Skip to content

Daha İyi TV Alımı için Anteninizi Nasıl Geliştirirsiniz?

21 de Haziran de 2021

Kablo kesme, internet akışını hızlandırdı ve bir anten kullanarak TV sinyallerini almaya yeni bir hayat verdi. Yüksek kablo veya uydu faturaları ödemek yerine, kablosuz olarak ücretsiz TV alabilirsiniz. Bununla birlikte, TV sinyallerini almak için bir anten satın alıp onu iç veya dış mekanlarda rastgele bir yere yerleştirmekten daha fazlası vardır.

TV Alımını Ne Etkiler?

Birkaç koşul TV alımını etkiler.

Mesafe

Sinyal alımını engelleyen bir veya daha fazla TV istasyonu vericisinden çok uzakta olabilirsiniz. Çok uzaktaysanız, ani bir TV sinyali düşüşü olan dijital uçurumla karşılaşacaksınız. Bu, analogdan dijitale TV yayın geçişinin bir yan ürünüdür. Analog TV sinyallerinde, TV vericisi ile alıcı anten arasındaki mesafe arttıkça, kademeli olarak bir zayıflama meydana geldi. En iyi kaliteyi elde etmek için çok uzakta olsanız da, sizi rahatsız etmiyorsa, bulanık bir görüntüye sahip düşük kaliteli bir sinyal izleyebilirsiniz. TV sinyalleri artık dijital olarak (1s ve 0s) iletilmektedir ve mesafe arttıkça kademeli bir azalma olmaz. Her zaman, aralıklı olarak veya hepsi değil, tam kalite alırsınız. Dijital uçuruma yaklaştığınızda, görüntü bloklu görünebilir veya kesilip geri gelebilir. Bir TV vericisine çok yakınsanız, sinyal TV alıcınızı veya DTV dönüştürücü kutunuzu aşırı yükleyebilir ve bazı durumlarda bu cihazlara zarar verebilir.

engeller

TV sinyalleri, tepeler ve ağaçlar dahil olmak üzere fiziksel engellerden etkilenir. Ev yapımında kullanılan sıva, beton, alüminyum dış cephe kaplaması, metal çatılar, folyo kaplı kanallar ve kanallar ve güneş panelleri gibi bazı malzemeler, iç mekan veya tavan arasına yerleştirilmiş antenlerin etkinliğini sınırlar. Hava durumu (rüzgar ve yağmur gibi), belirli türdeki elektrikli ekipmanlardan kaynaklanan parazitler ve LTE baz istasyonları bazen TV sinyalini geçici olarak keser. Çok uzun mesafelerde, dünyanın eğriliği TV sinyal alımını etkileyebilir.

Anten Tipi

Yerel bölgenizde birkaç istasyon vericiniz olabilir, ancak bu vericiler aynı yerde olmayabilir. Bir istasyon kuzeyden, diğeri batıdan ve diğeri doğudan yayın yapabilir. Yönlü bir anteniniz varsa, birden fazla verici konumundan sinyal almayabilir. Çok yönlü veya çok yönlü bir anteniniz varsa, parazit olma olasılığı daha yüksektir.

Aynı Anteni Kullanan TV Sayısı

Ayırıcı kullanarak aynı antene birden fazla TV bağlanırsa, sinyal gücünü kaybeder. Bir antene üç veya dört TV bağlıysa, bir veya iki TV iyi görünebilir ve geri kalanlar sinyalleri yalnızca aralıklı olarak alabilir veya hiç almayabilir. Ev yapımı bir uçurum efekti yaratabilirsiniz.

TV Alıcısı Hassasiyeti

TV’nizin tunerinin veya bir DTV dönüştürücü kutusunun hassasiyeti de anten alımını etkiler.

TV Anten Alımını İyileştirme Adımları

Anten alım sorunlarına neyin neden olduğunu bilerek, TV sinyalinizi iyileştirmek için aşağıdaki seçeneklerden birini veya birkaçını kullanabilirsiniz.

  1. Engelleri Kaldır. Mümkünse engelleri kaldırın. Anteninizin TV istasyonu vericisi yönünde net bir çekime sahip olduğundan emin olun.

