Skip to content

Daha İyi Sahil Fotoğrafları Nasıl Çekilir

25 de Mayıs de 2021

Kameranızı sahile götürürseniz, su, kum, insanlar ve çevrenin güzel fotoğraflarını çekmeniz muhtemeldir. Ancak bu çekimleri yapmak, benzersiz koşullar için biraz daha fazla düşünmeyi gerektirir. Ayrıca, kum ve suyun ekipmanınıza neden olabileceği zararlara karşı korunmanız gerekir. Güzel bir yerin harika görüntülerini oluşturmak için bu ipuçlarını izleyin. Aşağıdaki ipuçlarına ek olarak, plaj koşulları için tasarlanmış bir kamera kullanmayı düşünün. Bu tip ekipmanlar kum ve diğer döküntülere karşı dayanıklıdır ve suda kullanabilirsiniz.

Ekipmanı Güvende Tutun

İlk atışınızı yapmayı düşünmeden önce, bunu yapmak için kullandığınız ekipmanı koruduğunuzdan emin olun.

Çanta kullanın. Bir kamera çantası ve kapatabileceğiniz plastik bir torba kullanarak kameranızı zorlu sahil ortamından koruyun. Kamera çantası kamerayı kumdan koruyacaktır. Sızdırmaz plastik torba onu sudan uzak tutmalıdır.

Rüzgardan uzak durun. Rüzgarlı bir günse, birkaç nedenden ötürü sahilde kameranızı kullanmayı yeniden düşünmek isteyebilirsiniz. Üflenen kum kameranızın muhafazasına yerleşebilir ve hassas parçalara zarar verebilir. Aynı şekilde, su püskürtmek kameranıza çarparak su hasarına neden olabilir.

Lensleri dışarıda değiştirmekten kaçının. Kullanırken lensleri değiştirmenizi gerektiren bir DSLR veya DIL kameranız varsa, bunu yapmak için arabanızın içine gidin veya belki de değişen bir çadır. Lensler kuma veya suya maruz kalırsa hasar çok çabuk meydana gelebilir.

Kayışları kullanın. Suya yakın çekim yapacaksanız, fotoğraf makinesini suya düşürmemek için bilek veya boyun askısı kullanın.

Ekipmanı gölgede tutun. Kamerayı doğrudan güneş ışığı altında bırakmayın; korumak için kamera çantasını, plaj şemsiyesini, havluyu veya başka bir nesneyi kullanın.

Kameraya dokunmaktan kaçının. Ekipmanınıza dokunmadan önce ellerinizin çok temiz ve kuru olduğundan emin olun. Elinizde güneş kremi varsa, lensiniz ve LCD’niz için sorunlara neden olabilirsiniz. Elleriniz ıslaksa su hasarına neden olabilirsiniz.

Çevre için Optimize Edin

Plaj bazı yönlerden benzersiz olsa da, koşulların farkında olmanız gereken diğer ortam türleri gibidir.

Ufka dikkat edin. Suyun gökyüzüyle buluştuğu veya kumun su ile birleştiği yer, fotoğraflarınız için arka plan olarak temiz bir çizgi sağlayabilir. En iyi sonuçlar için, çizgi eğimli değil, tamamen yatay olmalıdır. Bazı kameralar, ufku hizalamanıza yardımcı olmak için LCD üzerine üst üste çizgiler yerleştirir. Bu özelliğe erişiminiz yoksa, çekim yaparken ufka çok dikkat edin. Üçte bir kuralı izleyerek çerçevenin üst veya alt kısmına yerleştirmeye çalışın.

Maruziyetinizi kontrol edin. Plaj fotoğrafları genellikle yukarıdaki gün batımı fotoğrafı gibi güçlü bir arka ışıkla çekim yapılmasını içerir. Pozlamayı arka plan için değil konu için ayarladığınızdan emin olun, aksi takdirde az pozlanmış bir konu ile karşılaşırsınız.

Sudan uzaklaş bazen de. Bazı plaj aktiviteleri su içermez, bu nedenle diğer yönde kuşlar, kayalar veya renkli şemsiyeler gibi konuları da çekmeyi unutmayın.

Doğru deklanşör hızını kullanın. Yüzme ve voleybol gibi birçok plaj aktivitesi için konu biraz hızlı hareket ediyor. Bu gibi durumlarda, yüksek bir deklanşör hızında çekim yaptığınızdan emin olun ki bu, genellikle plajda meydana gelen parlak güneş ışığında bir sorun teşkil etmemelidir.

Gölgelere dikkat edin. Parlak güneş ışığı, bazı konularda sert gölgeler oluşturabilir. Kameranızı flaşı patlamaya zorlayacak şekilde ayarlamayı ve flaşı ortadan kaldıran bir “dolgu flaşı” oluşturmayı düşünün.