Skip to content

Daha İyi Araç Ses Kalitesi Elde Etmenin Beş Yolu

14 de Mayıs de 2021

Arabanızda daha iyi ses elde etmek, bir varış noktasından çok bir yolculuktur. Bu aşamalı bir süreçtir ve ya hep ya hiç önerisi yerine, yol boyunca gözden geçirip ince ayar yapabileceğiniz bir süreçtir. Her zaman yeni üst düzey donanımlara bir miktar para atabilirsiniz, eğer bunu yapmak istiyorsanız, ancak genel olarak iyileştirmek için araç ses sisteminizde yapabileceğiniz şaşırtıcı sayıda küçük ayar ve yükseltme vardır. ses kalitesi. Arabanızda daha iyi ses kalitesi elde etmenin yollarının çoğu, yeni bir kafa ünitesi almak veya birinci sınıf hoparlörler veya bir subwoofer kurmak gibi yükseltmeleri içerir, ancak diğerleri aslında öncelikle arabanızdaki ortamı iyileştirmeye odaklanmıştır. mümkün. Arabanızdaki ses kalitesini iyileştirmenin en iyi beş yolu.

Fabrika Hoparlörlerinizi Değiştirin

mariusFM77 / E + / Getty
Sorun: Fabrika hoparlörleri genellikle pek iyi değildir

Çözüm: Aynı boyutları karşılayan ve mevcut ana ünitenizle güzelce oynayan bazı güzel satış sonrası özellikler takın Araç ses kalitesinde en azından bir tür iyileşme duymanın en kolay yolu, fabrika hoparlörlerini daha yüksek kaliteli satış sonrası birimlerle değiştirmektir. Doğrudan bir değiştirme yaptığınızda ve fabrika hoparlörlerinin boyutlarına ve temel tipine uyan hoparlörler yerleştirdiğinizde, bu tam anlamıyla eski birimleri çıkarıp yenilerini bıraktığınız tak ve çalıştır tipi bir iştir. Arabanız bir süredir yoldaysa, hoparlörlerin bozulmaya başlaması ihtimali yüksektir, bu durumda, sadece yedek üniteleri düşürerek belirgin bir iyileşme duymanız muhtemeldir. Ayrıca ekstra yol kat edebilir ve koaksiyel hoparlörleri bileşen hoparlörlerle değiştirebilir veya hatta bir subwoofer ekleyebilirsiniz, ancak bu tür bir yükseltme hem daha karmaşık hem de maliyetlidir.

Baş Ünitenizi Yükseltin ve Telefonunuzun Yerleşik DAC’sinden Kurtulun

Bir araba radyosuna takılı bir USB kablosu.

knape / iStock / Getty
Sorun: Bir telefon veya MP3 çalar ve yardımcı bir bağlantı üzerinden müzik dinliyorsanız, ses kalitesi darbe alır.

Çözüm: USB bağlantısı olan bir yedek kafa ünitesi bulun Baş ünitenizi yükseltmek, özellikle daha iyi ses kalitesi elde etmek istediğinizde başlamak için her zaman en iyi yer olmasa da, her zaman dikkate alınmaya değerdir. Bu, özellikle kafa üniteniz dişte biraz uzamışsa veya preamp çıkışları yoksa ve bir amplifikatör takmayı düşünüyorsanız geçerlidir. Baş ünitenizi yükseltmeyi düşünmenizin bir başka nedeni de, arabanızda dijital müzik dinlemeyi sevmenizdir. Ana ünitenizde yüksek kaliteli yerleşik bir DAC yoksa, bunu yapan yeni bir kafa ünitesi eklemek, telefonunuzdan veya MP3 çalarınızdan araç stereonuza dijital ses dönüştürmenin ağır yükünü boşaltmanıza olanak tanır. Yüksek kaliteli bir DAC ile donatılmış bir kafa ünitesinden yararlanmak için USB veya tescilli bir bağlantı gerekir, bu nedenle telefonunuzu veya başka bir cihazı arabanızın stereo sistemine sıradan bir yardımcı donanım yerine USB kablosuyla bağlamanız gerekeceğini unutmayın. giriş. Bu, ana ünitenin cihazdan veri okumasına ve amplifikatöre ve hoparlörlere aktarılan analog ses sinyallerine dönüştürmesine olanak tanır.

Amplifikatörler, Sinyal İşlemciler ve Ekolayzerler Gibi Bileşenler Ekleyin

arabanızın ses kalitesini artırın

Amplifikatörleri istiflemek, daha iyi araç ses kalitesi elde etmenin en ucuz yolu değildir, ancak doğru amplifikatör daha iyi bir sistem oluşturmada etkili olabilir.
mixmike / E + / Getty

Sorun: Fabrika araç ses sistemleri çok basitleştirilmiştir

Çözüm: Düşünceli bir yükseltme işleminin parçası olarak yeni bir amplifikatör gibi bileşenleri artımlı olarak eklemek Bir amplifikatör veya bir sinyal işlemcisi veya ekolayzer gibi başka bir bileşen eklemek, genellikle hoparlörleri düşürmekten veya hatta ana üniteyi yükseltmekten daha pahalı ve karmaşık olacaktır. Bununla birlikte, bir amplifikatör, daha iyi hoparlörler yerleştirmenize ve araç sesinizin kalitesini gerçekten dönüştürmenize izin verebilir. Amplifikatörle birlikte gelmeyen bir fabrika stereo sistemiyle uğraşıyorsanız, hoparlör seviyesi girişleri olan bir ünite bulmanız önemlidir. Bu tür bir yükseltmeyi yapmanın en iyi yolu, preamp çıkışları olan bir ana ünite kurmaktır, ancak hoparlör seviyesi girişlerini içeren bir amplifikatör en azından uygulanabilir bir alternatiftir. Diğer bir seçenek ise, bir hoparlör-hat seviyesi dönüştürücü kullanmaktır.

