Skip to content

Çok İşlevli Yazıcılar İçin Bir Kılavuz

1 de Haziran de 2021

Hepsi bir arada veya AIO olarak da bilinen çok işlevli bir yazıcı, yazdırma görevlerini gerçekleştirmenin yanı sıra tarar, faks gönderir ve kopyalar. Bu işlevsellik seviyesi, büyük ve ağır bir form faktörü ve bazen yüksek bir fiyat etiketi ile birlikte gelir. Çok işlevli bir yazıcı düşünüyorsanız, ihtiyaçlarınızı değerlendirmenize yardımcı olacak tipik özelliklerin bir dökümünü burada bulabilirsiniz. Hepsi bir arada bir yazıcıya ihtiyacınız olup olmadığını veya daha az özellikli bir yazıcının sizin için daha iyi bir seçim olup olmayacağını öğrenmek için okumaya devam edin. Yazıcı üreticileri, makinenin evde mi yoksa işyerinde mi kullanıldığına bağlı olarak bir dizi özelliğe sahip çeşitli mürekkep püskürtmeli ve lazer çok işlevli yazıcılar sunar. Bu makale, değerlendirme amaçlı genel özellikleri açıklamaktadır.

epson

Baskı

İşletmenizin çift taraflı (çift taraflı) baskıya ihtiyacı olup olmadığını düşünün. Kağıttan tasarruf etmek veya broşür ve el ilanı yazdırmak istiyorsanız, dupleksleme olmazsa olmaz bir özelliktir. Zımbalama, katlama, delme, kapak ciltleme ve daha fazlası gibi gelişmiş baskı ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurun. Bazı üst düzey AIO’lar tüm bunları ve daha fazlasını ve muhtemelen daha yüksek bir fiyat etiketiyle yapar. Yine de, bu işlevlere ihtiyacınız varsa, yatırıma değer olabilir. Sunumlar için kart stoğu veya daha yüksek kaliteli kağıt gibi çeşitli kağıt türleri kullanıyorsanız, bazı makinelerde kağıt türlerini hızla değiştirmenize olanak tanıyan birden çok kağıt çekmecesi bulunur. Renkli baskı ihtiyaçlarınızın yanı sıra ihtiyacınız olan baskı kalitesini de göz önünde bulundurun.

Tarama

Yazıcı içinde bir tarayıcı bulundurmak kullanışlıdır ve ev ve iş kullanıcıları için verimlilik ve yerden tasarruf sağlar. Çoğu çok işlevli yazıcı, belirli bir düzeyde tarama yeteneği sağlar. Bu yetenekler, fotoğrafları veya tek sayfalık belgeleri tarama gibi temel tarama özelliklerinden asetatları taramaya veya PDF şifreleme gibi belge güvenliği sağlamaya kadar uzanır. İşletmeniz belgeleri bir ofis ağında tarıyor ve depoluyorsa, düşündüğünüz AIO’nun bir ağ üzerinde çalıştığından ve bu özelliği sunduğundan emin olun. Çok işlevli tarayıcıların sunduğu diğer üst düzey tarama özellikleri arasında çok sayfalı tarama, çift taraflı tarama, yüksek kaliteli taramalar ve daha fazlası bulunur. Birçok ev ve iş kullanıcısı, AIO’nun bir belgeyi tarama ve ardından bir müşteriye e-postayla gönderme yeteneği gibi tarama yönü ile e-posta entegrasyonuna ihtiyaç duyar. Tarama ihtiyaçlarınız karmaşıksa, çok işlevli yazıcının özellik listesini kontrol edin, fiyatı tartın ve yüksek kaliteli ayrı bir tarayıcının daha iyi bir yatırım olup olmadığını düşünün. Çok işlevli yazıcılar, taranan belgeleri düzenlenebilir ve aranabilir bir biçime dönüştürebilmeniz için optik karakter tanıma özelliğine sahip tarama işlevleri sunabilir.

Faks gönderme

Hepsi bir arada aygıtların çoğunda yerleşik bir faks makinesi bulunur. E-posta ve internet faks makinesini büyük ölçüde ortadan kaldırmış olsa da, ihtiyaç duyulduğunda bir faks makinesine sahip olmak önemlidir. Sık fakslıyorsanız, AIO’da yerleşik olan faks modemin hızını kontrol edin. Tek bir siyah beyaz sayfanın fakslanması yaklaşık üç saniye süren 33,6 Kb/sn’den düşük olsaydı olağandışı olurdu. Dikkate alınması gereken bir diğer önemli husus, faksın bellekte kaç sayfa saklayabileceğidir. Canon Pixma MX922 gibi bazı çok işlevli yazıcılar, gelen ve giden 150 sayfayı saklar, yani makine kapatıldığında faks alabilir. AIO’nuzla uyumlu bir PC faks işlevine ihtiyacınız olup olmadığını düşünün, böylece belgeyi yazdırmadan bilgisayarınızdan belgeleri fakslayabilirsiniz. Bazı çok işlevli yazıcılardaki faks makinesi, bir ağdaki kullanıcılara sesli mesajlar gönderen bir telesekreter görevi görebilir. Bu özellik özellikle küçük işletmeler için yararlıdır.

kopyalama

Tarama gibi, evde, işte veya evde kullanım için bir fotokopi makinesine sahip olmak yararlıdır. Kopyalama ihtiyaçlarınızı düşünün. Örneğin, renkli kopyalara ihtiyacınız varsa, lazer all-in-one sizin için çalışmayacaktır (düşük kaliteli bir renkli modele en az 500$ harcamayı düşünmüyorsanız). Bazı AIO’lar, bağımsız kopyalayıcılar olarak çalışmaz ve kopyalama işlevlerini gerçekleştirmek için bir bilgisayar gerektirir. Bilgisayar olmadan kopyalama yapmanız gerekiyorsa, çok işlevli yazıcınızda bu özelliğin bulunduğundan emin olun. Bir all-in-one’ı değerlendirirken bazı temel kopyalama ihtiyaçlarınızı düşünün. Örneğin, hem tek hem de çift taraflı belgeleri kopyalamanız gerekiyorsa.

Diğer özellikler

Çok işlevli bir yazıcının otomatik belge besleyiciye (ADF) sahip olmasını isteyebilirsiniz, ancak her modelde yoktur. ADF, bir kerede çok fazla kağıt koymanıza ve birkaç dakikada bir besleme yapmanıza gerek kalmamasına olanak tanır. En az 30 adet letter boyutlu kağıt yaprağı için kapasite isteyeceksiniz. AIO’nun bağlantı seçenekleri de önemlidir. Çoğu çok işlevli yazıcıda bir USB bağlantı noktası bulunurken, bazılarında kullanıcıların belgeleri paylaşabilmesi için Ethernet veya Wi-Fi bağlantıları bulunur. Wi-Fi özellikli AIO, ağdaki herhangi bir yazıcıya veya bir mobil aygıttan kablosuz olarak yazdırır. Son olarak, evinizde veya ofisinizde birden fazla bilgisayarınız varsa, ağa bağlanabilen çok işlevli bir yazıcı uygundur. Yalnızca bir bilgisayarınız olsa bile, bazı yazıcılar Bluetooth kullanarak yazdırabilir. Bu size yazıcıyı nereye koyacağınız konusunda daha fazla esneklik sağlar, bu da sınırlı alanınız varsa yardımcı olur.