Skip to content

CPU Fan Hatası: Nedir ve Nasıl Onarılır

17 de Mayıs de 2021

CPU fan hatası, bir Windows masaüstü bilgisayar veya dizüstü bilgisayar başlatılırken görünebilen yaygın bir hata mesajıdır. Uyarı genellikle bir bilgisayar aşırı ısınma nedeniyle kendini kapattıktan sonra tetiklenir. Bu, fan (veya fanlar) donanımı yeterince soğutamadığında olabilir. Sinir bozucu olsa da, CPU hata mesajı ve zorunlu kapatma, bilgisayarın güvenlik önlemlerinin düzgün çalıştığını gösterir. Fanlar düzgün çalışmıyorsa ve bilgisayar aşırı ısınmaya devam ederse, bazı donanım bileşenlerinde kalıcı hasara neden olabilir. Aşırı ısınmanın nedenini ve ortaya çıkan hata mesajlarını doğrulamanın yanı sıra bunları düzeltmenin yolları vardır.

CPU Fan Hatası Nasıl Görünüyor

CPU fan hatası genellikle bir Windows PC’de önyükleme veya başlatma işlemi sırasında ortaya çıkar; normal Windows işlemi sırasında görünmez. Hata mesajı metni genellikle aşağıdakilerden biri olarak görünür:

 • “Hata: CPU Fanı Başarısız Oldu!”
 • “CPU Fan Hatası”

CPU Fan Hatalarına Ne Sebep Olur?

Başlangıçta bir CPU fan hatası, tipik olarak fanın fiziksel hasarından, yanlış ayarlardan veya bilgisayarın aşırı ısınmasına ve fanın olağandışı yüksek hızlarda çalışmasına neden olmasına neden olan harici faktörlerden kaynaklanır. Aygıtın hava deliklerini tıkayan toz veya diğer nesneler de CPU fan hatalarına neden olabilir.

CPU Fan Hatası Nasıl Onarılır

CPU fan hatalarına hem donanım hem de yazılım sorunları neden olabileceğinden, hatalar için düzeltmeler eşit derecede çeşitlidir ve dahili CPU fanının yanı sıra belirli ayarların kontrol edilmesini içerir. CPU’nun aşırı ısınmasını ve hata mesajlarını önlemek için bu ipuçlarını izleyin.

 1. Bilgisayarınızı taşıyın. Bilgisayarınızı çok sıcak veya güneş ışığı olan bir alanda bırakmak, fan ne kadar çalışırsa çalışsın aşırı ısınmasına ve kapanmasına neden olabilir. Bilgisayarınızı daha serin bir odaya taşımayı veya gün boyunca hiçbir zaman doğrudan güneş ışığına maruz kalmamasına dikkat edin.

 2. Hız aşırtmayı durdurun. Hız aşırtmanın bir sonucu, varsayılan fanlar tarafından yönetilemeyen sistem ısısında dramatik bir artıştır. Bu, devrelere zarar verebilir ve sık sık kapanmalara ve aşırı ısınma hatalarına neden olabilir.

 3. Havalandırma deliklerini temizleyin. Havalandırma deliklerini temizlemenin en kolay yolu, fırçayı elektrikli süpürgenizden çıkarmak ve ardından tüm tozu ve kiri emmek için tam güçte kullanmaktır. Alternatif olarak, tozu dışarı atmak için bir hava tabancası veya konserve hava kullanın.

 4. CPU fanlarını temizleyin. Bu adım için bilgisayarınızı kapatmanız, güç kaynağından çıkarmanız ve kasayı açmanız gerekir. Açıldıktan sonra iç kısmı temizleyebilir ve bir hava tabancası veya konserve hava ile tozu çıkarabilirsiniz. Herhangi bir parça üzerine herhangi bir temizlik maddesi püskürtmekten kaçının çünkü bu, çeşitli bileşenlere ciddi şekilde zarar verebilir. Microsoft Surface ürünleri gibi pek çok aygıt açılmak üzere tasarlanmamıştır ve bunu yapmak garantiyi geçersiz kılabilir veya kalıcı hasara neden olabilir. Emin değilseniz, cihazınızın resmi destek kılavuzuna bakın veya müşteri hizmetlerini arayın.

 5. CPU fanınızı kontrol edin. Bilgisayarınızı açarken, gevşemediklerinden veya yerlerinden düşmediklerinden emin olmak için cihazınızın fanlarını fiziksel olarak kontrol edin. Fan modelinize bağlı olarak, fanlarınızı tornavida veya yapıştırıcı ile yerine sabitleyebilmelisiniz. Elektrikli bir cihazın içinde herhangi bir şeyi kontrol ettiğinizde, tamamen kapatıldığından ve tüm güç kaynaklarıyla bağlantısının kesildiğinden emin olun. Bilgisayarınızı kapatırken Uykuyu değil Kapat’ı seçmeyi unutmayın.

 6. CPU fanınızın konumunu kontrol edin. CPU fanını kendiniz kurduysanız, doğru yere kurulduğundan emin olun. Anakart üzerindeki CPU başlığına bağlanmalıdır. Başka bir yere bağladıysanız, bilgisayar açıldığında fan çalışabilir, ancak asıl amacı olan CPU’yu yeterince soğutmayacaktır. CPU başlığı büyük olasılıkla “CPU Fanı” olarak etiketlenecektir, ancak değilse, fanın üç uçlu fişi için üç deliği ile bulmak yine de kolaydır.

 7. Alternatif bir CPU fan başlığı deneyin. Anakartınızda birden fazla CPU fan başlığınız varsa, fanı farklı bir yuvaya takmayı deneyin. Bu bazen CPU fan hatasını düzeltir.

 8. BIOS’ta CPU fanının ayarlarını kontrol edin. Bazen teknik sorunları gidermek ve her şeyin olması gerektiği gibi olduğundan emin olmak için kullanılabilir. BIOS’u açın ve ardından Gelişmiş Ayarlar > Donanım monitörü > CPU fanı. etkinleştirme Aktif Isı Emici ve Fanlı Fan Kanalı. Devre dışı bırak Pasif Isı Emici ve Fansız Fan Kanalı. Değişikliklerinizi kaydedin ve BIOS’tan çıkın. İlk CPU hata mesajını aldığınızda genellikle F1’e basmanız istenir. Presleme F1 bu mesaj göründüğünde BIOS da açılacaktır.

 9. BIOS ayarını değiştirin. CPU fanınızın düzgün çalıştığını görüyorsanız ve bilgisayarınızın aşırı ısınmadığından veya çok ısınmadığından eminseniz, 8. adımdaki BIOS ayarında yapılan bu değişiklik CPU fanı hata mesajını atlayabilir ve cihazınızı çalışır duruma getirebilir. uygun şekilde. Bunu yapmak için BIOS’u açın ve İzleme > Pervane hızı İzleme > Yok > Göz ardı etmek > çıkış > Değişiklikleri Kaydet. Bu, bilgisayarınızın gelecekte CPU fanını ve aşırı ısınma sorunlarını algılama yeteneğini etkileyebilir. Bu, yalnızca CPU fanlarının düzgün çalıştığından tamamen emin olan ve donanımının yeterince soğutulduğundan emin olmak için test etmiş olanlar için önerilir.

 10. CPU fanını değiştirin. Yukarıdakilerden hiçbiri işe yaramazsa, fanınız kırılabilir ve değiştirilmesi gerekebilir. Bilgisayarınızın garantisi, fanın onarımını kapsayabilir. Fanı ayrıca satın aldıysanız, ücretsiz veya indirimli yedek parça almak için kullanabileceğiniz kendi garantisine sahip olabilir.