Skip to content

Core.dll Bulunamadı veya Eksik Hataları Nasıl Düzeltilir

28 de Aralık de 2022

Core.dll hataları, çekirdek DLL dosyasının kaldırılmasına veya bozulmasına neden olan durumlardan kaynaklanır. Bazı durumlarda core.dll hataları bir kayıt defteri sorununa, virüs ya da kötü amaçlı yazılım sorununa ve hatta donanım hatasına işaret edebilir.

Core.dll Hataları

Core.dll hatalarının bilgisayarınızda görünmesinin birkaç yolu vardır. Görebileceğiniz daha yaygın hata mesajlarından bazıları şunlardır:

 • Core.dll Bulunamadı
 • Core.dll bulunamadığı için bu uygulama başlatılamadı. Uygulamayı yeniden yüklemek bu problemi çözebilir.
 • Bulunamadı [PATH]core.dll
 • core.dll dosyası eksik.
 • başlatılamıyor [APPLICATION]. Gerekli bir bileşen eksik: core.dll. Lütfen yükle [APPLICATION] Yeniden.

Bir “core DLL” dosyası, “core.dll” dosyasından farklıdır. İlki, uygulamanın ağırlıklı olarak dayandığı önemli, büyük bir DLL dosyası anlamına gelirken, core.dll belirli bir dosyadır. Ayrıca benzer bir ada sahip (ör. system.core.dll, sscore.dll, mfcore.dll) çok sayıda DLL dosyası vardır, ancak bu sayfada açıklanandan farklı sorun giderme adımları gerektirmesi muhtemeldir. Bu mesajlar, belirli programları kullanırken veya kurarken ya da Windows başlatıldığında veya kapatıldığında görünebilir. Adobe Creative Cloud, bu dosyayla ilişkili olduğunu bildiğimiz bir yazılım örneğidir. Core.dll hata mesajı, Windows 11, Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows XP ve Windows 2000 dahil olmak üzere Microsoft’un işletim sistemlerinden herhangi birinde dosyayı kullanabilecek herhangi bir program veya sistem için geçerli olabilir.

Core.dll Hataları Nasıl Düzeltilir

Önce daha olası düzeltmeleri ele almak için bu adımları aşağıda listelendikleri sırayla izleyin. core.dll dosyasını bir “DLL indirme” web sitesinden indirmeyin. Bir DLL dosyasını indirmenin kötü bir fikir olmasının birçok nedeni vardır. core.dll dosyasının bir kopyasına ihtiyacınız varsa, orijinal, meşru kaynağından edinmeniz en iyisidir.

 1. core.dll dosyasını Geri Dönüşüm Kutusundan geri yükleyin. “Eksik” bir core.dll dosyasının en kolay olası nedeni, dosyayı yanlışlıkla silmiş olmanızdır. Bundan şüpheleniyorsanız, ancak Geri Dönüşüm Kutusunu zaten boşaltmışsanız, dosyayı ücretsiz bir dosya kurtarma programıyla kurtarabilirsiniz. Dosyanın silinmeden önce düzgün çalıştığından emin olun (ör. bozuk veya kötü amaçlı değildi). Core.dll hatası nedeniyle Windows’a normal şekilde erişemiyorsanız, bu adımlardan herhangi birini tamamlamak için Windows’u Güvenli Modda başlatın.

 2. Tüm sisteminizde bir virüs/kötü amaçlı yazılım taraması yapın. Bazı core.dll hataları, bilgisayarınızdaki DLL dosyasına zarar veren bir virüs veya diğer kötü amaçlı yazılım bulaşmasıyla ilişkili olabilir. Gördüğünüz hatanın, dosya kılığına giren düşmanca bir programla ilgili olması bile mümkündür.

 3. Son sistem değişikliklerini geri almak için Sistem Geri Yükleme’yi kullanın. core.dll hatasının önemli bir dosya veya yapılandırmada yapılan bir değişiklikten kaynaklandığından şüpheleniyorsanız, Sistem Geri Yükleme sorunu çözebilir.

 4. core.dll dosyasını kullanan programı yeniden yükleyin. Belirli bir programı kullandığınızda DLL hatası oluşursa, programın yeniden yüklenmesi dosyayı değiştirmelidir. Bu adımı tamamlamak için elinizden gelenin en iyisini yapın. Mümkünse core.dll dosyasını sağlayan programı yeniden yüklemek, bu hatanın olası bir çözümüdür.

