Skip to content

D3dx9_36.dll Bulunamadı veya Eksik Hataları Nasıl Düzeltilir

22 de Mayıs de 2021

D3dx9_36.dll sorunları şu ya da bu şekilde tek bir sorundan kaynaklanır – Microsoft DirectX ile ilgili bir tür sorun. D3dx9_36.dll dosyası, DirectX yazılım koleksiyonunda bulunan birçok benzer dosyadan biridir. DirectX çoğu Windows tabanlı oyun ve gelişmiş grafik programı tarafından kullanıldığından, d3dx9_36.dll hataları genellikle yalnızca bu programlar kullanılırken görünür. D3dx9_36.dll hataları, bilgisayarınızda çeşitli şekillerde görünebilir. Daha yaygın d3dx9_36.dll hata iletilerinin çoğu burada listelenmiştir:

D3DX9_36.DLL Bulunamadı
D3dx9_36.dll dosyası bulunamadı
D3dx9_36.dll dosyası eksik
D3DX9_36.DLL eksik. D3DX9_36.DLL dosyasını değiştirin ve yeniden deneyin.
D3dx9_36.dll bulunamadı. Yeniden yükleme bunu düzeltmeye yardımcı olabilir.
Eksik bileşen d3dx9_36.dll

D3dx9_36.dll hataları, genellikle bir oyun olan bir yazılım programı başlatıldığında ortaya çıkar. Oyun dışı uygulamalarda, programın bazı gelişmiş grafik özellikleri kullanılmadan önce bir d3dx9_36.dll hatası görünebilir. D3dx9_36.dll hata mesajı, en yaygın olarak video oyunları olan Microsoft DirectX’i kullanan herhangi bir program için geçerli olabilir. D3dx9_36.dll hataları ürettiği bilinen bazı yaygın oyunlar arasında PCSX2 (bir PlayStation 2 emülatörü), Breakpoint 2008, Irth Worlds, Call of Duty 4, Civilization IV, PDC World Championship Darts 2008 ve daha fazlası bulunur. Windows 98’den beri Microsoft’un işletim sistemlerinden herhangi biri, d3dx9_36.dll ve diğer DirectX sorunlarından etkilenebilir. Buna Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows XP ve Windows 2000 dahildir.

D3dx9_36.dll Hataları Nasıl Düzeltilir

Hiçbir koşulda d3dx9_36.dll DLL dosyasını herhangi bir “DLL indirme sitesinden” tek tek indirmeyin. Bu sitelerden DLL indirmenin asla iyi bir fikir olmamasının birkaç farklı nedeni vardır. D3dx9_36.dll dosyasını bu DLL indirme sitelerinden birinden zaten indirdiyseniz, koyduğunuz yerden kaldırın ve aşağıdaki adımlarla devam edin.

  1. Henüz yapmadıysanız bilgisayarınızı yeniden başlatın. D3dx9_36.dll hatası bir şanssızlık veya tek seferlik bir sorun olabilir ve basit bir yeniden başlatma sorunu tamamen ortadan kaldırabilir.

  2. Microsoft DirectX’in en son sürümünü yükleyin. DirectX’in en son sürümüne yükseltmek, d3dx9_36.dll bulunamadı hatasını düzeltir. Microsoft genellikle sürüm numarasını veya harfi güncellemeden DirectX güncellemelerini yayınlar, bu nedenle en son sürümü yüklediğinizden emin olun. serbest bırakmak versiyonunuz teknik olarak aynı olsa bile. Aynı DirectX yükleme programı, Windows 10, 8, 7, Vista ve XP dahil tüm Windows sürümleriyle çalışır. Eksik DirectX 11, DirectX 10 veya DirectX 9 dosyalarını değiştirecektir.

  3. Microsoft’un en son DirectX sürümünün aldığınız d3dx9_36.dll hatasını düzeltmediğini varsayarsak, oyun veya uygulama CD veya DVD’nizde bir DirectX yükleme programı arayın. Genellikle, bir oyun veya başka bir program DirectX kullanıyorsa, yazılım geliştiricileri kurulum diskine DirectX’in bir kopyasını ekler.

    • Bazen, sık olmamakla birlikte, diskte bulunan DirectX sürümü, çevrimiçi olarak bulunan en son sürümden program için daha uygundur.
  4. Oyunu veya yazılım programını kaldırıp yeniden yükleyin. Programdaki d3dx9_36.dll ile çalışan dosyalara bir şey olmuş olabilir ve yeniden yükleme işlemi hile yapabilir.

  5. D3dx9_36.dll dosyasını en son DirectX paketinden geri yükleyin. Yukarıdaki sorun giderme adımları d3dx9_36.dll hatasını çözmek için işe yaramadıysa, d3dx9_36.dll dosyasını DirectX paketinden tek tek çıkarmayı deneyin.

  6. Ekran kartınız için sürücüleri güncelleyin. En yaygın çözüm olmasa da, bazı durumlarda bilgisayarınızdaki ekran kartının sürücülerini güncellemek bu DirectX sorununu düzeltebilir.

Daha Fazla Yardıma mı İhtiyacınız Var?

Bu sorunu kendiniz çözmekle ilgilenmiyorsanız, bkz. Bilgisayarımı Nasıl Düzeltebilirim? destek seçeneklerinizin tam listesi, ayrıca onarım maliyetlerini hesaplamak, dosyalarınızı çıkarmak, bir onarım servisi seçmek ve çok daha fazlası gibi yol boyunca her konuda yardım için.