Skip to content

Çok Sütunlu Web Sitesi Düzenleri için CSS Sütunları Nasıl Kullanılır?

25 de Haziran de 2021

Uzun yıllar boyunca, CSS şamandıraları, web sitesi mizanpajları oluşturmada titiz ancak gerekli bir bileşen olmuştur. Tasarımınız birden çok sütun gerektiriyorsa, yüzenlere döndünüz. Bu yöntemle ilgili sorun, web tasarımcılarının/geliştiricilerinin karmaşık site düzenleri oluştururken gösterdikleri inanılmaz ustalığa rağmen, CSS kayan noktalarının hiçbir zaman bu şekilde kullanılmamış olmasıdır. Şamandıralar ve CSS konumlandırmanın gelecek yıllarda web tasarımında bir yeri olacağı kesin olsa da, CSS Grid ve Flexbox gibi yeni düzen teknikleri artık web tasarımcılarına site düzenlerini oluşturmaları için yeni yollar sunuyor. Çok fazla potansiyel gösteren bir başka yeni düzen tekniği, CSS Çoklu Sütunlarıdır. CSS Sütunları birkaç yıldan beri var, ancak eski tarayıcılarda (çoğunlukla Internet Explorer’ın eski sürümleri) destek eksikliği, birçok web profesyonelinin üretim çalışmalarında bu stilleri kullanmasını engelledi. IE’nin bu eski sürümlerine yönelik desteğin sona ermesiyle birlikte, bazı web tasarımcıları artık CSS Sütunları dahil olmak üzere yeni CSS mizanpaj seçeneklerini deniyorlar ve bu yeni yaklaşımlar üzerinde yüzer araçlardan çok daha fazla kontrole sahip olduklarını keşfediyorlar.

CSS Sütunlarının Temelleri

Adından da anlaşılacağı gibi, CSS Çoklu Sütunları (CSS3 çoklu sütun düzeni olarak da bilinir), içeriği belirli sayıda sütuna bölmenize olanak tanır. Kullanacağınız en temel CSS özellikleri şunlardır:

  • sütun sayısı
  • sütun boşluğu

Sütun sayısı için istediğiniz sütun sayısını belirtirsiniz. Sütun boşluğu, bu sütunlar arasındaki oluklar veya boşluk olacaktır. Tarayıcı bu değerleri alacak ve içeriği belirttiğiniz sütun sayısına eşit olarak bölecektir. Pratikte CSS çoklu sütunlarının yaygın bir örneği, bir gazete makalesinde göreceğinize benzer şekilde, bir metin içeriği bloğunu birden çok sütuna bölmek olabilir. Aşağıdaki HTML işaretlemesine sahip olduğunuzu varsayalım (örneğin, uygulamada yalnızca bir paragrafın başlangıcını koyduğumuzu unutmayın, ancak pratikte bu işaretlemede muhtemelen birden fazla içerik paragrafı olacaktır):

makalenizin başlığı

Burada bir sürü metin paragrafı hayal edin…

Daha sonra şu CSS stillerini yazdıysanız: .content {
-moz-sütun sayısı: 3;
-webkit-sütun-sayısı: 3;
sütun sayısı: 3;
-moz-sütun-boşluğu: 30 piksel;
-webkit-sütun-boşluğu: 30 piksel;
sütun aralığı: 30 piksel;
}

Bu CSS kuralı, “içerik” bölümünü aralarında 30 piksel boşluk olacak şekilde 3 eşit sütuna böler. 3 yerine iki sütun istiyorsanız, bu değeri değiştirmeniz yeterlidir ve tarayıcı içeriği eşit olarak bölmek için bu sütunların yeni genişliklerini hesaplar. Önce satıcı önekli özellikleri, ardından öneksiz bildirimleri kullandığımıza dikkat edin. Bu kadar kolay olsa da, bu şekilde kullanımı web sitesi kullanımı için şüphelidir. Evet, bir grup içeriği birden çok sütuna bölebilirsiniz, ancak bu, özellikle bu sütunların yüksekliği ekranın “katının” altına düşerse, web için en iyi okuma deneyimi olmayabilir. Okuyucular daha sonra içeriğin tamamını okumak için yukarı ve aşağı kaydırmak zorunda kalacaktı. Yine de, CSS Sütunlarının ilkesi burada gördüğünüz kadar kolaydır ve bazı paragrafların içeriğini bölmekten çok daha fazlasını yapmak için kullanılabilir – gerçekten de mizanpaj için kullanılabilir.

CSS Sütunlarıyla Düzen

3 sütun içerikli içerik alanına sahip bir web sayfanız olduğunu varsayalım. Bu çok yaygın bir web sitesi düzenidir ve bu 3 sütunu elde etmek için normalde içindeki bölümleri kaydırmanız gerekir. CSS çoklu sütunları ile çok daha kolaydır. İşte bazı örnek HTML:

Blogumuzdan

İçerik buraya gelecekti…

Yaklaşan Etkinlikler

İçerik buraya gelecekti…

Bu birden çok sütunu oluşturan CSS, daha önce gördüğünüzle başlar: .content {
-moz-sütun sayısı: 3;
-webkit-sütun-sayısı: 3;
sütun sayısı: 3;
-moz-sütun-boşluğu: 30 piksel;
-webkit-sütun-boşluğu: 30 piksel;
sütun aralığı: 30 piksel;
}

