Skip to content

D3dx9_26.dll Bulunamadı veya Eksik Hataları Nasıl Onarılır

16 de Haziran de 2021

Karmaşık nedenleri ve düzeltmeleri olabilen diğer birçok DLL dosyası hatalarının aksine, d3dx9_26.dll sorunlarına şu veya bu şekilde tek bir sorun neden olur: Microsoft DirectX ile ilgili bir tür sorun. d3dx9_26.dll dosyası, DirectX’te bulunan bir dizi dosyadan biridir. DirectX, çoğu Windows tabanlı oyun ve gelişmiş grafik programı tarafından kullanıldığından, bu dosyayla ilgili hatalar genellikle yalnızca bu programlar kullanılırken ortaya çıkar. Microsoft’un Windows 98’den sonraki işletim sistemlerinden herhangi biri d3dx9_26.dll ve diğer DirectX sorunlarından etkilenebilir. Bu, Windows 10, Windows 8 vb.

D3dx9_26.dll Hataları

Bilgisayarınızda d3dx9_26.dll hatalarının ortaya çıkmasının birkaç farklı yolu vardır. Daha yaygın d3dx9_26.dll hata mesajlarından bazıları aşağıda listelenmiştir.

 • D3DX9_26.DLL Bulunamadı
 • Dosya d3dx9_26.dll bulunamadı
 • Dinamik bağlantı kitaplığı d3dx9_26.dll belirtilen yolda bulunamadı [PATH]
 • d3dx9_26.dll dosyası eksik
 • D3DX9_26.DLL eksik. D3DX9_26.DLL’yi değiştirin ve tekrar deneyin
 • D3dx9_26.dll – Bileşen Bulunamadı
 • d3dx9_26.dll bulunamadığından bu uygulama başlatılamadı

D3dx9_26.dll hataları genellikle bir yazılım programı, genellikle bir oyun veya grafik programı başlatıldığında ortaya çıkar. Oyun dışı uygulamalarda, programın bazı gelişmiş grafik özellikleri kullanılmadan önce bir d3dx9_26.dll hatası görünebilir. Ancak, d3dx9_26.dll hata mesajlarının Microsoft DirectX kullanan herhangi bir program için geçerli olabileceği düşünüldüğünde, genellikle video oyunlarında görülürler. Bunların ilgili hatalar ürettiği bilinmektedir: Civilization IV, Autodesk 3ds Max, Need for Speed: Most Wanted, pSX Emulator (bir Sony Playstation emülatörü) ve daha fazlası.

D3dx9_26.dll Hataları Nasıl Düzeltilir

Herhangi bir “DLL indirme sitesinden” d3dx9_26.dll dosyasını tek tek indirmeyin. Bu sitelerden DLL indirmenin kötü bir fikir olmasının birkaç nedeni vardır. Zaten yaptıysanız, kopyaladığınız klasörden kaldırın ve ardından bu adımlarla devam edin.

 1. Henüz yapmadıysanız bilgisayarınızı yeniden başlatın. d3dx9_26.dll hatası tesadüfi veya tek seferlik bir sorun olabilir ve basit bir yeniden başlatma sorunu tamamen çözebilir. Bunun sorunu çözmesi pek olası değildir, ancak yeniden başlatmak her zaman iyi bir ilk sorun giderme adımıdır. Hata nedeniyle Windows’a normal şekilde erişemiyorsanız, bu adımlardan herhangi birini tamamlamak için Windows’u Güvenli Modda başlatın.

 2. Microsoft DirectX’in en son sürümünü yükleyin. Muhtemelen, DirectX’in en son sürümüne yükseltme, d3dx9_26.dll bulunamadı hatasını düzeltecektir. Microsoft genellikle sürüm numarasını veya harfini güncellemeden DirectX güncellemeleri yayınlar, bu nedenle en son sürümü yüklediğinizden emin olun. serbest bırakmak sürümünüz teknik olarak aynı olsa bile. Aynı DirectX yükleme programı, Windows 10, 8 vb. dahil olmak üzere tüm Windows sürümleriyle çalışır. Eksik DirectX 11, DirectX 10 veya DirectX 9 dosyasının yerini alır.

 3. Microsoft’un en son DirectX sürümü, aldığınız d3dx9_26.dll hatasını düzeltmezse, oyununuzda veya uygulama CD’nizde veya DVD’nizde bir DirectX yükleme programı arayın. Genellikle, bir oyun veya başka bir program DirectX kullanıyorsa, yazılım geliştiricileri bunun bir kopyasını kurulum diskine ekler. Çok sık olmasa da bazen, diskte bulunan DirectX sürümü, yazılım programıyla çevrimiçi olarak sunulan en son sürümden daha iyi çalışır.

 4. Oyunu veya yazılım programını kaldırıp yeniden yükleyin. Programdaki d3dx9_26.dll ile çalışan dosyalara bir şey olmuş olabilir ve yeniden yükleme hile yapabilir.

 5. d3dx9_26.dll dosyasını en son DirectX paketinden geri yükleyin. Yukarıdaki adımlar d3dx9_26.dll hatanızı düzeltmek için işe yaramadıysa, dosyayı DirectX paketinden tek tek çıkarmayı deneyin.

 6. Video kartınızın sürücülerini güncelleyin. En yaygın çözüm olmasa da, bazı durumlarda bilgisayarınızdaki ekran kartı sürücülerini güncellemek bu DirectX sorununu düzeltebilir.

Daha Fazla Yardıma mı ihtiyacınız var?

Bu sorunu kendi başınıza çözmekle ilgilenmiyorsanız, Bilgisayarımı Nasıl Onarırım? bölümüne bakın. destek seçeneklerinizin tam listesi ve onarım maliyetlerini hesaplamak, dosyalarınızı çıkarmak, bir onarım hizmeti seçmek ve çok daha fazlası gibi yol boyunca her konuda yardım için.