 5. Core.dll ile ilişkili olabilecek donanım aygıtları için sürücüleri güncelleyin. Örneğin, bir 3D video oyunu oynarken “core.dll dosyası eksik” hatası alıyorsanız, video kartınızın sürücülerini güncellemeyi deneyin. Core.dll dosyası video kartlarıyla ilgili olabilir veya olmayabilir; bu sadece bir örnekti. Buradaki anahtar, hatanın içeriğine çok dikkat etmek ve buna göre sorun gidermektir.

 6. Belirli bir donanım aygıtının sürücüsü güncellendikten sonra core.dll hataları başladıysa, sürücüyü önceden yüklenmiş bir sürüme geri alın.

 7. core.dll dosyasının eksik veya bozuk bir kopyasını değiştirmek için Sistem Dosyası Denetleyicisi komutunu çalıştırın. Bu DLL dosyası Microsoft tarafından sağlanıyorsa, Sistem Dosyası Denetleyicisi aracı onu geri yüklemelidir.

 8. Mevcut tüm Windows güncellemelerini yükleyin. Pek çok hizmet paketi ve diğer yamalar, bilgisayarınızdaki yüzlerce Microsoft tarafından dağıtılan DLL dosyasının bazılarını değiştirir veya günceller. Core.dll dosyası bu güncellemelerden birine dahil edilmiş olabilir veya core.dll dosyasının düzgün çalışması için Windows Update aracılığıyla yüklenmiş bir güncelleme gerekli olabilir.

 9. Belleğinizi test edin ve ardından sabit sürücünüzü test edin. Donanım sorunlarını gidermenin çoğunu son adıma bıraktık, ancak bilgisayarınızın belleğini ve sabit diskini test etmesi kolaydır ve başarısız olduklarında core.dll hatalarına neden olabilecek en olası bileşenlerdir. Donanım testlerinizden herhangi birinde başarısız olursa, mümkün olan en kısa sürede belleği değiştirin veya sabit sürücüyü değiştirin.

 10. Windows kurulumunuzu onarın. Yukarıdaki bireysel sorun giderme önerileri başarısız olursa, bir başlangıç ​​onarımı veya onarım yüklemesi gerçekleştirmek, tüm Windows DLL dosyalarını çalışır durumdaki sürümlerine geri yüklemelidir.

 11. Kayıt defterindeki core.dll ile ilgili sorunları onarmak için ücretsiz bir kayıt defteri temizleyici kullanın. Bu programlardan biri, DLL hatasına neden olabilecek geçersiz core.dll kayıt defteri girdilerini kaldırarak yardımcı olabilir. Kayıt defteri temizleyicilerinin kullanılmasını nadiren tavsiye ederiz (nedenini Kayıt Defteri Temizleyicileri SSS bölümümüzde görebilirsiniz), ancak bir sonraki yıkıcı adımdan önce bu seçeneği “son çare” girişimi olarak buraya ekledik.

 12. Temiz bir Windows kurulumu gerçekleştirin. Bu, sabit sürücüdeki her şeyi silecek ve yeni bir Windows kopyası yükleyecektir. Yukarıdaki adımlardan hiçbiri core.dll hatasını düzeltmediyse, bir sonraki eylem yolunuz bu olmalıdır. Bu adım sırasında sabit sürücünüzdeki tüm bilgiler silinecektir. Bundan önceki bir sorun giderme adımını kullanarak core.dll hatasını düzeltmek için mümkün olan en iyi girişimi yaptığınızdan emin olun.

 13. Herhangi bir core.dll hatası devam ederse donanım sorununu giderin. Windows’un temiz yüklemesinden sonra, DLL sorununuz yalnızca donanımla alakalı olabilir.

Daha Fazla Yardıma mı ihtiyacınız var?

Bu sorunu kendiniz çözmekle ilgilenmiyorsanız, bkz. Bilgisayarımı Nasıl Onarırım? destek seçeneklerinizin tam listesi ve ayrıca onarım maliyetlerini hesaplama, dosyalarınızı çıkarma, bir onarım servisi seçme ve çok daha fazlası gibi yol boyunca her konuda yardım için.