Skip to content

Craigslist’te Nasıl Güvenle Alınır ve Satılır

17 de Mayıs de 2021

Craigslist tamamen gösterişsiz alım satımla ilgilidir. Her internet hizmetinde olduğu gibi, özellikle milyonlarca insan tarafından kullanılan bir hizmette, dikkatli ve sağduyu gereklidir.

Craigslist deneyiminizi güvenli ve karlı hale getirmenize yardımcı olacak güvenlik ipuçlarına bir göz atın. Daha fazla Craigslist çevrimiçi güvenlik ipucu için hizmetin Dolandırıcılıktan Kaçınma sayfasını ziyaret edin.

Asla Gerçek E-posta Adresinizi Kullanmayın

Craigslist’te bir ilan yayınlarken, gerçek e-posta adresinizi veya Craigslist tarafından sağlanan bir proxy e-posta adresini kullanma seçeneğiniz vardır. Craigslist adresini seçerek gerçek e-posta adresinizi spam gönderenlerden ve dolandırıcılardan koruyun. Anonimleştirilmiş Craigslist e-posta adresi, sitede reklam yayınlamak için harika olsa da, bir reklama yanıt veren kullanıcılar için bu seçenek mevcut değildir. Bir reklama yanıt verirken gerçek e-posta adresinizi korumak için, Mailinator veya GishPuppy gibi tek kullanımlık bir e-posta adresini kullanarak kimliğinizi gizleyin. Bu, tüm işlem boyunca anonimliği korur.

Mümkün Olduğunda Yerel Olarak Alışveriş Yapın

Craigslist şunu tavsiye ediyor: “Şahsen tanışabileceğiniz insanlarla yerel olarak anlaşın.” Bu, dolandırılma riskinizin çoğunu ortadan kaldırır. Ancak bu tavsiye kendi güvenlik riskleriyle birlikte gelir; Önlem almak önemlidir (aşağıya bakın).

Halka Açık Bir Yerde Buluşun ve Yalnız Başlamayın

Kişisel güvenliğiniz için alıcı veya satıcıyla her zaman kahve dükkanı gibi halka açık bir yerde buluşun. İşleme şahit olması için bir arkadaşınızı getirin ve güvenliğinize dikkat edin. Craigslist ayrıca şunları önerir:

  • Gözlerden uzak bir yerde buluşmayın.
  • Asla yabancıları evinize davet etmeyin.
  • Cep telefonunuzu daima yanınızda götürün.
  • Asla yalnız gitme.

Asla Kişisel veya Mali Bilgi Vermeyin

Bazı dolandırıcılar Craigslist’te iş ilanları yayınlar ve yanıt verenler üzerinde bir “kredi kontrolü” yürütmeleri gerektiğini söyler. Bu, sizin adınıza kredi kartı almak veya başka bir tür kimlik dolandırıcılığı yapmak için kişisel bilgilerinizi çalmak için yapılan bir hiledir. Herhangi bir Craigslist işleminde asla kişisel veya finansal bilgi vermeyin. Satıcıya kredi kartı bilgilerinizi vermekten kaçınmak için her zaman yüz yüze görüşün, bir arkadaşınızı getirin ve nakit alışveriş yapın ya da PayPal gibi güvenli / vekaleten bir ödeme şekli kullanın.

Para Kablolama Hizmetlerini Kullanmaktan Kaçının

Craigslist, sizden para kablolama hizmeti kullanmanızı isteyen herkesin muhtemelen sizi dolandırmaya çalıştığı konusunda uyarıyor. Banka havaleleri, nakliye dolandırıcılığını ve diğer çevrimiçi dolandırıcılıkları işleyen suçlular (özellikle yabancılar) için tercih edilen hizmet gibi görünmektedir. Bir alıcı veya satıcı ödeme için bir banka havalesi hizmetinden bahsederse, bunu büyük bir kırmızı bayrak olarak kabul edin.

Şahsen Görmeden Asla Bir Şey Satın Almayın

Bir öğe satın alırken, Craigslist’te yayınlanan resme güvenmeyin. Satıcılar bazen satılmakta olan ürünü yanlış tanıtmak için internetten aldıkları bir resmi kullanırlar. Ürünü gerçekten satın almak istiyorsanız, bir anlaşma yapmadan önce şahsen kontrol edin ve bir satıcıyla yüz yüze görüşmek için yukarıdaki güvenlik ipuçlarını izleyin.

Resimlerden Coğrafi Etiketleri Göndermeden Önce Kaldırın

Craigslist’te satılacak bir ürünün fotoğrafını çekerseniz dikkatli olun. GPS özellikli bir akıllı telefonla çekilen fotoğraflar, resmin dosya başlığının bir parçası olan EXIF ​​meta verilerinde gömülü resmi çektiğiniz yerin fiziksel konumuna sahip olabilir. Resimde GPS coğrafi etiket bilgilerini göremezken, bir EXIF ​​meta veri görüntüleme uygulaması kullanan hırsızlar, öğenin bulunmasına yardımcı olmak için konum bilgilerini okuyabilir. Craigslist, bazı çevrimiçi sitelerde olduğu gibi coğrafi etiketleri kaldırıp kaldırmadığı konusunda net değildir, bu nedenle, coğrafi etiket bilgilerini Craigslist’e yüklemeden önce fotoğraflarınızdan kaldırmak akıllıca olacaktır. Resimlerinizden coğrafi etiket bilgilerini çevrimiçi olarak yayınlamadan önce kaldırmak için bir EXIF ​​coğrafi etiket kaldırma uygulaması kullanın.