Skip to content

CSS ile Yaslanmış Metin Nasıl Ayarlanır

30 de Haziran de 2021

Bir sitenin geliştirilmesi sırasında ayarlamayı seçebileceğiniz bir web sitesinin tipografisinin özelliklerinden biri, site metninin nasıl hizalandığıdır. Varsayılan olarak, web sitesi metni iki yana yaslı bırakılır ve bu, kaç sitenin metnini bıraktığıdır. Diğer seçenekler, nadiren veya tamamen haklı olan haklı gerekçeli seçeneklerdir. Yaslanmış metin, bu taraflardan yalnızca birinin (“sola” ve “sağa” yaslamanın yaptığı şey) aksine hem sol hem de sağ taraflarda hizalanan bir metin bloğudur. Her satırın aynı uzunlukta olmasını sağlamak için metnin her satırındaki kelime ve harf boşluklarını ayarlayarak çift hizalama efekti elde edilir. Bu etkiye tam gerekçe denir. kullanarak CSS’deki metni iki yana yaslayın. Metin hizalama Emlak.

Gerekçe Nasıl Çalışır?

Bir metin bloğunun sağ tarafında sıklıkla düz olmayan bir kenar görmenizin nedeni, metnin her satırının aynı uzunlukta olmamasıdır. Bazı satırlarda daha fazla veya daha uzun kelimeler bulunurken, diğerlerinde daha az veya daha kısa kelimeler bulunur. Bu metin bloğunu haklı çıkarmak için, tüm satırları eşitlemek ve tutarlı kılmak için bazı satırlara fazladan boşluklar eklenmelidir. Her web tarayıcısının bir satırdaki fazladan boşlukları uygulamak için kendi algoritması vardır. Tarayıcılar, boşlukların nereye yerleştirileceğini belirlemek için kelime uzunluğuna, tirelemeye ve diğer faktörlere bakar. Sonuç olarak, iki yana yaslanmış metin bir tarayıcıdan diğerine aynı görünmeyebilir. Bununla birlikte, büyük tarayıcı desteğinin CSS ile metni doğrulamak için iyi olduğundan emin olabilirsiniz.

Metin Nasıl Yaslanır

Metni CSS ile yaslamak, yaslamak için bir metin bölümü gerektirir. Genellikle, birden çok satıra yayılan büyük metin bağlamı blokları paragraf etiketleriyle işaretleneceğinden, metin paragraflarını kullanırsınız. Yaslamak için bir metin bloğunuz olduktan sonra, sadece CSS metin hizalama stili özelliğiyle stili iki yana yaslanacak şekilde ayarlama meselesidir. Metin bloğunun amaçlandığı gibi işlenmesini sağlamak için bu CSS kuralını uygun bir seçiciye uygulayın.

Metin Ne Zaman Yaslanmalı

Çoğu kişi, tasarım açısından gerekçeli metnin görünümünü sever, çünkü bu, büyük ölçüde çok tutarlı, ölçülü bir görünüm oluşturur, ancak bir web sayfasındaki metni tam olarak gerekçelendirmenin olumsuz yanları vardır. İlk olarak, gerekçeli metnin okunması zor olabilir. Bunun nedeni, metni iki yana yasladığınızda, bazen satırdaki bazı kelimelerin arasına çok fazla boşluk eklenebilir. Bu tutarsız boşluklar metnin okunmasını zorlaştırabilir. Bu, özellikle aydınlatma, çözünürlük veya diğer donanım kalitesi nedeniyle okunması zor olabilen web sayfalarında önemlidir. Metne olağandışı boşluklar eklemek, kötü bir durumu daha da kötüleştirebilir. Okunabilirlik zorluklarına ek olarak, boşluklar bazen metnin ortasında beyaz boşluk “nehirleri” oluşturmak için birbirleriyle hizalanır. Bu büyük beyaz boşluk boşlukları gerçekten garip bir görüntü oluşturabilir. Ek olarak, çok kısa satırlarda, yaslama, harfler arasında fazladan boşluk bulunan bir kelime içeren satırlara neden olabilir. Peki metin yaslamayı ne zaman kullanmalısınız? Metni yaslamak için en iyi zaman, satırlar uzun ve yazı tipi boyutu küçük olduğunda ortaya çıkar; bu, satır uzunluklarının ekran boyutlarına göre değiştiği duyarlı web sitelerinde sağlanması zor bir şeydir. Satırın uzunluğu veya metnin boyutu için kesin ve hızlı bir sayı yoktur; en iyi kararınızı kullanmalısınız. Metni yaslamak için metin hizalama stilini uyguladıktan sonra, metinde boşluklar olmadığından emin olmak için test edin ve çeşitli boyutlarda test edin. En kolay test, kendi şaşı gözlerinizden daha karmaşık bir şey gerektirmez. Nehirler, aksi takdirde gri bir metin bloğunda beyaz lekeler olarak göze çarpıyor. Nehirler görürseniz, metni yeniden akıtmak için metin boyutunda veya metin bloğunun genişliğinde değişiklikler yapmalısınız. Yaslamayı yalnızca sola hizalı metinle karşılaştırdıktan sonra kullanın. Tam hizalamanın tutarlılığını beğenebilirsiniz, ancak standart sola dayalı metin genellikle daha okunabilirdir. Sonunda, metni iki yana yaslamalısınız çünkü metni tasarım amacıyla yaslamayı seçtiniz ve sitenizin okunmasının kolay olduğunu onayladınız.

mla apa chicago Alıntınızı Biçimlendirin

Kyrin, Jennifer. “CSS ile Yaslanmış Metin Nasıl Ayarlanır.” Düşünce Şirketi, Mayıs. 14, 2021, thinkco.com/set-justified-text-with-css-3467074.
Kyrin, Jennifer. (2021, 14 Mayıs). CSS ile Yaslanmış Metin Nasıl Ayarlanır. https://www.thinktco.com/set-justified-text-with-css-3467074 adresinden alındı
Kyrin, Jennifer. “CSS ile Yaslanmış Metin Nasıl Ayarlanır.” Düşünce Şirketi https://www.thinktco.com/set-justified-text-with-css-3467074 (30 Haziran 2021’de erişildi).