Skip to content

Common.dll Bulunamadı veya Eksik Hataları Nasıl Onarılır

1 de Haziran de 2021

Common.dll hataları, ortak DLL dosyasının kaldırılmasına veya bozulmasına neden olan durumlardan kaynaklanır. Bazı durumlarda, common.dll hataları bir kayıt defteri sorununu, bir virüs veya kötü amaçlı yazılım sorununu veya hatta bir donanım arızasını gösterebilir. Common.dll hata mesajı, dosyayı Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows XP ve Windows 2000 dahil olmak üzere Microsoft’un herhangi bir işletim sisteminde kullanabilecek herhangi bir program veya sistem için geçerli olabilir.

Common.dll Hataları

Common.dll hatalarının bilgisayarınızda görünmesinin birkaç farklı yolu vardır. İşte common.dll hatalarını görebileceğiniz daha yaygın yollardan bazıları.

 • Common.dll Bulunamadı
 • Common.dll bulunamadığından bu uygulama başlatılamadı. Uygulamayı yeniden yüklemek bu problemi çözebilir
 • Bulunamadı [PATH]common.dll
 • Common.dll dosyası eksik
 • başlatılamıyor [APPLICATION]. Gerekli bir bileşen eksik: common.dll. Lütfen yükle [APPLICATION] tekrar
 • Windows Shell Common Dll çalışmayı durdurdu

Common.dll hata mesajları, belirli programları kullanırken veya yüklerken, Windows başlatıldığında veya kapatıldığında veya hatta bir Windows kurulumu sırasında görünebilir. Common.dll hatasının içeriği, sorunu çözmede yardımcı olacak önemli bir bilgi parçasıdır.

Common.dll Hataları Nasıl Düzeltilir

Common.dll dosyasını “DLL indirme” web sitesinden indirmeyin. Bir DLL dosyasını indirmenin kötü bir fikir olmasının birçok nedeni vardır. Common.dll dosyasının bir kopyasına ihtiyacınız varsa, onu orijinal, yasal kaynağından almanız en iyisidir. Common.dll hatası nedeniyle Windows’a normal şekilde erişemiyorsanız, aşağıdaki adımlardan herhangi birini tamamlamak için Windows’u Güvenli Modda başlatın.

 1. Common.dll’yi Geri Dönüşüm Kutusu’ndan geri yükleyin. “Eksik” bir common.dll dosyasının olası en kolay nedeni, onu yanlışlıkla silmiş olmanızdır. Common.dll’yi yanlışlıkla sildiğinizden şüpheleniyorsanız ancak Geri Dönüşüm Kutusu’nu zaten boşaltmışsanız, common.dll’yi ücretsiz bir dosya kurtarma programı ile kurtarabilirsiniz. Common.dll dosyasının silinmiş bir kopyasını bir dosya kurtarma programıyla kurtarmak, yalnızca dosyayı kendiniz silmiş olduğunuzdan ve bunu yapmadan önce düzgün çalıştığından eminseniz akıllıca bir fikirdir.

 2. Tüm sisteminizde bir virüs/kötü amaçlı yazılım taraması çalıştırın. Bazı common.dll hataları, bir virüs veya bilgisayarınıza bulaşan ve DLL dosyasına zarar veren başka bir kötü amaçlı yazılım bulaşmasıyla ilgili olabilir. Gördüğünüz common.dll hatası, dosya gibi görünen düşmanca bir programla ilgili olabilir.

 3. Common.dll dosyasını kullanan programı yeniden yükleyin. Belirli bir programı kullandığınızda common.dll DLL hatası oluşursa, programı yeniden yüklemek dosyayı değiştirmelidir. Bu adımı tamamlamak için elinizden gelenin en iyisini yapın. Mümkünse common.dll dosyasını sağlayan programı yeniden yüklemek bu DLL hatasına olası bir çözümdür.

 4. Son sistem değişikliklerini geri almak için Sistem Geri Yükleme’yi kullanın. Common.dll hatasının önemli bir dosya veya yapılandırmada yapılan bir değişiklikten kaynaklandığından şüpheleniyorsanız, Sistem Geri Yükleme sorunu çözebilir.

