Skip to content

CRC Hatası: Nedir ve Nasıl Onarılır

6 de Nisan de 2021

Döngüsel artıklık denetimi (CRC) hata mesajı, depolama aygıtları ve ağlardaki verilerde bir bozulma veya şüpheli değişiklik algılandığında görünen bir mesajdır. İşte nasıl göründüğü ve nasıl düzeltileceği.

Döngüsel Artıklık Denetimi Hatası Nasıl Görünüyor

Hatanın, bir bilgisayarın yerel bir sürücüdeki, bir ağ sürücüsündeki, harici bir sabit sürücüdeki ve CD’leri, DVD’leri ve Blu-ray diskleri okumak için kullanılanlar gibi disk sürücülerindeki verileri okumaya çalıştığı zaman ortaya çıktığı bilinmektedir. Döngüsel artıklık denetimi hata mesajı tipik olarak aşağıdaki gibi görünür:

 • C: erişilebilir değil. Veride çevrimsel bütünlük kontrolü hatası).
 • ____ dosyasına erişilemedi. Veri hatası. Döngüsel artıklık denetimi.
 • Veride çevrimsel bütünlük kontrolü hatası).
 • Hata: Veri hatası (döngüsel artıklık kontrolü).
WLADIMIR BULGAR / Getty Images

Veri Hatasının Nedenleri Döngüsel Artıklık Denetimi Hatası

Bir bilgisayar kullanırken bir CRC hatasının görünmesine neden olan, bir dosyanın veya program kayıt defterinin bozulmasından dosyaya ve yapılandırma hatalarının ayarlanmasına ve hatalı uygulama veya program kurulumlarına kadar birçok durum vardır. Sabit sürücü ile ilgili bir sorun, döngüsel artıklık denetimi veri hatasına da neden olabilir.

Döngüsel Artıklık Denetimi Hatası Nasıl Onarılır

Döngüsel artıklık denetimi veri hatasının nedeni, erişilmekte olan dosyayla ve ilgili sabit sürücü veya disk sürücüsüyle ilgili olabileceğinden, bu sorunu çözmek için kullanılabilecek çeşitli yaklaşımlar vardır.

 1. Bilgisayarı yeniden başlatın. Bu hızlı ve etkili süreç, veri hatalarıyla ilişkili olanlar da dahil olmak üzere çeşitli bilgisayar sorunlarını düzeltir.

 2. Harici sürücüleri yeniden bağlayın. Harici bir sabit sürücüye veya disk sürücüsüne erişmeye çalışırken hata görünürse, çıkarın, bilgisayarı yeniden başlatın ve ardından yeniden bağlayın.

 3. Dosyayı yeniden indirin. İndirdiğiniz bir dosyayı açarken veya çalıştırırken CRC hatası alırsanız, bir sunucu veya internet bağlantısı sorunu nedeniyle dosya indirme işlemi sırasında bozulmuş olabilir. Dosyayı tekrar indirmek çoğu zaman tüm hataları veya aksaklıkları ortadan kaldırır. Bir dosyayı yeniden indirmeden önce, orijinal hatalı dosyayı yanlışlıkla tekrar açmamak için farklı bir dosya adı altında kaydedin.

 4. Yeni bir kopya isteyin. Hatalı dosya size bir e-posta mesajıyla gönderildiyse, orijinal gönderenden size yeni bir kopya göndermesini isteyin. Dosya, e-postaya düzgün şekilde eklenmemiş veya yüklenmemiş olabilir.

 5. En son işletim sistemi güncellemelerini yükleyin. Yeni macOS ve Windows güncellemeleri genellikle sürücü ve dosya hataları için düzeltmeler içerir ve sistem kararlılığını büyük ölçüde artırabilir.

 6. Sürücüyü tarayın. Windows’ta bir sürücü taraması gerçekleştirin ve hataları algılamak ve düzeltmek üzere aygıtınızı arka planda otomatik olarak taramak için macOS’ta Disk Yardımcı Programı İlk Yardımı’nı kullanın. Yalnızca veri hatası oluştuğunda eriştiğiniz sürücüler üzerinde bir tarama gerçekleştirin.

 7. Sürücüyü chkdsk kullanarak tarayın. CRC hatası, etkilenen sürücüyü yukarıdaki yöntemle bir Windows bilgisayarda taramayı zorlaştırıyorsa, “chkdsk / fc: “ Windows görev çubuğunun arama çubuğuna girin ve ardından Komut çalıştır. Değiştirdiğinizden emin olun. c doğru sürücü harfine. Yukarıdaki metni Windows 10’da Cortana’ya yazarak da bir komut istemi gerçekleştirebilirsiniz.

 8. Güvenli Moddan yükleyin. Bir programı diskten yüklerken sürekli bir döngüsel artıklık denetimi hatası alırsanız, Windows’u Güvenli Modda yeniden başlatın ve oradan yüklemeyi deneyin. Kurulum Güvenli Modda tamamlandıktan sonra, bilgisayarı yeniden başlatın ve Windows’u normal şekilde çalıştırın.

 9. Disk sürücüsünü biçimlendirin. Bir sabit sürücü veya disk sürücüsü sürekli olarak size sorun çıkarırsa, yeniden biçimlendirmeniz gerekebilir. Şu anda sürücüde bulunan her şeyi sildiği için bu son çare olmalıdır.

Döngüsel Artıklık Denetimi Hatası Gibi Diğer Hatalar

Bir e-posta istemcisinden dosya kaydederken veya kopyalarken 0x80040116 hatası göründüğü bilinmektedir. Nedeni genellikle döngüsel bir artıklık denetimi hatasıyla ilişkilidir ve genellikle yukarıda belirtilen aynı adımlar uygulanarak düzeltilebilir. Benzer sabit sürücü ve dosya hataları arasında DURDUR: 0x00000022 ve Genellikle kötü şöhretli mavi ölüm ekranıyla sonuçlanan FILE_SYSTEM mesajları.