Skip to content

CUSIP Numaraları ve Nasıl Bakılır?

6 de Haziran de 2021

Bir CUSIP (Tekdüzen Menkul Kıymet Tanımlama Prosedürleri Komitesi) numarası, tüm kayıtlı ABD ve Kanada şirketlerinin hisse senetlerinin yanı sıra ABD hükümeti ve belediye tahvilleri de dahil olmak üzere menkul kıymetleri tanımlar. CUSIP numaraları, sayı ve harflerden oluşan dokuz karakter uzunluğundadır. CUSIP numarası, American Bankers Association’a (ABA) ait olan ve Standard & Poor’s tarafından işletilen CUSIP sisteminde kullanılmaktadır. Bu sistem menkul kıymetlerin takas ve takas sürecini kolaylaştırır.

CUSIP Numarasının Tahvil Piyasası İçin Önemi

Çoğu hisse senedi, çip üreticisi Intel için INTC gibi, hisse senedi sembollerinde üç veya dört harfle tanımlanabilir ve halka açık bu şirketler için genellikle yaklaşık 20.000 benzersiz hisse senedi sembolü vardır. Bununla birlikte, tahvil piyasasında 1.000.000’den fazla farklı tahvil ihracı bulunmaktadır. Çoğu, şehirler, ilçeler ve eyaletler tarafından verilen belediye tahvilleridir. Pek çok farklı tahvil sorunuyla, bunları takip etmek için kesin bir tanımlama sistemi çok önemlidir.

Bir CUSIP Numarasındaki Karakterlerin Anlamı

Bir CUSIP numarasındaki karakter grupları belirli bilgileri tanımlar:

  • İlk altı karakter: Baz veya CUSIP-6 olarak bilinir; tahvil ihraç edeni tanımlar
  • Yedinci ve sekiz karakter: Tahvil vadesini belirtir
  • dokuzuncu karakter: Otomatik olarak oluşturulmuş bir kontrol basamağı

Bir CUSIP Numarasına Nasıl Bakılır?

Bir güvenlik için başarılı bir CUSIP araması için mümkün olduğunca fazla bilgiye sahip olmak yararlıdır. QuantumOnline.com’da hızlı bir arama aracı bulunabilir. Örneğin, yalnızca bir şirketin CUSIP numarasını değil, aynı zamanda kuruluşun bir profilini ve bunun için bir dizi iletişim bilgilerini de bulabilirsiniz.

Bir menkul kıymet adı, ticaret sembolü, CUSIP numarası veya fon numarası kullanarak hisse senedi, yatırım fonu, endeks veya anüite aramak için Fidelity Investment’ın Sembol Bul aracını da kullanabilirsiniz. MSRB’nin EMMA olarak bilinen Elektronik Belediye Pazar Erişimi web sitesi, menkul kıymet bilgilerini izlemek ve CUSIP numaralarını aramak için kullanılabilecek gelişmiş arama işlevleri sunar.

Bir Güvenliğin CUSIP Numarasını Bulma

Bir hisse senedi arıyorsanız, Google araması yapmak kadar basit olabilir. Örneğin, basit bir arama AAPL CUSIP numarası Apple, Inc. için 037833100 gösterecektir.

AAPL CUSIP numarası

CUSIP numarasını bir güvenlik için resmi açıklamalarda da bulabilirsiniz. Bunlar, finansal tablolar ve satın alma onayları gibi belgeler olabilir. CUSIP numaraları, menkul kıymet bayilerinden de alınabilir. CUSIP numarasını bilmek, hisse senedi alım satım stratejinizi planlamanıza yardımcı olabilir.

CUSIP Numarası Kullanarak Araştırma

Bir CUSIP numarası aramanın birincil nedeni, hisse senedi veya tahvil hakkında bilgi almaktır. CUSIP veritabanının tamamına erişmek için Standard & Poor’s veya CUSIP veritabanına erişim sağlayan benzer bir hizmet veya kuruluş aracılığıyla bir abonelik gerekir. Ancak, genel bilgi arayanlar için bir abonelik her zaman gerekli değildir.