Skip to content

Ctrl + Alt + Del Nedir?

8 de Mayıs de 2021

Bazen Control + Alt + Delete olarak yazılan Ctrl + Alt + Del, genellikle bir işlevi kesintiye uğratmak için kullanılan bir klavye komutudur. Bununla birlikte, başardıkları, kullanıldığı bağlama göre benzersizdir. Başkaları farklı şeyler için kısayolu kullansa da, Ctrl + Alt + Del klavye kombinasyonu genellikle Windows işletim sistemi bağlamında konuşulur. Basılı tutularak yürütülür. Ctrl ve Alt tuşlarını bir araya getirin ve ardından Del anahtar.

Cankurtaran / Julie Bang
Bu klavye komutu da bazen aşağıdaki gibi artılar yerine eksilerle yazılır. Ctrl-Alt-Del veya Kontrol-Alt-Sil. Aynı zamanda “üç parmak selamı” olarak da anılır.

Ctrl + Alt + Del Nasıl Kullanılabilir?

Ctrl + Alt + Del, Windows komutu kesebileceği bir noktaya gelmeden çalıştırılırsa, BIOS yalnızca bilgisayarı yeniden başlatır. Bunu yapmak, Windows belirli bir şekilde kilitlenmişse, Windows’tayken de bilgisayarı yeniden başlatabilir. Örneğin, Açılış Sırasında Kendi Kendini Sınama sırasında Ctrl + Alt + Del kullanılması bilgisayarı yeniden başlatır. Windows 3.x ve 9x’te, Ctrl + Alt + Del’e art arda iki kez hızlıca basılırsa, sistem açık programları veya işlemleri güvenli bir şekilde kapatmadan hemen yeniden başlatmaya başlayacaktır. Sayfa önbelleği temizlenir ve tüm birimler güvenli bir şekilde çıkarılır, ancak çalışan programları temiz bir şekilde kapatma veya herhangi bir çalışmayı kaydetme fırsatı yoktur. Windows’ta açık kişisel dosyalarınızı veya diğer önemli dosyalarınızı bozma riskinden kaçınmak için bilgisayarınızı yeniden başlatmanın bir yolu olarak Ctrl + Alt + Del kullanmaktan kaçının. Bkz. Bilgisayarımı Nasıl Yeniden Başlatırım? Doğru şekilde nasıl yapılacağından emin değilseniz. Windows’un bazı sürümlerinde (XP, Vista ve 7), bir kullanıcı hesabında oturum açmak için Ctrl + Alt + Del kullanılabilir; denir güvenli dikkat koruması / dizisi. My Digital Life, varsayılan olarak devre dışı olduğu için bu özelliği etkinleştirmek için talimatlara sahiptir (bilgisayar bir etki alanının parçası değilse).

Windows 7'de ctrl + alt + del ekranı

Windows 10, 8, 7 veya Vista’da oturum açtıysanız, Ctrl + Alt + Del, bilgisayarı kilitlemenizi, farklı bir kullanıcıya geçmenizi, oturumu kapatmanızı, Görev Yöneticisi’ni başlatmanızı veya kapatmanızı / bilgisayarı yeniden başlat. Windows XP ve önceki sürümlerde, klavye kısayolu yalnızca Görev Yöneticisi’ni başlatır.

Windows 10 Ctrl-Alt-Del ekranı

Ctrl + Alt + Del ile İlgili Daha Fazla Bilgi

Bazı Linux tabanlı işletim sistemleri, oturumu kapatmak için Ctrl + Alt + Del kısayolunu kullanmanıza izin verir. Ubuntu ve Debian iki örnektir. İlk önce oturum açmak zorunda kalmadan bir Ubuntu Sunucusunu yeniden başlatmak için de kullanabilirsiniz. Bazı uzak masaüstü uygulamaları, diğer bilgisayara Ctrl + Alt + Del kısayolunu menüdeki bir seçenek veya alternatif bir kısayol (Ctrl + Alt + Insert gibi) aracılığıyla göndermenize izin verir çünkü genellikle klavye kombinasyonunu girip bekleyemezsiniz. uygulamaya geçmek için. Windows, onu kullanmak istediğinizi varsayacaktır. sizin bunun yerine bilgisayar. Aynısı, VMware Workstation ve diğer sanal masaüstü yazılımları gibi bunun gibi diğer uygulamalar için de geçerlidir. Ctrl + Alt + Del kombinasyonuna basıldığında Windows Güvenliği’nde görülen seçenekler değiştirilebilir. Örneğin, herhangi bir nedenle gösterilmesini istemiyorsanız Görev Yöneticisini gizleyebilir veya seçeneği kilitleyebilirsiniz. Bu değişikliklerin yapılması Kayıt Defteri Düzenleyicisi aracılığıyla yapılır; Windows Club’da nasıl olduğunu görün. Bleeping Computer’da görüldüğü gibi Grup İlkesi Düzenleyicisi aracılığıyla da yapılabilir. Çoğu senaryoda, Alt önce anahtar, olduğu gibi Alt+Ctrl+Delve aynı etkiye sahip olacaktır. Bununla birlikte, bazı durumlarda, bu diğer kısayolu kullanan bir yazılım olabilir, bu durumda geleneksel Ctrl + Alt + Del yanıtı yerine başka bir şey olabilir. David Bradley bu klavye kısayolunu tasarladı. İlk başta neden programlandığına dair ayrıntılar için bu Mental Floss parçasına bakın. macOS, Ctrl + Alt + Del klavye kısayolunu kullanmaz, bunun yerine Çıkmaya Zorla Menüsünü çağırmak için Command + Option + Esc kullanır. Aslında, Mac’te Control + Option + Delete kullanıldığında (Option tuşu Windows’ta Alt tuşu gibidir), “Bu DOS değil.“bir tür Paskalya yumurtası veya yazılıma gömülü gizli şaka olarak görünecektir. Mac’lerde Ctrl + Alt + Del hakkında daha fazla bilgi burada. Xfce’de Control + Alt + Delete kullanıldığında, ekranı hemen kilitler ve ekran koruyucuyu başlatır . Control + Alt + Delete aynı zamanda “bitirmek” veya “ortadan kaldırmak” anlamında da kullanılır. Bazen bir sorundan kaçmayı, birini denklemden çıkarmayı veya unutmayı açıklamak için kullanılır. “Ctrl + Alt + Del” ( “CAD”) ayrıca Tim Buckley tarafından yazılan bir webcomic.