Skip to content

D3dx9_42.dll Bulunamadı veya Eksik Hataları Nasıl Düzeltilir

31 de Mayıs de 2021

D3dx9_42.dll sorunları, şu ya da bu şekilde Microsoft DirectX ile ilgili bir sorundan kaynaklanır. D3dx9_42 DLL dosyası, DirectX yazılım koleksiyonunda bulunan birçok dosyadan biridir. DirectX çoğu Windows tabanlı oyun ve gelişmiş grafik programı tarafından kullanıldığından, d3dx9_42.dll hataları genellikle yalnızca bu programlar kullanılırken görünür. Windows 98’den beri Microsoft’un işletim sistemlerinden herhangi biri d3dx9_42.dll ve diğer DirectX sorunlarından etkilenebilir. Buna Windows 10, Windows 8 vb. Dahildir.

D3dx9_42 Hataları

D3dx9_42.dll hatalarının bilgisayarınızda gösterilmesinin birkaç yolu vardır. İşte daha yaygın olanlardan birkaçı:

 • D3dx9_42.dll bulunamadı. Yeniden yükleme bunu düzeltmeye yardımcı olabilir
 • D3dx9_42.DLL Bulunamadı
 • D3dx9_42.dll dosyası bulunamadı
 • D3dx9_42.dll bilgisayarınızda eksik olduğundan program başlatılamıyor. Bu sorunu çözmek için programı yeniden yüklemeyi deneyin.
 • D3dx9_42.dll dosyası eksik

Bu hatalar, bir oyun veya başka bir yazılım programı başlatıldığında ortaya çıkar, böylece Autodesk’in Maya veya başka herhangi bir yazılım programı gibi Microsoft DirectX kullanan herhangi bir program için geçerli olabilir. Ancak, d3dx9_42 DLL hataları en çok video oyunları oynamaya çalışırken görülür. DirectX ile ilgili bir sorun olduğunda hatayı gösterdiği bilinen bazı video oyunu örnekleri şunlardır: Sid Meier’in Medeniyeti V, ArcheAge, Çürüme Durumu, yarasa Adam, Yüzüklerin Efendisi Çevrimiçi, Need for Speed ​​Hot Pursuit 2011, Çevrimiçi Korsanlar Efsanesi, F1 2010, sokak dövüşçüsü, ve Assassin Creed kardeşliği.

D3dx9_42.dll Hataları Nasıl Düzeltilir

D3dx9_42.dll dosyasını herhangi bir “DLL indirme sitesinden” tek tek indirmeyin. Bunun asla iyi bir fikir olmamasının birkaç nedeni var. Zaten indirdiyseniz, koyduğunuz yerden kaldırın ve bu adımlarla devam edin.

 1. Henüz yapmadıysanız bilgisayarınızı yeniden başlatın. D3dx9_42.dll hatası bir şans eseri olabilir ve birçok bilgisayar sorunu gibi, basit bir yeniden başlatma, sorunu tamamen ortadan kaldırabilir.

 2. Microsoft DirectX’in en son sürümünü yükleyin. DirectX’in en son sürümüne yükseltmek, d3dx9_42.dll bulunamadı hatasını düzeltir. Microsoft genellikle sürüm numarasını veya harfi güncellemeden DirectX güncellemelerini yayınlar, bu nedenle en son sürümü yüklediğinizden emin olun. serbest bırakmak versiyonunuz teknik olarak aynı olsa bile. Aynı DirectX yükleme programı, Windows 10, 8 vb. Dahil tüm Windows sürümleriyle çalışır. Eksik DirectX 11, DirectX 10 veya DirectX 9 dosyalarını değiştirecektir.

 3. Microsoft’un en son DirectX sürümünün aldığınız d3dx9_42.dll hatasını düzeltmediğini varsayarsak, oyun veya uygulama DVD’si veya CD’sinde bir DirectX yükleme programı arayın ( dxsetup Veya benzeri). Genellikle, bir oyun veya başka bir program DirectX kullanıyorsa, yazılım geliştiricileri kurulum diskine DirectX’in bir kopyasını ekler. Bazen, sık olmamakla birlikte, diskte bulunan DirectX sürümü, program için çevrimiçi olarak bulunan en son sürüme göre daha uygundur.

 4. Oyunu veya yazılım programını kaldırıp yeniden yükleyin. Programdaki d3dx9_42.dll ile çalışan dosyalara bir şey olmuş olabilir ve yeniden yükleme işlemi hile yapabilir. Bazen, bazı programlar ve oyunlar için standart kaldırma sihirbazı, program dosyalarının her bir izini sürücüden ve kayıt defterinden kaldırmaz, bu da ek sorunlara neden olabilir veya DLL’nin daha sonra düzgün bir şekilde kullanılmasını engelleyebilir. Hepsinin silindiğinden emin olmak için ücretsiz bir kaldırıcı programı deneyin.

 5. D3dx9_42.dll dosyasını en son DirectX yazılım paketinden geri yükleyin. Yukarıdaki sorun giderme adımları sorunu gidermek için işe yaramadıysa, DLL dosyasını DirectX indirilebilir paketinden ayrı ayrı çıkarmayı deneyin.

 6. Ekran kartınız için sürücüleri güncelleyin. En yaygın çözüm olmasa da, bazı durumlarda ekran kartı sürücülerinin güncellenmesi bu DirectX sorununu düzeltebilir.

Daha Fazla Yardıma mı İhtiyacınız Var?

Bu sorunu kendiniz düzeltmek istemiyorsanız Bilgisayarımı Nasıl Düzeltebilirim? Konusuna bakın. destek seçeneklerinizin tam listesi, ayrıca onarım maliyetlerini hesaplamak, dosyalarınızı çıkarmak, bir onarım servisi seçmek ve çok daha fazlası gibi yol boyunca her konuda yardım için.