Skip to content

Daha İyi Parlaklık ve Işın Düzenleri için Beş Far Yükseltmesi

13 de Mayıs de 2021

Far yükseltmeleri estetik, pratik veya her ikisi birden olabilir. Eski halojen farlarınızı LED veya yüksek yoğunluklu boşalmaya (HID) yükseltmek, donuk, sarı ışınları daha soğuk bir beyaz veya mavi için etkili bir şekilde değiştirir ve bunu doğru şekilde yapmak, gece görüşünüzü diğerlerini kör etmeden etkili bir şekilde iyileştiren daha parlak farlar da sağlayabilir. sürücüler. Halojen kapsüllerinizin parlaklığını artırmak veya sadece far gruplarınızı yenilemek gibi diğer yükseltmeler tamamen pratiktir. Bu yükseltmeler geceleri arabanızın görünümünü değiştirmez, ancak iyi farlar alacakaranlıkta ve gece saatlerinde kaza riskini azaltır, bu nedenle yine de dikkate alınmaya değer.

Far tertibatının değiştirilmesi mekanik

Bazı far yükseltmeleri, tüm far grubunun değiştirilmesini içerir.
4X görüntüler / E + / Getty

Farları Daha Parlak Hale Getirme

Daha parlak farlar arıyorsanız, havalı görünen farlar mı yoksa gece sürüşü daha güvenli hale getiren farlar mı istediğinizi sormanız önemlidir. Daha parlak farlar ve özellikle soğuk beyaz veya mavi farlar geceleri gerçekten güzel görünüyor, ancak parlaklık denklemin yalnızca bir kısmı. Tüm bu ekstra ışık, karşıdan gelen sürücülerin gözlerine değil yola yöneltilmelidir. Çoğu far yükseltmesi, çok fazla deneyim olmadan bunları evde yapabileceğiniz kadar basittir, ancak bazıları diğerlerinden daha karmaşıktır. Bazı far yükseltmeleri, kullandığınız araca ve fabrikadan gelen farların türüne bağlı olarak daha kolay veya daha zordur. İşte daha parlak farlar elde etmek için en iyi beş yükseltme ve teknik:

  1. Aşınmış farlarınızı veya kapsüllerinizi yenileriyle değiştirin: Farlar zamanla kararır, bu nedenle eski kapsüllerin değiştirilmesi genellikle daha parlak bir ışınla sonuçlanır. Uzun ömürlü HID ampuller gibi bazı farlar, sonunda yandıkları zaman yoğunluklarının yüzde 70’ini kaybedebilirler.
  2. Mevcut kapsüllerinizi daha parlak bir sürüme yükseltin: Mümkün olan en kolay yükseltme için, orijinal kapsüllerden daha parlak olan doğrudan değiştirilen ampulleri seçin. Bazı satış sonrası kapsüller, farlarınızın yeniyken olduğundan yüzde 80’den daha parlak olabilir. Daha parlak farların genellikle daha kısa ömürlü olarak derecelendirildiğini unutmayın.
  3. Far camlarınızı temizleyin ve eski haline getirin: Bu, far kapsüllerini değiştirmekten daha zordur, ancak yine de evde yapabilirsiniz. Farlar sisli veya puslu göründüğünde, bunun nedeni genellikle kaldırabileceğiniz birikmelerdir. Bu, farlarınızın daha güzel görünmesini sağlar ve ayrıca parlaklığını artırabilir. Bir far camını yenilemenin en kolay yolu, bir restorasyon kiti satın almaktır.
  4. HID farlara yükseltin: HID farlar, halojen fabrika farlarından önemli ölçüde daha parlaktır. Hala kapsüller kullanıyorlar, ancak bir halojenin fişini çıkarıp bir HID’yi takamazsınız. HID farlar için bir aracın sonradan takılması balastların takılmasını gerektirir ve ayrıca yeni projektör far tertibatları gerektirebilir. Xenon olarak pazarlanan ancak mevcut far düzeneklerinize takmak üzere tasarlanmış kapsüller bulursanız, bunlar gerçek HID kapsülleri olmayabilir.
  5. LED farlara yükseltin: LED farlar tipik olarak çok daha parlaktır ve fabrika halojen ampullerinden daha uzun ömürlüdür ve doğrudan değiştirilen LED far kapsülleri mevcut far yuvalarınıza sığabilir. Bununla birlikte, LED kapsüllerin reflektör yuvalarına takılması genellikle zayıf bir ışın desenine neden olur. Projektör tarzı farlar genellikle gömme LED kapsüller ile daha iyi çalışır, ancak kendi markanız ve modeliniz hakkında daha fazla araştırma yapmak isteyebilirsiniz.

