Skip to content

D3dx9_29.dll Bulunamadı veya Eksik Hataları Nasıl Onarılır

24 de Haziran de 2021

Karmaşık nedenleri ve düzeltmeleri olabilen diğer birçok DLL hatalarının aksine, d3dx9_29.dll sorunlarına şu veya bu şekilde tek bir sorun neden olur – Microsoft DirectX ile ilgili bir tür sorun. d3dx9_29.dll dosyası, DirectX yazılım koleksiyonunda bulunan birçok dosyadan biridir. DirectX, çoğu Windows tabanlı oyun ve gelişmiş grafik programı tarafından kullanıldığından, d3dx9_29.dll hataları genellikle yalnızca bu programlar kullanılırken ortaya çıkar. Microsoft’un Windows 98’den sonraki işletim sistemlerinden herhangi biri d3dx9_29.dll ve diğer DirectX sorunlarından etkilenebilir. Buna Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows XP ve Windows 2000 dahildir.

D3dx9_29.dll Hataları

Bilgisayarınızda d3dx9_29.dll hatalarının ortaya çıkmasının birkaç farklı yolu vardır. Daha yaygın d3dx9_29.dll hatalarından bazıları burada listelenmiştir.

 • D3DX9_29.DLL Bulunamadı
 • Dosya d3dx9_29.dll bulunamadı
 • Yürütülebilir oyun başlatılırken hata oluştu – DLL dosyası d3dx9_29.dll yüklenemedi
 • D3dx9_29.dll eksik
 • D3DX9_29.DLL eksik. D3DX9_29.DLL’yi değiştirin ve tekrar deneyin
 • D3dx9_29.dll bulunamadı. Uygulamayı yeniden yüklemek bu problemi çözebilir
 • Eksik bileşen d3dx9_29.dll
 • d3dx9_29.dll bulunamadığından bu uygulama başlatılamadı

d3dx9_29.dll hata mesajı, Microsoft DirectX kullanan herhangi bir program için geçerli olabilir, ancak en yaygın olarak video oyunlarında görülür. Bu hatayı oyun ilk başladığında görebilirsiniz, ancak oyun yüklendikten sonra ancak oyun başlamadan hemen önce de görüntülenebilir. d3dx9_29.dll hataları ürettiği bilinen bazı yaygın oyunlar şunlardır: Battlefield 2142, The Movies, Gothic 3, The Settlers: Honey for the King, Caesar IV, Scarface: The World is Yours, OutRun 2006: Coast to Coast, Command & Conquer 3, Infernal, ve dahası.

D3dx9_29.dll Hataları Nasıl Düzeltilir

Hiçbir koşulda d3dx9_29.dll DLL dosyasını herhangi bir DLL indirme sitesinden tek tek indirmeyin. Bu sitelerden DLL indirmenin asla iyi bir fikir olmamasının birkaç farklı nedeni vardır. Zaten d3dx9_29.dll indirdiyseniz, onu koyduğunuz yerden kaldırın ve aşağıdaki adımlarla devam edin.

 1. Henüz yapmadıysanız bilgisayarınızı yeniden başlatın. d3dx9_29.dll hatası tesadüfi veya tek seferlik bir sorun olabilir ve basit bir yeniden başlatma sorunu tamamen çözebilir. Bunun sorunu çözmesi pek olası değildir, ancak yeniden başlatmak her zaman iyi bir ilk sorun giderme adımıdır.

 2. Microsoft DirectX’in en son sürümünü yükleyin. Muhtemelen, DirectX’in en son sürümüne yükseltme yapmak, d3dx9_29.dll bulunamadı hatasını düzeltecektir. Aynı DirectX yükleme programı, Windows 10, 8, 7, Vista ve XP dahil olmak üzere tüm Windows sürümleriyle çalışır. Herhangi bir eksik DirectX dosyasını değiştirecektir. Microsoft genellikle sürüm numarasını veya harfini güncellemeden DirectX güncellemeleri yayınlar, bu nedenle en son sürümü yüklediğinizden emin olun. serbest bırakmak sürümünüz teknik olarak aynı olsa bile.

 3. Microsoft’un en son DirectX sürümünün aldığınız d3dx9_29.dll hatasını düzeltmediğini varsayarsak, oyununuzda veya uygulama CD’nizde veya DVD’nizde bir DirectX yükleme programı arayın. Genellikle, bir oyun veya başka bir program DirectX kullanıyorsa, yazılım geliştiriciler kurulum diskine DirectX’in bir kopyasını ekler. Bazen, sık olmasa da, diskte bulunan DirectX sürümü, çevrimiçi olarak mevcut olan en son sürümden programa daha uygundur.

 4. Oyunu veya yazılım programını kaldırın ve yeniden yükleyin. d3dx9_29.dll ile çalışan programdaki dosyalara bir şey olmuş olabilir ve yeniden yükleme hile yapabilir.

 5. d3dx9_29.dll dosyasını en son DirectX paketinden geri yükleyin. Yukarıdaki standart sorun giderme adımları d3dx9_29.dll hatanızı çözmede işe yaramadıysa, d3dx9_29.dll dosyasını DirectX paketinden tek tek çıkarmayı deneyin.

 6. Video kartınızın sürücülerini güncelleyin. En yaygın çözüm olmasa da, bazı durumlarda bilgisayarınızdaki ekran kartı sürücülerini güncellemek bu DirectX sorununu düzeltebilir.

Daha Fazla Yardıma mı ihtiyacınız var?

Bu DLL sorununu kendiniz çözmekle ilgilenmiyorsanız, Bilgisayarımı Nasıl Onarırım? bölümüne bakın. destek seçeneklerinizin tam listesi ve onarım maliyetlerini hesaplamak, dosyalarınızı çıkarmak, bir onarım hizmeti seçmek ve çok daha fazlası gibi yol boyunca her konuda yardım için.