Skip to content

CSS Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

8 de Nisan de 2021

Web siteleri, resimler, metinler ve çeşitli belgeler dahil olmak üzere bir dizi ayrı parçadan oluşur. Bu belgeler yalnızca PDF dosyaları gibi çeşitli sayfalardan bağlanabilen belgeleri değil, aynı zamanda bir sayfanın yapısını belirlemek için HTML belgeleri ve CSS (Basamaklı Stil Sayfası) belgeleri gibi sayfaları kendileri oluşturmak için kullanılan belgeleri de içerir. bir sayfanın görünümünü dikte etmek için. Bu makale, CSS’nin ne olduğunu ve bugün web sitelerinde nerede kullanıldığını ele alacak.

CSS Tarih Dersi

CSS, ilk olarak 1997 yılında web geliştiricilerinin, oluşturdukları web sayfalarının görsel görünümünü tanımlamalarının bir yolu olarak geliştirilmiştir. Web profesyonellerinin, bir web sitesinin kodunun içeriğini ve yapısını görsel tasarımdan ayırmasına izin vermek amaçlanmıştı, bu, bu zamandan önce mümkün olmayan bir şeydi. Yapı ve stilin ayrılması, HTML’nin başlangıçta temel aldığı işlevi daha fazla gerçekleştirmesine olanak tanır – içeriğin biçimlendirilmesi, sayfanın kendisinin tasarımı ve düzeni hakkında endişelenmenize gerek kalmadan, genellikle “görünüm ve his” olarak bilinen bir şey. sayfanın.

CSS’nin Evrimi

CSS, web tarayıcılarının bu biçimlendirme dilinin temel yazı tipi ve renk özelliklerinden daha fazlasını kullanmaya başladığı 2000 yılına kadar popülerlik kazanmadı. Günümüzde, tüm modern tarayıcılar tüm CSS Seviye 1’i, CSS Seviye 2’nin çoğunu ve hatta CSS Seviye 3’ün çoğu özelliğini desteklemektedir. CSS gelişmeye devam ettikçe ve yeni stiller tanıtıldıkça, web tarayıcıları yeni CSS desteği getiren modüller uygulamaya başlamıştır bu tarayıcılara entegre edin ve web tasarımcılarına birlikte çalışacakları güçlü yeni stil araçları sağlayın. Geçmişte (uzun) yıllar içinde, web sitelerinin tasarımı ve geliştirilmesi için CSS kullanmayı reddeden seçkin web tasarımcıları vardı, ancak bu uygulama bugün endüstrinin dışında kaldı. CSS artık web tasarımında yaygın olarak kullanılan bir standarttır ve bugün sektörde çalışan ve bu dili en azından temel bir anlayışa sahip olmayan birini bulmakta zorlanacaksınız.

CSS bir Kısaltmadır

Daha önce de belirtildiği gibi, CSS terimi “Basamaklı Stil Sayfası” anlamına gelir. Bu belgelerin ne yaptığını daha ayrıntılı bir şekilde açıklamak için bu ifadeyi biraz parçalayalım. “Stil sayfası” kelimesi belgenin kendisine atıfta bulunur (HTML gibi, CSS dosyaları gerçekten sadece çeşitli programlarla düzenlenebilen metin belgeleridir). Doküman tasarımı için stil sayfaları uzun yıllardır kullanılmaktadır. İster basılı ister çevrimiçi olsun, bir düzen için teknik özelliklerdir. Baskı tasarımcıları, tasarımlarının tam olarak belirtimlerine göre basılmasını sağlamak için uzun süredir stil sayfalarını kullandılar. Bir web sayfası için stil sayfası da aynı amaca hizmet eder, ancak web tarayıcısına görüntülenen belgeyi nasıl işleyeceğini söyleyen ek işlevsellikle birlikte. Bugün, CSS stil sayfaları, bir sayfanın farklı aygıtları ve ekran boyutlarını arama şeklini değiştirmek için ortam sorgularını da kullanabilir. Bu, erişim için kullanılan ekrana göre tek bir HTML belgesinin farklı şekilde işlenmesine izin verdiği için inanılmaz derecede önemlidir. Cascade, “basamaklı stil sayfası” teriminin gerçekten özel bir parçasıdır. Bir web stil sayfasının, bir şelalenin üzerindeki nehir gibi, o sayfadaki bir dizi stilde basamaklanması amaçlanmıştır. Nehirdeki su, şelaledeki tüm kayalara çarpar, ancak yalnızca alttakiler suyun tam olarak nereye akacağını etkiler. Aynı şey web sitesi stil sayfalarındaki basamaklama için de geçerlidir.

