Skip to content

ColecoVision Oyun Sisteminin Tarihçesi

2 de Haziran de 2021

Kitleler Nintendo Eğlence Sistemini ilk arcade kalitesinde ev konsolu olarak sevgiyle hatırlarken, retro meraklıları ve hardcore oyuncular, NES’i eleştirel beğeni, etki ve nostaljide geride bırakan bir sistem olan ColecoVision’da hemfikir. ColecoVision iki yıllık kısa ömründe beklentiler ve satış rekorları kırdı. 1983 ve 1984’teki endüstri çöküşü ve konsolu bir ev bilgisayarına dönüştürmek için riskli bir kumar olmasaydı, tarihin en başarılı konsolu olma yolundaydı.

EMR / Flickr

Tarih Öncesi

Bazı açılardan, bu makalenin adı şu şekilde olabilirdi: Coleco: Atari’nin İnşa Ettiği EvColeco, Atari teknolojisini klonlama ve ilerletme üzerine bütün bir iş yarattı. 1975 yılında Atari’nin ponpon Oyun salonlarında ve müstakil ev birimlerinde popülerdi ve tek rakibi olan Magnavox Odyssey’nin satışlarını aştı. Pong’un bir gecede elde ettiği başarı ile, deri eşya ticaretine başlayan ve daha sonra plastik seyyar havuzların imalatına geçen Connecticut Leather Company (Coleco olarak da bilinir) dahil olmak üzere her türlü şirket video oyunlarına atlamaya çalıştı. yayınlanmasından bir yıl sonra ponpon, Coleco, ilk Pong klonu Telstar ile video oyunu mücadelesine girdi. içermesinin yanı sıra ponpon (aranan Tenis burada), çip oyunun iki varyasyonunu içerecek şekilde değiştirildi, Hokey ve Hentbol. Birden fazla oyuna sahip olmak aynı zamanda Telstar’ı dünyanın ilk özel konsolu yaptı. Atari’nin haklarına sahip olmasına rağmen ponpon, yasal olarak, Atari piyasaya sürülen klonların gelgit dalgasıyla savaşamadı. Atari’nin konsepti ve tasarımı ödünç aldığı için oyunu çevreleyen gri bir alan zaten vardı. İki Kişilik Tenisbazılarının ilk video oyunu olduğunu iddia ettiği gibi Magnavox Odyssey Tenis bir yıl önce piyasaya sürülen oyun ponpon. İlk başta, Telstar büyük bir satıcıydı. Önümüzdeki iki yıl içinde Coleco, her biri daha fazla ponpon varyasyonlar ve artan kalite. Telstar’ın kullandığı mikroçip General Electric tarafından üretildi. GE özel bir anlaşmaya bağlı olmadığı için, video oyunu işine girmek isteyen herhangi bir şirket GE çiplerini kullanarak kendi Pong klonunu alabilir. Sonunda Atari, çiplerin kendisini üretmekten daha ucuz bir çözüm olduğu için GE’ye döndü. Yakında piyasa yüzlerce Pong soygunu ile doldu ve satışlar düşmeye başladı. İnsanlar yorulmaya başlayınca ponpon, Atari, değiştirilebilir kartuşlarda çeşitli oyunlar içeren bir sistem yaratma potansiyelini gördü. 1977’de Atari, Atari 2600’ü (Atari VCS olarak da adlandırılır) piyasaya sürdü. 2600 hızla başarılı oldu ve Coleco’nun ColecoVision için Atari teknolojisinin kuyusuna geri dönmeye karar verdiği 1982 yılına kadar piyasaya hakim oldu.

Konsolun Gövdesi, Bilgisayarın Kalbi

1982’de iç pazara Atari 2600 ve Mattel Intellivision hakimdi. Birçoğu rekabet etmeye çalıştı ancak ColecoVision ortaya çıkana kadar başarısız oldu. 1980’lerin başında, bilgisayar teknolojisi Commodore 64 ve tüketicilerin daha kaliteli oyunlar istemesi nedeniyle daha ucuz hale geldi. Coleco, bir bilgisayar işlemcisini bir ev video oyun konsoluna ilk yerleştiren kişi olarak teslim edildi. Bu, maliyeti rekabetten yüzde 50 daha fazla artırmasına rağmen, Coleco’nun atari salonu kalitesine yakın bir kalite sunmasını sağladı. Gelişmiş teknoloji bir satış noktası olmasına rağmen, müşterileri Atari 2600’ün yerleşik, hakim gücünden uzaklaştırmak için yeterli değildi. Coleco’nun bir hit oyuna ihtiyaç duymasının yanı sıra, 2600’den müşteri çalması gerekiyordu. Atari’nin teknolojisini bir kez daha çal.