Far Parlaklığı ve Kiriş Deseni

Farların gerçekten çalışmasını sağlayan şeyin ne olduğuna baktığınızda, göz önünde bulundurmanız gereken en önemli iki nokta parlaklık ve huzme şeklidir. Bir far ampulünün veya kapsülünün parlaklığı genellikle lümen cinsinden ölçülür ve kelimenin tam anlamıyla ampulün ne kadar parlak olduğunu ifade eder. Far huzmesi düzeni, farların karanlıkta oluşturduğu ışık alanını ifade eder ve parlaklık kadar önemli olabilir. Işın modeli, tipik bir far düzeneğindeki reflektör ve lensin bir ürünüdür. Diğer farlar reflektör yerine projektör kullanır. Huzme şekliniz keskin değil bulanıksa veya yolun yanlış bölümünü aydınlatıyorsa, far ampullerinizin ne kadar parlak olduğu önemli değildir. Daha parlak ampuller takmak, yanlış yerde daha da fazla ışık tutacaktır. Far yükseltmelerinin çoğu parlaklığa odaklanır, ancak huzme şeklini görmezden gelemezsiniz. Örneğin, bazı far ampulü yükseltmeleri, yolu yeterince aydınlatmayan ve hatta yaklaşan sürücüleri kör edebilen bulanık veya yanlış hizalanmış bir huzmeye neden olabilir. Unutulmaması gereken en önemli şey, arabanız reflektör far tertibatlarında halojen far kapsülleri ile geldiyse, daha parlak halojen kapsülleri aramanız gerektiğidir. HID kapsüllerini bir reflektör far grubuna takmak, daha parlak farlara neden olur, ancak ışın deseni tipik olarak berbattır. 31 araçta birden fazla far konfigürasyonuna bakan IIHS tarafından yapılan bir çalışmada, 82 araçtan yalnızca biri gerçekten sınıflandırma yaptı. Dolayısıyla, aracınız nispeten yeni olsa ve farlarınız parlak görünse bile, bir yükseltme yine de bir dünya fark yaratabilir. Farlarınızı doğru yönü gösterecek şekilde ayarlamak da çok yardımcı olabilir.

Sis Farları Yükseltme mi?

Parlaklık ve ışın desenleri, yolu doğrudan bir aracın önünden aydınlatmak için tasarlanmış sis farlarında da rol oynar. Temel fikir, normal farların sürücüye geri yansıyacağı ve parlama oluşturacağı durumlarda sis farlarının olmayacağıdır. Dolayısıyla, sisli koşullarda çok fazla zaman harcamadıkça, çok yavaş sürmedikçe, sis farları muhtemelen bakmaya değer bir yükseltme değildir. Sis farlarının tasarlandığı çok özel koşullarda çok fazla sürüş yaparsanız, satış sonrası bazı sis farları takmayı düşünebilirsiniz.

Aşınmış Far Kapsülleri Ne Zaman Değiştirilmeli

Bir far kapsülünü, yanana kadar basitçe çalışan bir şey olarak düşünmek kolay olsa da, gerçek bu tür bir ikili mutlak olmaktan uzaktır. Farlar aslında yaşlandıkça daha sönükleşir, ancak süreç o kadar yavaştır ki genellikle fark edilmez. Çoğu sürücü, değiştirmeden önce bir far kapsülünün yanmasını bekler, ancak bu, proaktif olmanın birçok faydasının olduğu bir durumdur. Far kapsüllerinizi yanmadan önce erken değiştirmek, gece araç kullanırken farlarınızın asla kesilmemesini sağlar, ancak aynı zamanda gizli bir yükseltme işlevi de görebilir. Farklı tipteki farlar farklı şekilde eskir, bu nedenle bir yedek parça istendiğinde her zaman açık değildir. Bazıları yaşlandıkça daha fazla sarı renk alırken, diğer farlar ışığın rengi çok değişmeden sadece sönük görünecek. Her durumda, farlarınız belirgin şekilde sarı veya loş görünüyorsa, yeni far kapsülleri takmak gece görüşünüzü artıracaktır. Aşınmış far kapsüllerini değiştirmek, hemen hemen herkesin evde yapabileceği çok kolay bir işlemdir. Çoğu durumda, kapsüllerin fişini çıkarmak, her bir kapsülü yerinde tutan klipsi veya manşonu çıkarmak ve yenilerini değiştirmek basit bir meseledir. Diğer durumlarda, kapsüllere erişmek için biraz çalışmanız gerekebilir. Eski far kapsüllerini yenileriyle değiştirdiğinizde, bunları çiftler halinde yapmanız önemlidir. Bir kapsülü değiştirirken diğerini değiştirirseniz, hem kötü görünen hem de geceleri araç sürmeyi zorlaştıran düzensiz bir ışın deseniyle karşılaşabilirsiniz. Aracınızın ayrı uzun huzmeli ve kısa huzmeli kapsülleri varsa, her iki uzun huzmeli kapsülü aynı anda ve her iki kısa huzmeli kapsülü aynı anda değiştirmelisiniz. Her set diğerinden bağımsız olarak yandığından, biraz zaman kazanmak istemediğiniz sürece dördünü birden değiştirmeniz gerekmez.