  2. Anten bağlantılarını kontrol edin ve değiştirin. Anten ve TV bağlantılarının sağlam olduğundan emin olun. Kırılganlık ve yıpranma olup olmadığını kontrol edin. Dış mekan anteniniz varsa, kablolar elementlere maruz kaldığında aşınabilir. İç mekan antenleri evcil hayvanlar tarafından çiğnenebilir. Anten bağlantı terminallerinin paslanmadığından emin olun ve mümkünse tüm kablo boyunca kopma veya kesilme olup olmadığını kontrol edin. Kablonun duvardan geçen kısmını kontrol edemeyebilirsiniz. Kablo analog TV döneminden kalmışsa 20 AWG (Amerikan Tel Ölçüsü) RG59 olabilir. Daha kalın bir 18 AWG RG6 kablosuyla değiştirmeyi düşünün. RG6, daha geniş bant genişliğini, uzun mesafeli çalışmaları desteklediği ve dış mekanlarda daha iyi dayandığı için dijital TV sinyalleriyle daha iyi bir iş çıkarır. Kablo fiyatları marka ve uzunluğuna göre değişiklik göstermektedir. Fiyatlar üç fit veya altı fit uzunluk için birkaç dolardan başlar.

  3. Kanal taraması çalıştırın. Anten yerleşimini ve bağlantılarını kontrol ettikten sonra TV veya DTV dönüştürücü kutusu kurulum menüsüne gidin ve ardından yeni bir kanal taraması çalıştırın. Daha önce mevcut olmayan yeni kanallar eklenebilir. Bir istasyon kaydolursa, onu izleyebilmeniz gerekir.

  4. Bir rotor kullanın. Dış mekan anteniniz varsa ve birkaç yönden TV sinyali alıyorsanız, antene bir rotor eklemek yardımcı olabilir. Ancak, bu çözüm pahalıdır ve komple bir kitin fiyatları yaklaşık 100$ ile 200$ veya daha fazla arasında değişmektedir. İstasyon verici konumlarını biliyorsanız, anteni yeni kanallara yönlendirmek için bir rotor kullanın ve bu kanalları manuel olarak TV kanal listelerinize ekleyin. Yeni kanallar için rotor konumunu not edin. Anteni rotoru kullanarak hareket ettirir ve kanalları yeniden tararsanız, anten bu kanalları yeni konumunda almazsa TV önceden taranan kanalları listelemeyebilir.

  5. Anteni hareket ettir. Bir iç mekan anteniniz varsa, onu bir pencerenin yanına veya üzerine yerleştirmek, duvar yapımında kullanılan ve sinyali bozan malzemelerden kaçınır. Ayrıca mümkün olduğunca yükseğe yerleştirin. Antenden TV’ye giden kablonun uzunluğu çok uzunsa sinyal zayıflayabilir. Yardımcı olması için bir sinyal yükselticiye ihtiyacınız olabilir.

  6. Bir sinyal yükseltici kullanın. TV sinyallerini almakta sorun yaşıyorsanız, sinyali artırmak için anten ile TV arasına bir sinyal yükseltici (sinyal güçlendirici de denir) yerleştirin. Bu aynı zamanda düşük hassasiyetli TV alıcıları ve DTV dönüştürücü kutuları için de yardımcı olur. Antenden gelen kabloyu amplifikatörün girişine bağlayın, ardından çıkışı TV’nin anten girişine bağlayın. Ayrıca amplifikatörü güce takmanız gerekir.

  7. Birden fazla TV için bir dağıtım amplifikatörü kullanın veya her TV için ayrı bir anten kullanın. Birden fazla TV’niz varsa, ideal olarak her biri için ayrı bir anteniniz olmalıdır. Sinyali bölmek, özellikle sinyal ayırıcı ile bir veya daha fazla TV arasındaki kablo mesafesi uzunsa, sinyal gücünü azaltır. Daha pratik bir çözüm, bir dağıtım amplifikatörü kullanmaktır. Antenden gelen ana beslemeyi amplifikatör üzerindeki girişe bağlarsınız ve amplifikatörün çıkışlarını TV’lerinize bağlarsınız. Dağıtım amplifikatörü fiyatları marka, model ve sağlanan çıkış sayısına göre değişiklik göstermektedir.

