Skip to content

CSS Anahat Stilleri

20 de Haziran de 2021

CSS anahat özelliği kafa karıştırıcı bir özelliktir. Bunu ilk öğrendiğinizde, border özelliğinden nasıl uzaktan bile farklı olduğunu anlamak zor. W3C, bunu aşağıdaki farklılıklara sahip olarak açıklar:

  • Anahatlar yer kaplamaz.
  • Ana hatlar dikdörtgen olmayabilir.

Anahatlar Yer Kaplamıyor

Bu ifade başlı başına kafa karıştırıcıdır. Web sayfanızdaki bir nesne Web sayfasında nasıl yer kaplamaz? Ancak Web sayfanızın bir soğan gibi olduğunu düşünüyorsanız, sayfadaki her bir öğe başka bir öğenin üzerine katmanlı olabilir. Anahat özelliği, her zaman öğenin kutusunun üstüne yerleştirildiği için yer kaplamaz. Bir öğenin etrafına bir anahat yerleştirildiğinde, o öğenin sayfada nasıl düzenlendiği üzerinde herhangi bir etkisi yoktur. Elemanın boyutunu veya konumunu değiştirmez. Bir öğeye bir anahat koyarsanız, o öğenin anahattına sahip değilmişsiniz gibi aynı miktarda yer kaplar. Bu bir sınır için geçerli değil. Bir eleman üzerindeki kenarlık, elemanın dış genişliğine ve yüksekliğine eklenir. Dolayısıyla, 50 piksel genişliğinde ve 2 piksel kenarlıklı bir görüntünüz olsaydı, 54 piksel (her bir kenarlık için 2 piksel) alırdı. 2 piksel anahatlı aynı resim, sayfanızda yalnızca 50 piksel genişlikte yer kaplar, ana hat resmin dış kenarında görüntülenir.

Anahatlar Dikdörtgen Olmayabilir

“Harika, şimdi daireler çizebilirim” diye düşünmeye başlamadan önce tekrar düşünün. Bu ifadenin düşündüğünüzden farklı bir anlamı var. Bir öğeye kenarlık koyduğunuzda, tarayıcı öğeyi dev bir dikdörtgen kutuymuş gibi yorumlar. Kutu birkaç satıra bölünürse, kutu kapalı olmadığı için tarayıcı yalnızca kenarları açık bırakır. Tarayıcı, sınırı sonsuz geniş bir ekranla görüyormuş gibi – bu sınırın tek bir sürekli dikdörtgen olması için yeterince geniş. Buna karşılık, anahat özelliği kenarları dikkate alır. Çerçevelenen bir öğe birkaç satıra yayılıyorsa, anahat satırın sonunda kapanır ve sonraki satırda yeniden açılır. Mümkünse, anahat da tamamen bağlı kalacak ve dikdörtgen olmayan bir şekil oluşturacaktır.

Anahat Özelliğinin Kullanımları

Anahat özelliğinin en iyi kullanımlarından biri, arama terimlerini vurgulamaktır. Birçok site bunu bir arka plan rengiyle yapar, ancak anahat özelliğini de kullanabilir ve sayfalarınıza fazladan boşluk ekleme konusunda endişelenmeyebilirsiniz. Anahat rengi özelliği, anahat rengini geçerli arka planın tersi yapan “ters çevirme” terimini kabul eder. Bu, hangi renklerin kullanıldığını bilmenize gerek kalmadan dinamik Web sayfalarındaki öğeleri vurgulamanıza olanak tanır. Anahat özelliğini, aktif bağlantıların etrafındaki noktalı çizgiyi kaldırmak için de kullanabilirsiniz. CSS-Tricks’teki bu makale, noktalı anahatların nasıl kaldırılacağını gösterir.

mla apa chicago Alıntınızı Biçimlendirin

Kyrin, Jennifer. “CSS Anahat Stilleri.” Düşünce Şirketi, Mayıs. 14, 2021, thinkco.com/css-outline-styles-3466217.
Kyrin, Jennifer. (2021, 14 Mayıs). CSS Anahat Stilleri. https://www.thinktco.com/css-outline-styles-3466217 adresinden alındı
Kyrin, Jennifer. “CSS Anahat Stilleri.” Düşünce Şirketi https://www.thinktco.com/css-outline-styles-3466217 (20 Haziran 2021’de erişildi).