ColecoVision/Nintendo Ortaklığı ve Atari Klonu

1980’lerin başında, Nintendo, Pong klonu olan Renkli TV Oyun Sistemi ile ev video oyun havuzuna yalnızca bir parmak sokmuştu. Nintendo’nun ana oyun işi, ilk büyük isabetiyle oyun salonlarından geldi. eşek kong. O zamanlar, ev video oyunu hakları için Atari ve Mattel arasında bir ihale savaşı vardı. eşek kong. Bununla birlikte, Coleco hemen bir teklif ve oyunu diğer herhangi bir sistemin sunabileceğinden daha kaliteli hale getirme sözü ile daldı. eşek kong mükemmele yakın bir rekreasyon yapan ve onu ColecoVision ile paketleyen Coleco’ya gitti. Arcade oyununu evde oynama şansı, konsol satışlarını büyük başarıya taşıdı.

ColecoVision denetleyici reklamı

Coleco Holdings, LLC.
ColecoVision’ın satış rekorları kırmasındaki bir diğer etken ise ilk Genişletme Modülüydü. ColecoVision, tıpkı bir bilgisayar gibi bilgisayar teknolojisi ile oluşturulduğundan, yeteneklerini genişleten donanım eklentileri ile değiştirilebilir. Genişletme Modülü #1, ColecoVision ile birlikte piyasaya sürüldü ve sistemin Atari 2600 kartuşlarını oynatmasına izin veren bir öykünücü içeriyordu. Oyuncular artık platformları aşan tek bir sisteme sahipti ve ColecoVision’a herhangi bir konsol için en büyük oyun kitaplığını verdi. Bu, ColecoVision’ı birkaç ay içinde Atari ve Intellivision’ı hızla geride bıraktığı için zirveye taşıdı. Atari, Coleco’ya 2600 patentini ihlal ettiği için dava açarak müdahale etmeye çalıştı. O zamanlar video oyunları yeni bir kavramdı ve mülkiyet haklarını korumak için yalnızca birkaç yasa yürürlükteydi. Atari, yıllar içinde teknolojisini korumaya çalışırken darbe aldı. ponpon klonlar, ancak mahkemeler 2600 için izinsiz oyunların yapılmasına izin veriyor. Coleco, öykünücüsünü kullanıma hazır parçalarla oluşturduğunu kanıtlayarak mahkemeleri zorladı. Tek tek bileşenlerin hiçbiri Atari’ye ait olmadığı için mahkemeler bunun bir patent ihlali olduğunu düşünmedi. Bu karar üzerine Coleco satışlarına devam etti ve Coleco Gemini adında ayrı bir bağımsız 2600 klonu yaptı.

Kolekovizyon reklamı

Coleco Holdings, LLC.

Oyunlar

ColecoVision, bir ev sisteminde atari kalitesinde oyunlar lanse etti. Bunlar jetonlu arcade oyunlarının doğrudan bağlantı noktaları olmasa da, bu oyunlar ColecoVision’ın daha önce bir ev sisteminde hiç kimsenin görmediğinden daha gelişmiş olan yeteneğine uyacak şekilde yeniden yapıldı. eşek kong sistemle birlikte gelen oyun, ColecoVision’ın orijinal bir arcade oyununu yeniden yaratmaya geldiği en yakın oyundur. en kapsamlı versiyonudur eşek kong bir ev sistemi için yayınlandı. Nintendo’nun Nintendo Eğlence Sistemi için piyasaya sürdüğü sürüm ve daha yakın zamanda Nintendo Wii bile tüm arcade seviyelerini içermiyor. Birçoğu lansman başlıklarının, özellikle eşek kong, arcade kalitesine oldukça yakın, sistemin sonraki oyunlarının çoğu fazla zaman veya özen göstermedi. Görsel ve oyun açısından, çok sayıda ColecoVision oyunu, jetonlu muadilleri için bir alev tutamadı, örneğin Galaga ve Temel Reis.

