Skip to content

Daha Üretken Olmak için Kelimenin Ekrandaki Görünümünü Değiştirin

19 de Mayıs de 2021

Microsoft Word, üzerinde çalıştığınız bir belgeyi görüntülemenin birkaç yolunu sağlar. Her biri bir belgeyle çalışmanın farklı yönleri için uygundur ve bazıları çok sayfalı belgeler için tek sayfalara göre daha uygundur. Her zaman varsayılan görünümde çalıştıysanız, sizi daha üretken kılan başka görünümler bulabilirsiniz. Bu makaledeki talimatlar Microsoft 365 için Word, Word 2019, Word 2016, Word 2013 ve Word 2010 için geçerlidir.

Düzenleri Değiştir

Word belgeleri, varsayılan olarak Yazdırma Düzeninde açılır. İstediğiniz zaman alternatif bir düzen seçebilirsiniz.

 1. Şeride gidin ve Görünüm sekmesi.

 2. İçinde Görüntüleme grubu, düzeni değiştirmek için mevcut diğer düzenlerden birini seçin.

  Word'deki Görünüm şeridinin Görünümler bölümü

Düzenleri Belgenin Altındaki Simgelerle Değiştirin

Düzenleri anında değiştirmenin başka bir yolu, Word belge penceresinin altındaki düğmeleri kullanmaktır. Mevcut düzen simgesi vurgulanır. Farklı bir düzene geçmek için ilgili simgeyi seçin.

Word'de belgenin altındaki düzen seçenekleri

Kelime Düzeni Seçenekleri

Word’ün mevcut sürümleri aşağıdaki düzen seçeneklerini sağlar:

 • Baskı düzeni varsayılan düzendir ve en sık gördüğünüz düzendir.
 • İnternet sayfası düzeni Word’de bir web sayfası tasarlıyorsanız uygundur. Web Düzeni görünümü, belgenin bir web sayfası olarak nasıl görüneceğini gösterir.

Word'de Web Düzeni Ekran Görüntüsü

 • Anahat belgenin içeriğinin ana hatlarını oluşturur. Gösterilen düzeylerin sayısını ve metnin biçimlendirilip biçimlendirilmediğini kontrol edebilirsiniz. Uzun bir belgeyi düzenlemek ve içinde gezinmek için Anahat görünümünü kullanın.
 • Taslak görünüm, herhangi bir biçimlendirme veya grafik olmadan yalnızca temel metni görüntüler. Word’ün düz metin düzenleyiciye eşdeğeridir.

Word'deki Taslak görünümün ekran görüntüsü

 • Okuma Modu yazı araçlarını ve menüleri gizleyerek belge sayfalarına daha fazla yer bırakır.
 • Odak modu , herhangi bir dikkat dağıtıcı unsur olmadan belgenin basitleştirilmiş bir görünümüdür ve Microsoft 365’te mevcuttur. Şeride ihtiyacınız varsa, fareyi ekranın üst kısmına hareket ettirdiğinizde şerit açılır.

Word’ün Görüntülenme Biçimini Değiştirmenin Diğer Yolları

Ayrıca Görünüm sekmesi, bir Word belgesinin ekranda nasıl göründüğünü kontrol etmenin diğer yollarıdır.

 • Yakınlaştır istediğiniz yakınlaştırma yüzdesini belirtmek için kullanabileceğiniz bir iletişim kutusu açar. Word tarafından sağlanan seçenekler arasından seçim yapın veya istediğiniz yüzdeyi girin.
 • % 100 yakınlaştır belgeyi anında% 100 boyutuna döndürür.

Word'deki Görünüm menüsünün yakınlaştırma bölümü

 • Bir sayfa veya Birden fazla sayfa görünümü değiştirir, böylece belgenin bir sayfası ekranda görüntülenir veya birkaç sayfanın küçük resimleri ekranda görüntülenir.

Word'ün Yakınlaştırma bölümündeki Sayfa Görünümü seçenekleri

 • Sayfa genişliği çalışma belgesinin genişliğini ekran boyutuna genişletir, genellikle belgenin yalnızca üst kısmını gösterir.
 • Cetvel ve Kılavuz çizgileri bir belgedeki mesafeyi ve nesneleri ölçmeyi ve sayfadaki nesneleri sıralamayı kolaylaştırır.
 • Gezinti Bölmesi belgenin soluna her sayfanın minik resimlerini içeren bir sütun ekler. Birden fazla sayfası olan belgelerde gezinmek için kullanışlıdır.

Sayfalar sekmesindeki Gezinti Bölmesinin ekran görüntüsü

 • Bölünmüş iki sayfanın bölümlerini aynı anda görüntüler; bu, bir sayfadan metin veya grafik kopyalayıp diğerine yapıştırmak istediğinizde kullanışlıdır.