Tasarımcı Stil Sayfaları Tarayıcı Varsayılan Stil Sayfalarını Geçersiz Kılıyor

Web tasarımcısı herhangi bir stil uygulamasa bile, her web sayfası en az bir stil sayfasından etkilenir. Bu stil sayfası, kullanıcı aracısı stil sayfasıdır – aynı zamanda web tarayıcısının başka bir talimat sağlanmadığında bir sayfayı görüntülemek için kullanacağı varsayılan stiller olarak da bilinir. Örneğin, varsayılan olarak köprüler mavi stildedir ve altı çizilidir. Bu stiller bir web tarayıcısının varsayılan stil sayfasından gelir. Ancak web tasarımcısı başka talimatlar sağlarsa, tarayıcının hangi talimatların önceliğe sahip olduğunu bilmesi gerekir. Tüm tarayıcıların kendi varsayılan stilleri vardır, ancak bu varsayılanların çoğu (mavi altı çizili metin bağlantıları gibi) tüm veya çoğu büyük tarayıcı ve sürümde paylaşılır. Bir başka tarayıcı varsayılanı örneği için, web tarayıcımızda, varsayılan yazı tipi 16 boyutunda görüntülenen “Times New Roman” dır. Bununla birlikte, ekranı ziyaret ettiğimiz sayfaların neredeyse hiçbiri, bu yazı tipi ailesi ve boyutunda. Bunun nedeni, basamaklamanın, tasarımcıların kendileri tarafından belirlenen ikinci stil sayfalarının yazı tipi boyutunu ve ailesini yeniden tanımlayarak web tarayıcımızın varsayılanlarını geçersiz kılarak tanımlamasıdır. Bir web sayfası için oluşturduğunuz herhangi bir stil sayfası, tarayıcının varsayılan stillerinden daha fazla spesifikliğe sahip olacaktır, bu nedenle bu varsayılanlar yalnızca stil sayfanız onları geçersiz kılmazsa geçerli olacaktır. Bağlantıların mavi ve altı çizili olmasını istiyorsanız, bu varsayılan olduğundan hiçbir şey yapmanız gerekmez, ancak sitenizin CSS dosyası bağlantıların yeşil olması gerektiğini söylüyorsa, bu renk varsayılan maviyi geçersiz kılar. Siz aksini belirtmediğiniz için alt çizgi bu örnekte kalacaktır.

CSS Nerelerde Kullanılır?

CSS, web sayfalarının bir web tarayıcısı dışında başka bir ortamda görüntülendiğinde nasıl görünmesi gerektiğini tanımlamak için de kullanılabilir. Örneğin, web sayfasının nasıl yazdırılacağını tanımlayan bir baskı stili sayfası oluşturabilirsiniz. Gezinme düğmeleri veya web formları gibi web sayfası öğelerinin yazdırılan sayfada herhangi bir amacı olmayacağından, bir sayfa yazdırıldığında bu alanları “kapatmak” için bir Baskı Stil Sayfası kullanılabilir. Pek çok sitede gerçekten yaygın bir uygulama olmasa da, baskı stil sayfaları oluşturma seçeneği güçlü ve çekicidir (deneyimlerimize göre – çoğu web profesyoneli bunu basitçe bir sitenin bütçe kapsamı bu ek çalışmanın yapılmasını gerektirmediği için yapmaz. ).

CSS Neden Önemlidir?

CSS, bir web tasarımcısının öğrenebileceği en güçlü araçlardan biridir çünkü onunla bir web sitesinin tüm görsel görünümünü etkileyebilirsiniz. İyi yazılmış stil sayfaları hızlı bir şekilde güncellenebilir ve sitelerin ekranda görsel olarak önceliklendirilenleri değiştirmesine olanak tanır; bu da, temel HTML biçimlendirmesinde herhangi bir değişiklik yapılmasına gerek kalmadan ziyaretçilere değer ve odak gösterir. CSS’nin temel zorluğu, öğrenilecek epeyce şey olmasıdır – ve tarayıcılar her gün değişirken, yarın yeni stiller desteklendiğinde ve diğerleri bir nedenden ötürü düşürüldüğünde ya da gözden düştüğü için bugün işe yarayan şeyler mantıklı olmayabilir. .

CSS Öğrenme Eğrisi Buna Değer

CSS art arda sıralanabildiğinden ve birleştirilebildiğinden ve farklı tarayıcıların yönergeleri nasıl farklı şekilde yorumlayıp uygulayabildiğini düşündüğünden, CSS’yi öğrenmek düz HTML’den daha zor olabilir. CSS ayrıca tarayıcılarda HTML’nin gerçekten değiştirmediği bir şekilde değişir. Bununla birlikte, CSS’yi kullanmaya başladığınızda, stil sayfalarının gücünden yararlanmanın, web sayfalarını nasıl düzenleyeceğiniz ve görünüm ve hislerini nasıl tanımlayacağınız konusunda size inanılmaz bir esneklik sağlayacağını göreceksiniz. Yol boyunca, geçmişte sizin için işe yarayan ve gelecekte yeni web sayfaları oluştururken tekrar başvurabileceğiniz bir stil ve yaklaşım “çantasını” bir araya getireceksiniz.