Skip to content

.Com .Net veya .U’lardan Gerçekten Daha İyi mi?

18 de Mayıs de 2021

Tekdüzen Kaynak Konum Belirleyicileri olarak da bilinen web sitesi adreslerine baktığınızda, hepsinin .COM veya .NET veya .BIZ gibi bir adla sona erdiğini fark edeceksiniz. Bu uzantılar Üst Düzey Etki Alanları olarak bilinir ve karar vermeniz gerekir. web siteniz için hangisini kullanmak isteyeceksiniz. Çoğu durumda, güvenliğini sağlamak istediğiniz bir etki alanı adı seçebilirsiniz (genellikle şirket adınıza göre), ancak onu kaydettirmeye gittiğinizde, .com sürümünün zaten alınmış olduğunu görürsünüz. Bunun nedeni, .com’un en popüler TLD olmaya devam etmesidir. Muhtemelen, etki alanı kayıt kuruluşunuz .org, .net, .biz veya başka bir üst düzey etki alanına veya TLD’ye geçmenizi önerdi, ancak bunu yapmanız veya bunun yerine istediğiniz adın bir varyasyonunu denemeniz gerekir. böylece imrenilen .com TLD’yi yine de güvence altına alabilir misiniz?

.Com or Nothing

Çoğu insan, .com alan adının satın almaya değer tek alan olduğuna inanıyor çünkü çoğu insanın URL’leri yazarken varsaydığı alan. .Com alan adlarının popüler olduğu ve insanların web sitelerini kullanacağını varsaydığı doğru olsa da, birçok işletme diğer üst düzey alan adlarını sorunsuz bir şekilde kullanıyor. Müşterilerinizin sitenize nasıl erişeceğini düşünün. Şirket adınızı URL çubuğuna yazacaklarsa, .com ekleyin ve Enter tuşuna basın, ardından .com etki alanını almak bir gerekliliktir. Ancak, bir bağlantıya tıklarlarsa veya sitenizi .net veya .us ile markalandırabilir ve insanların bunu kullanmaya alışmasını sağlayabilirseniz, önemli olmayacaktır. Akıllı bir çözüm, tüm kurumsal adın bir parçası olarak TLD’yi kullanır. Ünlü sosyal yer imi sitesi Delicious, .US alanıyla bunu oldukça iyi yapıyor: http://del.icio.us/. Elbette, tüm şirketler bunu yapamaz, ancak bu en azından etki alanı seçimlerinizde yaratıcı olabileceğinizi gösterir!

.Org ve .Net Etki Alanları

.Com’dan sonra .net ve .org TLD’ler kolayca en popüler olanlardır. .Org alan adlarının kar amacı gütmeyen kuruluşlar için olduğu ve .net alan adlarının internet şirketleri için olduğu bir ayrım vardı, ancak düzenleme olmadan bu ayrım hızla pencereden çıktı. Bu günlerde herkes bir .org veya .net alan adı alabilir. Yine de, kar amacı gütmeyen bir şirketin bir .org kullanması garip görünüyor, bu yüzden bu TLD’den kaçınmak isteyebilirsiniz. Mükemmel alan adınızı .com olarak alamıyorsanız, alternatif TLD’leri arayın. Bu TLD’lerin tek gerçek dezavantajı, bazı kayıt şirketlerinin onlar için fazladan ücret almasıdır.

Mükemmel Etki Alanı, TLD’nin Yerine Geçer

Bir düşünce okulu, mükemmel bir alan adına sahipseniz, akılda kalıcı, hecelenmesi kolay ve akılda kalıcı bir alan adına sahipseniz, sahip olduğu TLD’nin önemli olmayacağını söyler. Bu, zaten iyi bilinen bir şirket adınız varsa ve bir web sitesi etki alanını barındıracak şekilde değiştirmek istemiyorsanız geçerlidir. Daha sonra, daha az popüler bir TLD’de olmasına rağmen, diğer bazı alan adlarına göre “sirketim.biz” olmak tercih edilir.

Ülke Adı TLD’leri

Ülke tanımlamaları, o ülkede mevcut olan ürün veya hizmetleri göstermesi beklenen TLD’lerdir. Bunlar gibi TLD’ler:

  • Amerika Birleşik Devletleri için .us
  • Birleşik Krallık için .co.uk
  • Almanya için .de

Bazı ülke alan adları yalnızca bu ülkelerde faaliyet gösteren işletmeler tarafından kaydedilebilirken, diğerleri alan ücretini ödemeye istekli herkes tarafından ücretsiz olarak kullanılabilir. Örneğin, .tv bir ülke TLD’sidir, ancak birçok televizyon istasyonu bunu kullanarak alan adları satın almıştır çünkü .tv web sitesi adresi pazarlama açısından anlamlıdır. Bu arada, bu alan adı teknik olarak Tuvalu’nun ülkesi için. Orada çalışmıyorken bir ülke TLD’sini kullanabilseniz bile, bu her zaman iyi bir fikir değildir. Bazı insanlar, işletmenizin yalnızca o ülkede mevcut olduğu fikrine kapılabilir, aslında küresel olduğunda veya başka bir yerde olduğunda.

Diğer TLD’ler

Çeşitli nedenlerle önerilen ve uygulanan başka TLD’ler de vardır ve yenileri düzenli olarak eklenir. .Biz alan adı işletmeler içindir, .info ise bir şey hakkında bilgi sağlamalıdır. Ancak nasıl kullanıldıklarına dair bir düzenleme yoktur. Bu alan adları, daha popüler .com, .net veya .org seçenekleri zaten alınmışsa genellikle mevcut olduklarından cazip olabilir. Bazı insanlar, bilgisayar korsanlarının evi olduklarından şüphelenerek yeni alan adlarına karşı temkinli davranırlar. .Biz ve .info uzun süredir kullanılan güvenilir TLD’ler olsa da, daha az bilinen TLD’lerden bir geçmiş kaydı oluşturana kadar kaçının.

Biçim mla apa chicago Alıntıınız

Kyrnin, Jennifer. “.Com .Net veya .U’lardan Gerçekten Daha İyi mi?” ThoughtCo, Mayıs. 14, 2021, thinkco.com/com-vs-net-vs-us-3467135.
Kyrnin, Jennifer. (2021, 14 Mayıs). .Com .Net veya .U’lardan Gerçekten Daha İyi mi? Https://www.thoughtco.com/com-vs-net-vs-us-3467135 adresinden erişildi
Kyrnin, Jennifer. “.Com .Net veya .U’lardan Gerçekten Daha İyi mi?” ThoughtCo. https://www.thoughtco.com/com-vs-net-vs-us-3467135 (18 Mayıs 2021’de erişildi).