Daha Yüksek Kaliteli Müzik Dosyaları Veya Yüksek Çözünürlüklü Ses Kullanın

yüksek çözünürlüklü ses

Yüksek çözünürlüklü ses otoyoluna atlayın.
Zengin Bacak / E + / Getty

Sorun: Dijital müzik dinliyorsanız, aşırı sıkıştırılmış dosyalar nedeniyle ses kalitesi düşebilir

Çözüm: Daha büyük ve daha az sıkıştırılmış müzik dosyaları kullanın Araç ses kalitesinde en çok gözden kaçan faktörlerden biri sesin kaynağıdır. Ekstrem bir örnek, birinin FM radyo yerine yalnızca AM radyo dinlemekte ısrar etmesi ve ardından ses kalitesinden şikayet etmesi olabilir. Piyasada daha yüksek kaliteli AM radyoları olmasına ve AM’ye karşı FM meselesi bu indirgemeci örnekten çok daha karmaşık olmasına rağmen, herkes bir FM istasyonunu dinlerse daha iyi ses kalitesi duyacağını bilir. Aynı şekilde, CD’ler FM radyodan daha iyi ses kalitesi sağlar ve dijital ses dosyalarına geçerseniz veya kalite açısından ciddi bir kayıp yaşarsanız daha da iyi kalite duyabilirsiniz. Sorun, dijital müzik dosyalarının hepsinin eşit yaratılmamasıdır. Örneğin, koleksiyonunuzda on yıl veya daha uzun bir süre önce satın aldığınız veya başka yollarla edindiğiniz çok sayıda müzik varsa, gerçekten olması gerekenden daha fazla sıkıştırılma şansı oldukça yüksektir. Daha düşük bir sıkıştırma düzeyine geçmek veya hatta kayıpsız bir formata geçmek, ses kalitesi açısından muazzam bir fark yaratabilir. Yüksek çözünürlüklü ses, günümüzde bile bir seçenektir, ancak daha büyük dosya boyutları, artık tüm koleksiyonunuzu bir araya getiremeyeceğiniz anlamına gelir.

Dış Gürültü Kaynaklarını Ses İzolasyon Malzemeleriyle Azaltın

ses kalitesini düşürmek

Arabanın içinden çıkan sesler konusunda yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur, ancak harici gürültüyü azaltmak daha iyi ses kalitesi elde etmenize yardımcı olabilir.
Daniel Grizelj / Taş / Getty

Sorun: Çoğu araba, çok fazla yol gürültüsüne izin verir.

Çözüm: Yol gürültüsünü en aza indirmek için sönümleme malzemeleri ve diğer çözümleri kullanın Daha iyi araç ses kalitesi elde etmenin yollarının çoğu, aslında arabanızın ses sistemini yükseltmeyi içerir, ancak arabaların oldukça düzensiz ses sahneleri oluşturduğu gerçeğini tamamen parlatırlar. Bir arabanın veya kamyonun iç hacmi hiçbir zaman ev sinema sisteminizin dinamikleriyle eşleşmeyecektir, ancak sönümleme malzemeleri gerçekten yardımcı olabilir. Bu kategorideki en kolay ve en hızlı düzeltme, Dynamat gibi bazı sönümleme malzemelerini kapı panellerinize yerleştirmektir. Bu ürünler, esasen, yol gürültüsünü ve diğer harici parazit kaynaklarını dışarıda tutmaya yardımcı olan ses yalıtımlı malzemelerdir, bu yüzden bunları kapı panellerinize monte etmek çok kolaydır. Süreç temelde her bir panelin çıkarılmasını, bir sönümleme malzemesi tabakası içinde kaydırılmasını ve ardından panellerin tekrar takılmasını içerir. Aynı işlem diğer gürültü kaynaklarına da uygulanabilir. Örneğin, motorunuzdan gelen gürültüyü azaltmaya yardımcı olmak için kaputunuzun içine benzer bir ses kesici malzeme yerleştirebilirsiniz ve yol gürültüsünü daha da azaltmak için halınızın altına aynı tür malzeme yerleştirilebilir. Arabanızın hoparlörlerinden gelen titreşimlerin kapıların metaline ve monte edildikleri diğer alanlara yayılmasını önlemek için benzer sönümleme malzemeleri de mevcuttur. Titreşen metali azaltarak ve titreşen havaya yapışarak, ses kalitesinde bir artış görebilirsiniz. Bagajınıza büyük bir subwoofer takarsanız, aynı tip sönümleme malzemesi de yardımcı olabilir. Temel fikir, zemini, yan duvarları ve bagaj kapağının içini sıralamak ve bölücüyü araç ile bagaj arasında açıkta bırakmaktır. Bu, titreşimi azaltmaya ve abonenizden çıkardığınız ses kalitesini iyileştirmeye yardımcı olabilir.