Şimdi, buradaki zorluk, tarayıcının bu içeriği eşit olarak bölmek istemesidir, bu nedenle, bu bölümlerin içerik uzunluğu farklıysa, bu tarayıcı aslında tek bir bölümün içeriğini bölerek, bunun başlangıcını bir sütuna ekler ve ardından devam eder. (bunu, bir deneme çalıştırmak ve her bölümün içine farklı uzunluklarda içerik eklemek için bu kodu kullanarak görebilirsiniz). İstediğin bu değil. Bu bölümlerin her birinin ayrı bir sütun oluşturmasını istiyorsunuz ve bir bölümün içeriği ne kadar büyük veya küçük olursa olsun, asla bölünmesini istemiyorsunuz. Bunu, ek bir CSS satırı ekleyerek başarabilirsiniz: .content div {
ekran: satır içi blok;
}

Bu, tarayıcı bunu birden çok sütuna bölse bile “içeriğin” içindeki bölümleri bozulmadan kalmaya zorlayacaktır. Daha da iyisi, burada hiçbir şeye sabit bir genişlik vermediğimiz için, tarayıcı yeniden boyutlandırıldığında bu sütunlar otomatik olarak yeniden boyutlandırılacak ve onları duyarlı web siteleri için ideal bir uygulama haline getirecektir. Bu “satır içi blok” stili uygulandığında, 3 bölümünüzün her biri ayrı bir içerik sütunu olacaktır.

Sütun Genişliğini Kullanma

“Column-count” dışında kullanabileceğiniz bir özellik daha var ve layout ihtiyaçlarınıza göre aslında siteniz için daha iyi bir seçim olabilir. Bu “sütun genişliği” dir. Daha önce gösterildiği gibi aynı HTML işaretlemesini kullanarak, bunu CSS’imizle yapabiliriz: .content {
-moz-sütun genişliği: 500 piksel;
-webkit-sütun genişliği: 500 piksel;
sütun genişliği: 500 piksel;
-moz-sütun-boşluğu: 30 piksel;
-webkit-sütun-boşluğu: 30 piksel;
sütun aralığı: 30 piksel;
}
.content div {
ekran: satır içi blok;
}

Bunun çalışma şekli, tarayıcının bu sütun genişliğini o sütunun maksimum değeri olarak kullanmasıdır. Dolayısıyla, tarayıcı penceresinin genişliği 500 pikselden azsa, bu 3 bölüm, biri diğerinin üzerinde olacak şekilde tek bir sütunda görünecektir. Bu, mobil/küçük ekran düzenleri için kullanılan tipik bir düzendir. Tarayıcı genişliği, belirtilen sütun boşluklarıyla birlikte 2 sütunu sığdıracak kadar büyüdüğünde, tarayıcı otomatik olarak tek bir sütun düzeninden iki sütuna geçecektir. Ekran genişliğini artırmaya devam edin ve sonunda, 3 bölümümüzün her birinin kendi sütununda görüntülendiği 3 sütunlu bir tasarım elde edeceksiniz. Yine, bu, bazı duyarlı, çok cihazlı dostu düzenler elde etmenin harika bir yoludur ve düzen stillerini değiştirmek için medya sorguları kullanmanıza bile gerek yoktur!

Diğer Sütun Özellikleri

Burada kapsanan özelliklere ek olarak, sütunlarınız arasında kurallar oluşturmanıza olanak tanıyan renk, stil ve genişlik değerleri de dahil olmak üzere “sütun kuralı” için özellikler de vardır. Sütunlarınızı ayıran bazı çizgiler olmasını istiyorsanız, bunlar kenarlıklar yerine kullanılacaktır.

Deneme Zamanı

Şu anda, CSS Çoklu Sütun Düzeni çok iyi desteklenmektedir. Ön eklerle, web kullanıcılarının %94’ünden fazlası bu stilleri görebilecek ve bu desteklenmeyen grup gerçekten de Internet Explorer’ın artık desteklenmeyen çok daha eski sürümleri olacaktır. Şimdi bu düzeyde bir destek mevcutken, CSS Sütunları ile denemeler yapmaya başlamamak ve bu stilleri üretime hazır web sitelerinde dağıtmak için hiçbir neden yok. Bu makalede sunulan HTML ve CSS’yi kullanarak denemelerinize başlayabilir ve sitenizin düzen gereksinimleri için en iyi neyin işe yarayacağını görmek için farklı değerlerle oynayabilirsiniz.

mla apa chicago Alıntınızı Biçimlendirin

Girard, Jeremy. “Çok Sütunlu Web Sitesi Düzenleri için CSS Sütunları Nasıl Kullanılır.” Düşünce Şirketi, Mayıs. 14, 2021, Thoughtco.com/using-css-columns-yerine-of-floats-4053898.
Girard, Jeremy. (2021, 14 Mayıs). Çok Sütunlu Web Sitesi Düzenleri için CSS Sütunları Nasıl Kullanılır? https://www.thinktco.com/using-css-columns-instead-of-floats-4053898 adresinden alındı
Girard, Jeremy. “Çok Sütunlu Web Sitesi Düzenleri için CSS Sütunları Nasıl Kullanılır?” Düşünce Şirketi https://www.thinktco.com/using-css-columns-instead-of-floats-4053898 (erişim tarihi: 25 Haziran 2021).