Skip to content

D3dx9_43.dll Bulunamadı veya Eksik Hataları Nasıl Düzeltilir

20 de Mayıs de 2021

D3dx9_43.dll hataları, Microsoft DirectX ile ilgili bir sorundan kaynaklanır. D3dx9_43.dll dosyası, DirectX yazılım koleksiyonunda bulunan birçok dosyadan biridir. DirectX çoğu Windows tabanlı oyun ve gelişmiş grafik programı tarafından kullanıldığından, d3dx9_43 DLL hataları genellikle yalnızca bu programları kullandığınızda görünür. PC’nizde d3dx9_43.dll hatalarının görünmesinin birçok yolu vardır. Aşağıda, görebileceğiniz daha yaygın spesifik d3dx9_43.dll hata mesajlarından birkaçı verilmiştir:

  • D3dx9_43.DLL Bulunamadı
  • D3dx9_43.dll dosyası eksik
  • D3dx9_43.dll dosyası bulunamadı
  • D3dx9_43.dll bulunamadı. Yeniden yükleme bunu düzeltmeye yardımcı olabilir.

Microsoft’un Windows 98’den sonraki işletim sistemlerinden herhangi biri d3dx9_43.dll ve diğer DirectX hatalarından etkilenebilir.

D3dx9_43.dll Hataları Nasıl Düzeltilir

D3dx9_43.dll DLL dosyasını herhangi bir “DLL indirme sitesinden” tek tek indirmeyin. DLL’leri bu sitelerden indirmek asla iyi bir fikir değildir. D3dx9_43.dll dosyasını bu DLL indirme sitelerinden birinden zaten indirdiyseniz, koyduğunuz yerden kaldırın ve bu adımlara devam edin. D3dx9_43.dll hatası nedeniyle Windows’a normal şekilde erişemiyorsanız, aşağıdaki adımlardan herhangi birini tamamlamak için Windows’u Güvenli Modda başlatın.

  1. Henüz yapmadıysanız bilgisayarınızı yeniden başlatın. D3dx9_43.dll hatası bir şans eseri olabilir ve basit bir yeniden başlatma işlemi tamamen ortadan kaldırabilir.

  2. Microsoft DirectX’in en son sürümünü yükleyin. DirectX’in en son sürümüne yükseltmek, d3dx9_43.dll bulunamadı hatasını düzeltir. Microsoft genellikle sürüm numarasını veya harfi güncellemeden DirectX güncellemelerini yayınlar, bu nedenle en son sürümü yüklediğinizden emin olun. serbest bırakmak versiyonunuz teknik olarak aynı olsa bile. Aynı DirectX yükleme programı, Windows 10, 8, 7 ve Vista dahil tüm Windows sürümleriyle çalışır. Eksik DirectX 11, DirectX 10 veya DirectX 9 dosyalarını değiştirir.

  3. Microsoft’un en son DirectX sürümünün aldığınız d3dx9_43.dll hatasını düzeltmediğini varsayarsak, oyun veya uygulama DVD’si veya CD’sinde bir DirectX yükleme programı arayın. Genellikle, bir oyun veya başka bir program DirectX kullanıyorsa, yazılım geliştiricileri kurulum diskine DirectX’in bir kopyasını ekler. Bazen – sık olmamakla birlikte – diskte bulunan DirectX sürümü, çevrimiçi olarak bulunan en son sürümden program için daha uygundur.

  4. Oyunu veya yazılım programını kaldırıp yeniden yükleyin. Programdaki d3dx9_43.dll ile çalışan dosyalara bir şey olmuş olabilir ve yeniden yükleme işlemi hile yapabilir.

  5. D3dx9_43.dll dosyasını en son DirectX yazılım paketinden geri yükleyin. Yukarıdaki sorun giderme adımları d3dx9_43.dll hatasını çözmek için işe yaramadıysa, d3dx9_43.dll dosyasını DirectX indirilebilir paketinden tek tek çıkarmayı deneyin.

  6. Ekran kartınız için sürücüleri güncelleyin. En yaygın çözüm olmasa da, bazı durumlarda bilgisayarınızdaki ekran kartının sürücülerini güncellemek bu DirectX hatasını düzeltebilir.

Daha Fazla Yardıma mı İhtiyacınız Var?

Yardımla bile olsa bu sorunu kendiniz çözmekle ilgilenmiyorsanız, bkz. Bilgisayarımı Nasıl Düzeltebilirim? destek seçeneklerinizin tam listesi, ayrıca onarım maliyetlerini hesaplamak, dosyalarınızı çıkarmak, bir onarım servisi seçmek ve çok daha fazlası gibi yol boyunca her konuda yardım için.