    Voxx Uluslararası/RCA
  8. Bir zayıflatıcı alın. TV vericisine çok yakınsanız ve sinyal tunerinizi veya DTV dönüştürücü kutunuzu aşırı yüklüyorsa, sinyal gücünü azaltmak için bir zayıflatıcı kullanın. İdeal olarak, sürekli ayarlı bir zayıflatıcı size farklı kanallar için gereken zayıflama (kazanç) miktarını ayarlama yeteneği verir. En yaygın tür, anten ve TV (veya DTV dönüştürücü kutusu) arasına yerleştirdiğiniz ve sabit miktarda azaltılmış kazancı (3db, 6dB, 12dB) olan küçük bir satır içi birimdir. Zor kısım, ne kadar kazanç azaltımına ihtiyacınız olduğunu bulmaktır. Değişken kazanç kontrolüne (3dB ila 12dB) sahip olanı ayarlayabilmeniz için en iyisidir.

Yeni Bir Anten Alın

Mevcut anteninizin alımını iyileştiremezseniz, başka bir seçenek de onu yenisiyle değiştirmektir. Ancak, satın almadan önce aşağıdakileri göz önünde bulundurun:

HD anten reklam hype için düşmeyin. Tüm TV antenleri analog, dijital ve HD TV sinyallerini alır. İstasyon vericileri kapsama alanındaysa, bu eski tavşan kulakları bile dijital ve HD TV sinyallerini almak için kullanılabilir. Bununla birlikte, daha yeni antenler, sinyalleri çekmek için daha iyi tasarımlara sahiptir, ancak bunlar HD antenler olarak etiketlendiği için değildir.

Uyduyu iptal ettiyseniz, anteni kablosuz TV sinyallerini almak için kullanamazsınız. Çanak doğru şekilde değil ve TV yayını alımı için uygun olmayan dahili devrelere sahip. Ancak, çanağı TV’nize bağlayan koaksiyel kablo iyi durumdaysa, yer karasal dijital TV sinyallerini almak için herhangi bir engel yoksa çanağı bir TV anteni ile değiştirin. Uydu sinyal alıcısının bir TV anteni ile nasıl değiştirileceğine dair bir örneğe göz atın.

Yerel istasyonların VHF veya UHF’de yayın yapıp yapmadığını öğrenin. 2009’daki DTV geçişinin bir sonucu olarak, önceden 2-13 (VHF bandı) kanallarında yayın yapan çoğu TV kanalı, dijital yayın için UHF’ye (14-83 arasındaki kanallar) taşındı. Daha yüksek frekanslarda iletmek için daha fazla güç gerektiğinden, sinyallerin etkin menzili azalabilir. FCC’nin TV yayın spektrumunun bölümlerini başka kullanımlar için yeniden tahsis etmesiyle, belirli TV istasyonlarının iletim frekanslarını ve verici konumlarını değiştirdiği bir yeniden paketleme programına izin verdi (bazıları orijinal DTV geçişinden bu yana ikinci kez).

İç mekan anteninden dış mekan antenine geçiş yapın. Dış mekan anteni, TV alımınızı iyileştirebilir.

Channel Master Uzun ve Orta Menzilli Dış Mekan Antenler

Kanal Yöneticisi
Yönlü bir anteniniz varsa, çok yönlü bir antene geçmeyi düşünün. Bu, farklı yönlerden gelen TV sinyallerine daha iyi erişim sağlar. Ancak, belirli bir yönden gelen sinyaller için antenin hassasiyeti azalır (anten daha az odaklanır). Yönlü bir anten uzaktaki bir istasyonu tek bir yönde alabilirken, daha yakın istasyonlar için iyi çalışan çok yönlü bir antene geçerseniz onu kaybedebilirsiniz.

RCA Düz Dış Mekan Anteni

Voxx Uluslararası/RCA
Anten fiyatları, temel bir iç mekan anteni için 10 doların altından, uzun menzilli bir dış mekan modeli için yüz doların üzerine kadar değişir ve değişir. Anteniniz için listelenen veya reklamı yapılan mesafe aralığının doğru olduğunu varsaymayın. Derecelendirmeler optimum koşullara dayalı olabilir.