlanmış olmasıdır. InDesign ve Illustrator gibi tasarım programları (her ikisi de Adobe programları), baskı tasarımcıları için optimize edildikleri için varsayılan olarak CMYK’dır. Bu nedenlerden dolayı, grafik tasarımcılar genellikle fotoğraf öğeleri için Photoshop kullanır ve ardından bu görüntüleri mizanpajlar için özel bir tasarım programına aktarır.