Far Kapsüllerini Daha Parlak Sürümlere Yükseltmek

En basit far yükseltmesi, fabrika far kapsüllerinizi daha parlak olacak şekilde tasarlanmış doğrudan değiştirmelerle değiştirmektir. Bu yedek kapsüller, orijinal far ampulleriyle tam olarak aynı boyut ve şekildedir ve aynı zamanda aynı temel halojen aydınlatma teknolojisini kullanır. Farlarınızı aynı temel ampul tipi olan daha parlak kapsüllerle yükselttiğinizde, buna genellikle drop-in yükseltme adı verilir. Bu tür bir yükseltme, kelimenin tam anlamıyla eski kapsülleri çıkarmak ve yenilerini takmaktan ibarettir. Halojen far kapsüllerini yüksek performanslı daha parlak halojen kapsüller ile değiştirmenin en güzel yanı, tek farkın parlaklığı olmasıdır. Bu kapsüller aynı güç gereksinimlerine sahiptir ve aynı temel ışın modelini oluşturmak için mevcut far gruplarınızla birlikte çalışır. Eskimiş far kapsüllerini değiştirmek gibi, daha parlak versiyonlara yükseltme de çiftler halinde yapılmalıdır.

Far Lenslerinizi Ne Zaman ve Nasıl Temizler veya Yenilersiniz?

Farlarınızı yükseltmenin veya iyileştirmenin bir sonraki en kolay yolu, yalnızca far camlarınız sisli görünüyorsa işe yarar. Bu sisli görünüm, genellikle farlarınızın hem parlaklığını hem de huzme şeklini etkileyebilen birikmiş oksidasyondur, ancak bunu bir far yenileme kiti veya yerel nalburdan bir avuç parça ile kaldırabilirsiniz.

Parlatılması ve temizlenmesi gereken oksitlenmiş bir far tertibatı

Wesha / CC-BY-20 / Wikimedia Commons
Temel süreç, farların çok ince bir zımpara kağıdı veya zımpara ile ıslak zımparalanmasını ve ardından UV’ye dayanıklı şeffaf bir kaplama uygulanmasını içerir. Ressam bandı zımparalama ve vernik uygulaması sırasında aracın boya işini korumak için kullanılabilir, zımparalama elle veya elektrikli aletle yapılabilir. Düzgün yapıldığında, far lenslerinizi eski haline getirmek, far kapsüllerini de değiştirseniz de değiştirmeseniz de parlaklıkta gözle görülür bir artışa neden olabilir.

HID Farlara Yükseltme

HID farlar, tipik halojen ampullerinizden çok daha parlaktır. Bu farlar hala kapsül kullanıyor, ancak HID kapsüllerini fabrikadan halojen ampullerle gelen bir arabaya bırakamazsınız. Aslında, bu yükseltme, far gruplarının değiştirilmesine ek olarak bazı temel elektrik tesisatı işlerini gerektirebilir. En temel HID far yükseltme türü, bir balastın takılmasını veya kablolanmasını ve ardından stok kapsüllerini HID kapsülleri ile değiştirmeyi içerir. Bu, bazı durumlarda teknik olarak mümkündür, ancak sonuçta zayıf bir huzme modeli ile karşılaşabilirsiniz. En kötü durumda, bu, diğer sürücüleri kör ederken geceleri göremene engel olabilir. Genel kural, arabanızda projektörlerin aksine far reflektör tertibatları varsa, HID kapsüllerini düşürmenin kötü bir fikir olduğudur. Bunu aşmanın yolu, far gruplarınızı projektörlerle değiştirmektir. Ayrıca, gerekli balastları içeren HID far tertibatlarını bulabilir ve ayrıca aşırı parlama veya kimseyi kör etmeden harika bir gece görüşüne izin veren keskin bir huzme düzeni oluşturabilirsiniz.

LED Farlara Yükseltme

LED farlar da halojenden daha parlaktır ve aslında LED farlarla birlikte gelen araçlar, mahfazalara yerleştirilen tipik kapsül modeline mutlaka uymaz. Bununla birlikte, LED far kapsülleri drop-in yükseltmeleri olarak mevcuttur. Halojenden LED farlara yükseltme yaparken, HID’ye yükseltme yaparken karşılaşılan sorunların bazılarıyla karşılaşabilirsiniz. Sorun şu ki, doğrudan değiştirilen LED kapsüller var olsa da, her uygulamada mutlaka o kadar iyi çalışmıyorlar. Bir LED far kapsülü, değiştirilmesi amaçlanan halojen kapsülün temel özelliklerini karşılasa bile, ürettiği ışık, far grubu ile farklı bir şekilde etkileşime girme eğiliminde olacaktır. Bu, reflektör tertibatlarıyla çalışırken, arabanızın projektörlerle gelmesinden daha büyük bir meseledir. Arabanız projektörlerle geldiyse, LED kapsülleri düşebilir ve keskin bir huzme desenine sahip parlak, soğuk ışığın keyfini çıkarabilirsiniz. Ayrıca sürdüğünüz araca bağlı olarak projektör tertibatlarını veya toplam bir LED far dönüştürme kitini de bulabilirsiniz.