Skip to content

CV Dosyası Nedir?

15 de Mayıs de 2021

Bir CV dosyası bir CV dosya uzantısına sahiptir ve bir arşiv dosyası türü olarak Corel Sürümleriyle veya kaynak kodu düzenlemeyi ve hata ayıklamayı destekleyen çok ekranlı bir uygulamayı etkinleştiren Microsoft CodeView ile ilişkili olabilir. Bazı CV dosyaları bunun yerine Cvip dosyaları olabilir, ancak bir Cvip dosyasının gerçekte ne olduğu hakkında hiçbir bilgimiz yok. “CV” nin yaygın kullanımı, özgeçmişin daha uzun ve daha ayrıntılı bir versiyonu gibi olan özgeçmişe atıfta bulunur. Bu durumda, bir “CV dosyası”, özgeçmişi saklamak için kullanılan herhangi bir türdeki (PDF, DOCX veya RTF belgesi gibi) bir dosyaya gönderme yapıyor olabilir.

CV Dosyası Nasıl Açılır

alexsl / Getty Images
Versions dosyası olan CV dosyaları, yalnızca Corel WordPerfect 8 ve 9’da bulunan bir eklenti programı olan Corel Versions kullanılarak açılır. Programı bilgisayarınızda kullanıyorsanız, CV dosyasını açmak büyük olasılıkla bir içe aktarma menüsü aracılığıyla yapılır. sadece CV dosyasına çift tıklayarak değil, bir tür sıralama. Arşiv dosyaları oldukları düşünülürse, belki 7-Zip gibi ücretsiz bir dosya çıkarma aracı kullanarak bu tür CV dosyalarından kullanılabilir verileri ayıklayabilirsiniz, ancak bunu yapmak, dosyaları aslında amaçlandıkları gibi bir eklenti olarak kullanmanıza izin vermez. CodeView dosyası olan bir CV dosyası, CodeView programının bir IDE haline geldiğini ve bu yazılım paketinin hata ayıklama araçlarının bir parçası olarak entegre edildiğini düşünerek Microsoft Visual Studio ile açılabilir, ancak bunu test edemedik. Bir dosyayı çift tıkladığınızda açan programı nasıl değiştireceğinizi öğrenmek için Belirli Bir Dosya Uzantısı için Varsayılan Programı Değiştirme bölümüne bakın; Windows, CV dosyalarını açmak için yapılandırılmış bir programa sahipse yapmanız gereken bir şey ama onlar için kullanmak isteyeceğiniz değil.

CV Dosyası Nasıl Dönüştürülür

Bir CV dosyasını başka bir formata dönüştürebilen herhangi bir dosya dönüştürücü veya CV açıcı bilmiyoruz. Yukarıda açıklanan CV formatları, yalnızca amaçlandıkları programlarda yararlı görünmektedir, bu nedenle birini yeni bir formata dönüştürmek muhtemelen hiçbir fayda sağlamayacaktır. Dosyaları farklı bir biçime dönüştürmek, gerçek bir dönüştürme işleminin gerçekleşmesini gerektirir. Bu, bir dosyayı (.CV gibi) başka bir formata (örn. .ZIP) yeniden adlandıramayacağınız ve yeni dosyanın veri düzeyinde farklı davranmasını bekleyemeyeceğiniz anlamına gelir. Bir dosyayı dönüştürmek yerine yeniden adlandırmanın tek yararı, bilgisayarınızdaki farklı bir programın onu açmakla ilişkilendirilmesidir. Burada gerçek bir .CV dosyasını değil, özgeçmiş dosyasını PDF, HTML, DOCX veya başka bir belge biçimine dönüştürmek istediğinizde tökezlediyseniz, en iyi seçeneğiniz FileZigZag gibi ücretsiz bir belge dönüştürücü kullanmaktır.

Dosyayı Hala Açamıyor musunuz?

CV dosyasını yukarıdaki programlarla denediyseniz ancak dosyayı açma veya dönüştürme şansınız yoksa, dosya uzantısının gerçekten CV olduğunu ve sadece benzer görünen bir şey olmadığını iki kez kontrol edin. Bazen, bir dosyanın belirli bir programla açılmamasının nedeni, bir dosya biçiminin diğeriyle karıştırılmasıdır. Örneğin, CV soneki CSV, CCV (Crystal Vision Report), CVX ve ACV’ye çok benzer, ancak bu örneklerin hiçbirinde dosya bir CV açıcı ile kullanılamaz. Bu dosyaların her biri, farklı bir formatta olduklarından, onları görüntülemek veya düzenlemek için farklı programlar gerektirir. Gerçekten bir CV dosyanız yoksa ve bundan sonra ne yapacağınızdan emin değilseniz, format hakkında daha fazla bilgi bulmak için burada Lifewire’da veya Google’da uzantıyı arayın, bu sizi muhtemelen uygun bir programa veya web sitesine yönlendirecektir. açmak veya dönüştürmek için. Yukarıda bahsedilen programlar veya dosya biçimleriyle hiçbir ilgisi olmayan bir dosyayı açmak için başka bir seçenek, dosyayı HxD gibi bir HEX düzenleyiciyle açmak ve başlığı incelemektir. Bu, ne tür bir dosya olduğunu belirlemenize yardımcı olabilir. Notepad ++ gibi bir metin düzenleyici, dosyanın yalnızca metin olması durumunda çözüm olabilecek başka bir fikirdir.