Skip to content

Daha İyi Destek Telefonunuzun Daha Uzun Ömürlü Olmasını Nasıl Sağlayabilir?

27 de Kasım de 2022

Temel Çıkarımlar

  • Uzmanlar, akıllı telefonların ve diğer akıllı cihazların daha uzun vadeli desteğe ihtiyacı olduğunu söylüyor.
  • Birçoğu genişletilmiş yazılım güncellemeleri sunarken, birçok telefon üreticisi hala temel donanım desteği sunuyor.
  • Uzun vadeli desteğe duyulan ihtiyaç, yalnızca daha fazla cihaz kullanılabilir hale geldikçe daha da güçleniyor.

Dünya çapında mevcut akıllı telefon modellerinin sayısı arttıkça uzmanlar, uzun vadeli desteğe duyulan ihtiyacın da giderek arttığını söylüyor. Samsung kısa bir süre önce, yeni orta sınıf A serisi cihazlarından yalnızca birinin en az üç yıllık Android işletim sistemi güncellemesi alacağını duyurdu. Sıradaki diğer telefonları satın alanlara iki yıldan fazla güncelleme garantisi verilmez. Uzmanlara göre bu, birçok akıllı cihazın son yıllarda gördüğü uzun süredir devam eden destek sorunları listesindeki başka bir giriş. “Tüketiciler için uzun vadede donanım ve yazılım desteğine şiddetle ihtiyaç var çünkü sürekli değişen teknoloji ortamında, her zaman yeni şeyler çıkıyor ve cihazlara güncellenen yeni aygıt yazılımı ve yazılımlar, bazı şeyleri daha iyi hale getirebiliyor. Axiom Armor CEO’su Mark Pauley, Lifewire’a bir e-posta ile söyledi.

Gelecekle Mücadele

Daha önce bir akıllı telefon satın aldıysanız, muhtemelen yeni telefonunuzun kurulumuyla gelen duyguyu biliyorsunuzdur, ancak birkaç kısa ay sonra şirketin seriye başka bir giriş yayınladığını öğrenin.

Bir akıllı telefonun üstünde bir stetoskop.

Bu olduğunda, genellikle yeni cihazınıza daha kısa bir kullanım ömrü verilmiş gibi hissedilebilir. Ayrılan süre geçtikten ve destek sona erdikten sonra, yeni bir cihaza geçmeniz gerekir. Çoğu kişi için bu yaşam süresi çok kısa, çoğu büyük Android telefona yalnızca üç yıllık büyük güncellemeler vaat ediliyor. Bu noktada hem LG hem de Samsung benzer sözler verdiler, ancak LG’nin mobil işinin kapanması bazılarının bu sözden ne çıkacağını merak etmesine neden oldu. Yazılım, hangi akıllı telefonu satın almak istediğinize karar verme denkleminin hayati bir parçasıdır ve sınırlı destek, birçok kişinin uğraşması gereken bir engeldir. Halihazırda 500-1.000 ABD Doları aralığında olan birçok akıllı telefonla, yalnızca birkaç kısa yıl sonra modası geçmiş gibi görünen bir cihaz için çok fazla ödeme yapmak son derece hayal kırıklığı yaratabilir.

Genişleyen Destek

Bir yazılım geliştirme şirketi olan CocoFinder’ın kurucu ortağı ve pazarlama direktörü Harriet Chan gibi uzmanlar da üreticilerin akıllı telefon kullanıcıları için özel topluluk merkezleri oluşturmasını öneriyor. Tüketiciler için uzun vadede donanım ve yazılım desteğine şiddetle ihtiyaç var çünkü…her zaman yeni şeyler çıkıyor ve güncellenen yeni aygıt yazılımı ve yazılımlar oluyor… “Destek hizmeti tüketiciler için çok önemlidir, çünkü tüketicilere sık sorulan sorular konusunda yardımcı olmaya yardımcı olur ve çok çeşitli teknik destek sağlar. Destek ekipleri, diğer şeylerin yanı sıra elektronik ekipman, yazılım ve giyim konusunda rehberlik sağlar. Bu bilgiler, tüketicilerin küçük teknik aksaklıkları kendi başlarına çözmelerine yardımcı olacaktır. Chan, Lifewire’a bir e-posta ile söyledi. Birçoğu zaten bunun gibi hizmetler sunuyor. Ancak akıllı telefon üreticileri, halihazırda sahip oldukları destek seçeneklerini genişleterek, kullanıcıların ihtiyaç duydukları yanıtları bulmaları için daha güvenilir bir ağ oluşturabilir. Bunu genişletilmiş onarım seçenekleriyle birleştirdiğinizde, akıllı telefonunuzu normalde çalışabileceğinden çok daha uzun süre çalışır durumda tutabilirsiniz.

Yeni Çözümler

Ancak bu sorunların çözümü, Samsung, LG ve diğerlerinin yaptığı gibi yalnızca yazılım güncellemelerini uzatmak değildir. Bunun yerine Pauley, bu şirketlerin de donanım desteğini genişletmeye odaklanması gerektiğini söylüyor.

Ekranı bozuk bir akıllı telefon tutan biri.

“Cihaz üreticileri, en azından telefonla erişilebilen, daha hazır ve eğitimli teknisyenlere sahip olarak destek süresini uzatabilir. Çoğu üretici için bu her zaman mümkün olmadığından, bağımsız tamir atölyeleri ve destek personeli ile ortaklık kurmak en iyi yol olabilir. en geçerli cevap,” diye açıkladı Pauley. Samsung, Apple ve diğer büyük akıllı telefon üreticileri, telefonlarını onarmak için gereken araç ve becerilerle daha fazla tamir atölyesini donatarak müşterilerin sahip olduğu destek seçeneklerini genişletebilir. Bu, cihazlarının garantisinin ne zaman sona ereceği veya bu garantinin cihazlarında yaşadıkları sorunları kapsayıp kapsamadığı konusunda endişelenmek istemeyenler için büyük bir nimet olacaktır. Ayrıca, özellikle tüketiciler cihazlarını daha güvenli hale getirmek için birkaç ekstra önlem alırsa, bu cihazların kullanım ömrünü uzatabilir. “İyi bir ekran koruyucu ve iyi bir kılıf kullanmak, donanım arızalarına karşı korumanın en büyük savunma hattıdır. Hem aygıt yazılımı hem de yazılım arızaları bir düzeyde kaçınılmazdır, bu nedenle, bir şeyler ters giderse diye bir koruma planı almak bu durumlarda yardımcı olabilir. dedi.