Skip to content

Cortana: Microsoft’un Sanal Asistanı

6 de Mayıs de 2021

Cortana, Microsoft’un Windows dizüstü ve masaüstü bilgisayarlarda kullanılabilen sanal dijital asistanıdır. Siri’yi bir iPhone’da, Android’de Google Assistant’ı veya Amazon’un Yankı’nda Alexa’yı kullandıysanız, bu tür teknolojiyi zaten biliyorsunuzdur. (Hal ile aşina iseniz 2001: Bir Uzay Macerası, ayrıca kurgusal karanlık taraflarına da bir göz attınız!)

Cortana Neler Yapabilir?

Cortana’nın tonlarca özelliği var. Ancak, varsayılan olarak haber ve hava durumu kanalınız olarak hizmet eder, bu nedenle muhtemelen fark edeceğiniz ilk şey budur. Sadece Ara penceresini seçin veya Cortana ile konuşun Cortana özellikli herhangi bir Windows 10 Görev Çubuğunda ve en son güncellemeleri burada göreceksiniz. Cortana bir ansiklopedi, almanak, sözlük ve eşanlamlılar sözlüğü de olabilir. Örneğin, yazabilir veya şunun gibi şeyler söyleyebilirsiniz: Zeki kelimesinin anlamı nedir? ve hemen eşanlamlıların bir listesini görün. Belirli bir öğenin ne olduğunu sorabilirsiniz (Jiroskop nedir?), hangi tarihte bir şey oldu (Ay’a ilk iniş ne zaman oldu?), ve benzeri. Cortana, buna benzer gerçek soruları yanıtlamak için arama motoru Bing’i kullanıyor. Cevap basitse, Arama penceresi sonuç listesinde hemen görünecektir. Cortana emin değilse, cevabı kendiniz bulmak için inceleyebileceğiniz bir sonuç listesiyle favori web tarayıcınızı açar. Cortana, aşağıdaki gibi sorulara kişiselleştirilmiş yanıtlar da sağlayabilir: Hava nasıl? veya Bugün ofise gitmem ne kadar sürer? Bununla birlikte, konumunuzu bilmesi gerekecektir ve bu örnekte, iş konumunuza erişmesine de izin verilmelidir ( Kişiler liste, Cortana’nın ayarlarında etkinleştirirseniz). Cortana’ya konumunuza erişme izni verdiyseniz, daha çok gerçek bir asistan gibi davranmaya başlayabilir ve daha çok yüceltilmiş bir arama aracı gibi davranabilir. Bu nedenle, istendiğinde bunu yapmanızı şiddetle tavsiye ederiz (bunu yapmamak için mükemmel bir nedeniniz yoksa). Konumunuz paylaşıldığında, sorarsanız, Yakınımda hangi filmler oynuyor? En yakın tiyatroyu bulabilecek ve film başlıklarını okumaya başlayabilecek. Aynı şekilde sorarsan En yakın otobüs durağı nerede? Bunu da bilecek. Daha da iyi performans elde etmek için Cortana’ya konumunuzun ötesinde ek izinler verebilirsiniz. Örneğin Cortana’nın kişilerinize, takviminize, e-postanıza ve mesajlarınıza erişmesine izin verirseniz, size randevuları, doğum günlerini ve orada bulduğu diğer verileri hatırlatabilir. Aynı zamanda sizin için randevular ayarlayabilecek ve kendisinden istemeniz halinde yaklaşan toplantıları ve etkinlikleri size hatırlatacaktır. Cortana’dan verilerinizi düzenlemesini ve aşağıdaki gibi ifadeler kullanarak belirli dosyaları sağlamasını isteyebilirsiniz: Ağustos ayındaki fotoğraflarımı göster. veya Bana dün üzerinde çalıştığım belgeyi göster. Söyleyebileceklerinizi denemekten asla korkmayın. Onunla ne kadar çok çalışırsan, o kadar iyi olacak. Cortana’nın neler yapabileceği hakkında daha fazla bilgi için Windows 10’da Cortana’nın Günlük Kullanımlarından Bazılarına bakın.