Genişletme Modülleri Verme ve Alma

Genişletme Modülü #1, ColecoVision’ı başarılı kılan şeyin bir parçası olsa da, sonunda sistemin çöküşüne yol açacak olan diğer Modüller oldu. Her ikisi de oyuncuların beklentilerini karşılamayan Genişletme Modülleri #2 ve #3’ün duyurulmasıyla beklenti yüksekti. Genişletme Modeli #2, gelişmiş bir Direksiyon Kontrol cihazı çevre birimi haline geldi. O zamanlar, gaz pedalı ve paket içi oyunla tamamlanan, türünün en gelişmiş çevre birimiydi. Turbo. Yine de, büyük bir satıcı değildi. Ayrıca, bunun için yalnızca birkaç uyumlu oyun tasarlandı. ColecoVision’ın piyasaya sürülmesinden bu yana, Süper Oyun Modülü adı verilen üçüncü bir Genişleme Modeli için planlar kamuoyuna açık bir şekilde yürütülüyordu. SGM’nin amacı ColecoVision’ın hafızasını ve gücünü genişletmek, daha iyi grafikler, oynanış ve ek seviyeler ile daha gelişmiş oyunlara izin vermekti. SGM, kartuş yerine, manyetik bantta tasarrufları, istatistikleri ve yüksek puanları depolayan disket benzeri bir Süper Oyun Gofreti kullanacaktı. Modül için çeşitli oyunlar geliştirildi ve 1983 New York Oyuncak Gösterisinde demosu yapıldı ve yüksek miktarda övgü ve vızıltı aldı. Herkes SGM’nin bir hit olacağından emindi. Böylece Coleco, RCA ve video oyun konsolu yaratıcısı Ralph Baer (Magnavox Odyssey) ile, Laserdiscs ve DVD’lerin öncüsü olan RAC’ın CED VideoDisk Oynatıcılarına benzer bir diskte oyun ve film oynatabilen ikinci bir Süper Oyun Modülü üzerinde çalışmaya başladı. O Haziran, Coleco beklenmedik bir şekilde SGM sürümünü erteledi. İki ay sonra projeyi iptal etti. Bunun yerine Coleco, Adam Computer adlı farklı bir Genişletme Modülü #3’ü piyasaya sürdü.

Adam Bilgisayar Kumarı

O zamanlar, Commodore 64 tercih edilen ev bilgisayarıydı ve video oyunu pazarında payını almaya başladı. Coleco, video oyunları oynayan bir bilgisayar yapmak yerine, bilgisayar olarak da kullanılabilen bir oyun konsolu yapma fikrini buldu. Böylece Adem doğdu.

Adam bilgisayar

Coleco Holdings, LLC.
Bileşenlerinin çoğunu iptal edilen Süper Oyun Modülünden ödünç alan Adam, bir eklenti klavyeden, Dijital Veri Paketinden (Comodore 64 için kullanılana benzer bir kaset veri depolama sistemi), SmartWriter Electronic adlı bir yazıcıdan oluşuyordu. Daktilo, sistem yazılımı ve paket içi oyun. Coleco, Donkey Kong’un konsol haklarına sahip olmasına rağmen, Nintendo, Atari’nin münhasıran üretmesi için bir anlaşma yaptı. eşek kong bilgisayar pazarı için. Bunun yerine, başlangıçta SGM için planlanan bir oyun, Buck Rodgers: Yakınlaştırma Tesisi, Adam’ın paket içi oyunu oldu. Gelişmiş bir sistem olmasına rağmen, Adam hatalar ve donanım arızaları ile boğuşuyordu. Bunlardan en dikkate değer olanları şunları içeriyordu:

  • Kullanımdan hemen sonra bozulabilecek çok sayıda kusurlu Dijital Veri Paketi.
  • İlk başlatıldığında bilgisayardan yayılan ve ona yakın olan tüm veri depolama kasetlerine zarar verebilecek veya silebilecek bir manyetik dalgalanma.

Adam’ın teknik sorunları ve bir ColecoVision ve Commodore 64’ü bir arada satın almaktan daha yüksek bir maliyet olan 750 dolarlık fiyat etiketi, sistemin kaderini belirledi. Coleco, Video Game Market Crash’i vurduğunda Adam’da para kaybetti. Coleco, Intellivision kartuşlarının sistemde oynatılmasına izin verecek dördüncü bir Genişletme Modülü için planlar yapmış olsa da, gelecekteki tüm projeler hemen iptal edildi.

ColecoVision Sona Eriyor

ColecoVision, Coleco’nun elektronik işinden ayrıldığı ve öncelikle Cabbage Patch Kids gibi oyuncak serilerine odaklandığı 1984 yılına kadar piyasada kaldı. ColecoVision’ın piyasadan ayrılmasından bir yıl sonra, eski lisans ortağı Nintendo, Kuzey Amerika’ya geldi ve Nintendo Entertainment System ile video oyun endüstrisini yeniden ateşledi. Coleco’nun oyuncaklarda bulduğu başarıdan bağımsız olarak, ​Adam’ın neden olduğu mali yük Bilgisayar şirkete onarılamayacak kadar zarar verdi. 1988’den itibaren şirket varlıklarını satmaya başladı ve bir yıl sonra kapılarını kapattı. Bildiğimiz şirket artık yok olmasına rağmen, marka adı satıldı. 2005 yılında, elektronik oyuncaklar ve özel el oyunları konusunda uzmanlaşmış yeni bir Coleco kuruldu. ColecoVision, iki yıllık kısa ömründe altı milyondan fazla sattı ve 1980’lerin en yüksek kaliteli ve en gelişmiş ev video oyun konsollarından biri olarak kalıcı bir iz bıraktı.