Skip to content

Daha İyi Bir Gölge Oluşturun

28 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

  • Hayali bir ışık kaynağı belirleyin ve gölgeleri ışık kaynağının karşısına koyun.
  • Nesneyi çoğaltın. Kopyayı ışık kaynağının karşısına eğin ve uzatın. Siyah veya gri ile doldurun ve uygulayın Gauss Bulanıklığı.
  • Dökülen gölgeyi nesnenin tabanına yapıştırın ve geri kalanını nesneden ve ışık kaynağından uzağa doğru eğin.

Bu makale, bir ışık kaynağı belirleyerek, bir nesneyi çoğaltarak ve gölgeyi bir yüzeye sabitleyerek daha iyi bir gölge oluşturmayı açıklar. Dökme gölgeleri arka planın parçası yapma hakkında bilgi içerir.

Dökme Gölgelerle Perspektif ve Boyut Ekleme

Alt gölgeler gibi, döküm veya perspektif gölgeler de sayfadaki öğelere ilgi katar. Sayfadaki öğeleri sabitlemek, bir kompozisyonun bileşenlerini birbirine bağlamak ve gerçekçi olmayan nesneler ve küçük resimlerle kullanıldıklarında bile gerçekçi bir dokunuş eklemek için çalışırlar. Döküm gölgeler perspektif ve boyut ekler. İlk adım hayali bir ışık kaynağını belirlemektir.

Gölgeleri Hayali Işık Kaynağına Dayalı Temellendirin

Lifewire / J. Ayı
Bir nesne bir ışık kaynağını engellediğinde gölgeler oluşur. Nesnenin şekli, ışık kaynağının karşısındaki yüzeylere gölge şeklinde yansıtılır. Oluşturulması genellikle alt gölgelerden daha karmaşık olan, dökme gölgeler, sayfa mizanpajlarında metin ve grafikleri geliştirmenin ve düz bir kağıda üç boyutlu bir görünüm vermenin hala nispeten basit bir yoludur. Kasıtlı olarak ışık ve gölgenin kurallarını çiğneyen bir fantezi dünyası yaratmadığınız sürece, gölgelerinizi gerçeğe dayalı makul bir şekilde yerleştirilmiş hayali bir ışık kaynağı kullanarak oluşturun. Gölgenizi ışık kaynağının karşısına koyun. Neredeyse doğrudan yukarıdan parlayan ışık kaynakları daha kısa gölgeler oluşturma eğilimindedir. Bir nesnenin yan tarafındaki ışıklar daha uzun gölgeler oluşturur. Parlak bir ışın daha belirgin bir gölge oluştururken, düşük ışık veya dağınık aydınlatma daha yumuşak gölgelerle sonuçlanır.

Hızlı ve Kolay Yayın Gölgeleri Oluşturun

Basit gölgeler siyah veya gri renktedir, bir nesnenin biraz bozuk kopyalarıdır

Basit dökme gölgeler, bir nesnenin görünür veya görünmez bir yüzey boyunca uzanan siyah veya gri, biraz çarpık kopyalarıdır.
Lifewire / J. Ayı

En kolay döküm gölgesi:

  1. Nesnenin bir kopyasını oluşturun.
  2. Döndürün, eğriltin, kopyayı hayali ışık kaynağının yönünün tersine uzatın.
  3. Kopyayı siyah veya gri ile doldurun.
  4. Hafif bir bulanıklık uygulayın (a Gauss Bulanıklığı iyi çalışıyor).

Gerçek bir döküm gölge, nesnenin yakınında daha koyu ve daha keskin kenarlı olma eğilimindedir. Nesneden daha uzakta, daha az ışık engellenir, böylece gölge daha açık, daha yumuşak hale gelir. Degrade dolgu kullanarak veya karanlıktan aydınlığa geçip ardından gölgeyi seçerek bulanıklaştırarak daha gerçekçi bir gölge mümkündür – gölgeyi oluşturan nesneden daha fazla bulanıklık, nesnenin yakınında daha az bulanıklık.

Nesneleri Yüzeye Tutturun

Alt gölge (sol üstte) duvar lambasını yüzer halde bırakır.  Dökme gölgeler, lambayı duvara sabitler.

Alt gölge (sol üstte), duvar lambasının havada asılı kalmasını sağlar. Dökme gölgeler, lambayı duvara sabitler.
Lifewire / J. Ayı

Alt gölge, nesnenin yüzeyin önünde veya üzerinde yüzdüğü yanılsamasını verir. Işıktaki (sol üstteki) alt gölge, ışığın duvara (görünür veya görünmez) sabitlenmesine yardımcı olmaz. Dökme gölge ile, gölge lambanın tabanına bağlı kalırken, gölgenin geri kalanı lambadan uzaklaşıp duvara doğru eğilir. Gölge, düz fotoğrafın üç boyutlu görünmesini sağlar, ancak sadece uzayda yüzmez. Sağ üstteki ve alttaki iki resim, düz ve solma, sert ve yumuşak kenarlar dahil olmak üzere olası döküm gölgelerden yalnızca bazılarını gösterir.

Cast Gölgelerini Arka Planın Parçası Yapın

Arka planın dokusunun ve renginin, gölgeler aracılığıyla görünmesine izin verin.

Arka planın dokusunun ve renginin dökme gölgelerin arasından görünmesine izin verin.
Lifewire / J. Ayı

Gerçek gölgeler arka planı karartabilir ancak onu örtmezler. Arka plan renklerinin ve dokularının görünmesine izin vermek için şeffaflık kullanın. Dökülen gölge, zemin ve duvar gibi birden fazla yüzeye çarptığında, gölgenin açısını bu çeşitli yüzeylere uyacak şekilde değiştirin. Birden fazla döküm gölgesi oluşturmak ve ardından yalnızca geçtiği her farklı yüzey için gereken kısmı kullanmak gerekebilir.

Döküm Gölgelerini Form Gölgeleriyle Eşleştirme

Form gölgeleri, nesnenin ışıktan uzak tarafını kaplar.

Dökme gölgeli tarafın, ışık kaynağına doğru olan tarafa kıyasla nasıl biraz daha koyu, gölgeli olduğuna dikkat edin.
Cankurtaran / J. Ayı

Bir cisim gölge yaptığında, ışıktan uzak olan taraf da gölgede kalacaktır. Bu form gölgeleri daha yumuşaktır, genellikle gölgelerden daha az tanımlanır. Bir düzene yerleştirmek için orijinal fotoğrafından bir kişiyi veya başka bir nesneyi çekerken, şeklin üzerindeki gölgelere ve ışığa dikkat edin. Uyguladığınız gölge, şekildeki mevcut gölgeleme ile tutarsızsa, yeni hayali ışık kaynağınızla eşleşen form gölgelerini yeniden oluşturmak için şeklin bölümlerini seçmek üzere parlaklık kontrolleri uygulamanız gerekebilir.