 5. Common.dll dosyasının eksik veya bozuk bir kopyasını değiştirmek için sfc/scannow Sistem Dosyası Denetleyicisi komutunu çalıştırın. Bu DLL dosyası Microsoft tarafından sağlanıyorsa, Sistem Dosyası Denetleyicisi aracı onu geri yüklemelidir.

 6. Common.dll ile ilgili olabilecek donanım aygıtlarının sürücülerini güncelleyin. Örneğin, bir 3D video oyunu oynarken “Common.dll dosyası eksik” hatası alıyorsanız, ekran kartınızın sürücülerini güncellemeyi deneyin. Common.dll dosyası video kartlarıyla ilgili olabilir veya olmayabilir; bu sadece bir örnekti. Buradaki anahtar, hatanın içeriğine çok dikkat etmek ve buna göre sorun gidermektir.

 7. Belirli bir donanım aygıtının sürücüsünü güncelledikten sonra common.dll hataları başlarsa, sürücüyü daha önce yüklenmiş bir sürüme geri alın.

 8. Mevcut tüm Windows güncellemelerini yükleyin. Birçok hizmet paketi ve diğer düzeltme ekleri, bilgisayarınızdaki yüzlerce Microsoft dağıtılmış DLL dosyasının bazılarını değiştirir veya günceller. Common.dll dosyası bu güncellemelerden birine dahil edilebilir.

 9. Belleğinizi test edin ve ardından sabit sürücünüzü test edin. Donanım sorunlarını gidermenin çoğunu son adıma bıraktık, ancak bilgisayarınızın belleği ve sabit sürücüsünün test edilmesi kolaydır ve başarısız olduklarında common.dll hatalarına neden olabilecek en olası bileşenlerdir. Donanım testlerinizin herhangi birinde başarısız olursa, belleği veya sabit sürücüyü mümkün olan en kısa sürede değiştirin.

 10. Windows kurulumunuzu onarın. Yukarıdaki bireysel common.dll dosyası sorun giderme önerileri başarısız olursa, bir başlangıç ​​onarımı veya onarım yüklemesi gerçekleştirerek tüm Windows DLL dosyalarını çalışma sürümlerine geri yüklemeniz gerekir.

 11. Kayıt defterindeki common.dll ile ilgili sorunları onarmak için ücretsiz bir kayıt defteri temizleyicisi kullanın. Ücretsiz bir kayıt defteri temizleme programı, DLL hatasına neden olabilecek geçersiz common.dll kayıt defteri girdilerini kaldırarak yardımcı olabilir. Kayıt defteri temizleyicilerinin kullanılmasını nadiren tavsiye ederiz. Bu seçeneği, bir sonraki yıkıcı adımdan önce yalnızca “son çare” denemesi olarak ekledik.

 12. Temiz bir Windows yüklemesi gerçekleştirin. Temiz bir Windows yüklemesi, sabit sürücüdeki her şeyi silecek ve yeni bir Windows kopyası yükleyecektir. Yukarıdaki adımlardan hiçbiri common.dll hatasını düzeltmezse, sonraki adımınız bu olmalıdır. Temiz bir kurulum sırasında sabit sürücünüzdeki tüm bilgiler silinecektir. Bundan önceki bir sorun giderme adımını kullanarak common.dll hatasını düzeltmek için mümkün olan en iyi girişimi yaptığınızdan emin olun.

 13. Herhangi bir common.dll hatası devam ederse, bir donanım sorunu için sorun giderin. Temiz bir Windows yüklemesinden sonra, DLL sorununuz yalnızca donanımla ilgili olabilir.

Daha Fazla Yardıma mı ihtiyacınız var?

Bu sorunu kendi başınıza çözmekle ilgilenmiyorsanız, Bilgisayarımı Nasıl Onarırım? bölümüne bakın. destek seçeneklerinizin tam listesi ve onarım maliyetlerini hesaplamak, dosyalarınızı çıkarmak, bir onarım hizmeti seçmek ve çok daha fazlası gibi yol boyunca her konuda yardım için.