Cortana ile Nasıl İletişim Kurulur

Cortana ile iletişim kurmanın birkaç yolu vardır. Sorgunuzu veya komutunuzu Arama alanına veya Cortana ile konuşun Görev Çubuğunun seçeneği. Yazmak, sözlü komutlar vermemeyi tercih ediyorsanız veya bilgisayarınızda mikrofon yoksa bir seçenektir. Sonuçları yazarken göreceksiniz, bu oldukça kullanışlıdır ve yazmayı bırakıp sorgunuzla hemen eşleşen herhangi bir sonucu seçmenizi mümkün kılar. Gürültülü bir ortamdaysanız bu seçeneği de seçebilirsiniz. Bilgisayarınızda veya tabletinizde kurulu ve çalışan bir mikrofonunuz varsa, Ara penceresini veya Cortana ile konuşun Görev çubuğunda ve mikrofonu seçin. Bunu yapmak Cortana’nın dikkatini çeker ve dinlediğini gösteren komut istemiyle ona sahip olduğunuzu bilirsiniz.

Hazır olduğunuzda, doğal sesinizi ve dilinizi kullanarak Cortana ile konuşun. Duyduklarına dair yorumu Arama kutusunda görünecektir. Ne söylediğinize bağlı olarak size cevap verebilir, bu yüzden dikkatlice dinleyin. Örneğin, ondan bir takvim randevusu oluşturmasını isterseniz, ayrıntılar için sizden bilgi isteyecektir. Ne zaman, nerede, ne zaman vb. Bilmek isteyecektir. Son olarak, Ayarlar’da Cortana’nın sözlü ipucunu dinlemesine izin verme seçeneği vardır. Cortana. Bu ayarı etkinleştirdiyseniz, yapmanız gereken tek şey şunu söylemek: Cortana, ve mevcut olacak. (Bu, “Hey, Siri” nin iPhone’da çalıştığı şekilde çalışır.) Şimdi denemek istiyorsanız, Cortana, saat kaç? Bu seçeneğe izin verilip verilmediğini veya hala etkinleştirilmesi gerekip gerekmediğini hemen görebileceksiniz.

Cortana, Windows 10'da zaman veriyor.

Cortana Sizi Nasıl Öğrenir?

Cortana, başlangıçta bağlı Microsoft Hesabınız aracılığıyla sizin hakkınızda bilgi edinir. Windows 10’da oturum açmak için kullandığınız hesap adınız@outlook.com veya adınız@hotmail.com gibi bir hesaptır. Cortana bu hesaptan adınızı, yaşınızı ve sağladığınız diğer bilgileri alabilir. Cortana’dan en iyi şekilde yararlanmak için yerel bir Microsoft hesabıyla oturum açmak isteyeceksiniz. İsterseniz bu hesap türleri hakkında daha fazla bilgi edinin. Cortana’nın geliştirdiği bir başka yol da pratik yapmaktır. Cortana’yı ne kadar çok kullanırsanız, o kadar çok öğrenecektir. Kurulum işlemi sırasında Cortana’ya takviminiz, e-postanız, mesajlarınız ve içerik verileriniz (fotoğraflar, belgeler, müzik, filmler vb.) Ve ayrıca arama geçmişiniz gibi bilgisayarınızın bölümlerine erişim izni verirseniz bu özellikle doğrudur. Bulduklarını, bilmeniz gerekenler hakkında varsayımlarda bulunmak, hatırlatıcılar oluşturmak ve arama yaptığınızda daha alakalı bilgiler sağlamak için kullanabilir. Örneğin, Dallas Mavericks basketbol takımı hakkında sık sık bilgi arıyorsanız ve Dallas’taysanız, Cortana’ya takımınızın kazanıp kaybetmediğini sorduğunuzda, hangisini kastettiğinizi büyük olasılıkla anlayacaktır. Ayrıca, ona daha fazla sözlü komutlar verdikçe sesiniz daha rahat hale gelecektir. Öyleyse, sorular sormak için biraz zaman ayırın. Ödeyecek!

Ve Son olarak, Biraz Eğlenmeye Ne Dersiniz?

Onu biraz cesaretlendirirseniz Cortana birkaç kahkaha sağlayabilir. Etkinleştirdiyseniz, mikrofona söyleyin Merhaba Cortanave ardından aşağıdakilerden herhangi biri. Alternatif olarak, Cortana’nın dinlemesi için Ara penceresini seçebilir ve mikrofonu seçebilirsiniz. Ve son olarak, bunlardan herhangi birini Ara penceresine girebilirsiniz. Cortana:

  • İnsan mısın?
  • Bana bir fıkra anlat.
  • Siri’yi tanıyor musun?
  • Hayata, evrene ve her şeye cevap nedir?
  • Bana bir şarkı söyle.
  • Yaratıcınız kim?
  • Benimle evlenir misin?