Skip to content

Daha Doğru Taramalar İçin Tarayıcınızı Nasıl Kalibre Edersiniz?

6 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

 • Bilinen renklere sahip bir renk referans sayfası veya IT8 hedefi hazırlayın ve renk yönetimi ve düzeltme özellikleri kapalı olarak tarayın.
 • Tarayıcı profili oluşturma yazılımını başlatın, hedefi yükleyin ve analiz alanını tanımlayın. Görsel ayarlamalar yapın veya yazılımın ayarlamasına izin verin.
 • Görsel olarak kalibre etmek için SCAR’ı (Tara, Karşılaştır, Ayarla, Tekrarla) kullanın. Veya renk yönetimi için cihazın ICC profilini indirip yükleyin.

Bu makale, en iyi renk sonuçlarını elde etmek için tarayıcınızı nasıl kalibre edeceğinizi açıklamaktadır. Buradaki bilgiler genellikle tarayıcı renk kalibrasyonu için geçerlidir. Belirli tarayıcı modelleri, renk kalibrasyon malzemeleri, yazılım ve talimatlarla birlikte gelebilir.

Tarayıcınızı Nasıl Kalibre Edersiniz

Tarayıcı renk kalibrasyonu için bir renk referans örneğine ihtiyacınız olacaktır. Tarayıcınız, modeline özel bir tane ile gelmiş olabilir. Değilse, kesin değerleri kaydeden bir referans dosyasıyla birlikte belirli renk yamaları içeren bir IT8 hedefi kullanın.

Wikipedia
IT8 hedefini taradığınızda, yazılım renk eklerini ölçer ve ayarlanan renk değerleri ile gerçek değerler arasındaki farkları ayırt eder.

 1. Renkleri bilinen bir renk referans sayfası veya IT8 hedefi hazırlayın. IT8 tarayıcı hedefleri ve referans dosyaları, Kodak ve FujiFilm gibi renk yönetiminde uzmanlaşmış şirketlerden satın alınabilir. Bunların maliyeti yaklaşık 40 dolar, ancak etrafta alışveriş yaparsanız daha ucuz olanları bulabilirsiniz.

 2. Tüm renk yönetimi ve renk düzeltme özellikleri kapalıyken renk referans sayfasını veya IT8 hedefini tarayın.

  Bir IT8 hedefini tarayın

  Flickr
 3. Toz, çizik ve diğer kusurları gidererek taramayı olabildiğince temizleyin.

 4. Tarayıcı profili oluşturma yazılımını (veya görsel olarak kalibre etmeyi planlıyorsanız görüntüleme yazılımını) başlatın ve hedef resmi veya grafiği yükleyin.

 5. Analiz edilecek alanı tanımlayın.

 6. Görsel ayarlamalar yapın veya profil oluşturma yazılımının sizin için ayarlamalar yapmasına izin verin.

 7. Gelecekteki taramalarınız doğru renkte (veya en azından çok iyileştirilmiş) olmalıdır. Bu süreç kusursuz değildir ve genellikle birden fazla deneme gerektirir. Zaman içinde tarayıcı ve monitörde meydana gelen değişiklikleri telafi etmek için tarayıcıyı en az altı ayda bir yeniden ayarlayın.

Tarayıcınızı Görsel Olarak Kalibre Etme

Görsel kalibrasyon ile, tarayıcınızdan gelen renkleri monitörünüzdekilerle manuel olarak karşılaştırırsınız ve mümkün olan en iyi eşleşmeyi elde etmek için giderken ayarlamalar yaparsınız. SCAR kısaltması (Tara, Karşılaştır, Ayarla, Tekrarla) bu işlemi açıklar.

ICC Profilleriyle Renk Kalibrasyonu Nasıl Yapılır

ICC profili, her cihaza özgü küçük bir veri dosyasıdır. Bu aygıtın nasıl renk ürettiği hakkında kritik bilgiler içerir. Renk yönetimi için genellikle yazıcının özel ICC profillerine güvenebilirsiniz. Yazıcı ve tarayıcı üreticisi web sitelerinde ICC profillerini bulun. İndirildikten sonra, dosyayı sağ tıklayın ve Profili Yükle.

Tarayıcınızı Kalibre Etmek Neden Önemlidir?

Uygun kalibrasyon olmadan, bilgisayar monitörünüz, yazıcınız ve tarayıcınız aynı renkleri farklı şekilde tanımlar ve görüntüler. Renklerin iki ekipman arasında diğer renklere geçmesi yaygındır. Birçok kullanıcı monitörlerini yazıcılarına uygun şekilde kalibre eder, bu nedenle bu cihazlar renk tanımları üzerinde anlaşır. Ayrıca, monitörünüzün ve tarayıcınızın uyumlu olması da önemlidir, böylece ekranda görüntüleri gördüğünüzde taradığınız görüntülerdeki renkler değişmez.