Skip to content

Dahili Veri ve Güç Kabloları Nasıl Yeniden Yerleştirilir

16 de Mayıs de 2021

Bilgisayarınızın içinde, çeşitli bileşenlere güç sağlayan ve cihazlar arasında iletişime izin veren birçok güç kablosu ve veri kablosu bulunur. Anakartta, sabit sürücüler, optik sürücüler ve hatta bazı ekran kartları gibi aygıtlarda olduğu gibi bir veya daha fazla güç konektörü bulunur. Bu cihazların tümü, veri arabirim kabloları (genellikle IDE kabloları) kullanılarak anakarta bağlanır. Bilgisayarınızın içinde bir tura çıkarak tüm bu cihazların birbirine nasıl bağlandığını görebilirsiniz. Bu kılavuzdaki adımlara eşlik eden fotoğraflar, yalnızca bir sabit sürücüye güç ve veri kablolarının nasıl yeniden yerleştirileceğini gösterir. Ancak mantık, bilgisayarınızın içindeki diğer kablolar ve bağlantılarla aynıdır.

Bilgisayarı Kapatın ve Bilgisayar Kasasını Açın

Cankurtaran / Tim Fisher
Herhangi bir dahili veri veya güç kablosunu yeniden yerleştirmeden önce, bilgisayarı kapatmanız ve kasayı açmanız gerekir. Bilgisayarınızın kasasını açmayla ilgili ayrıntılı adımlar için, standart bir vidalı bilgisayar kasasının nasıl açılacağı hakkındaki makalemize bakın. Vidasız kasalar için, kasayı serbest bırakmak için kullanılan bilgisayarın yanlarında veya arkasında düğme veya kollara bakın.

Harici Güç Kablolarını ve Eklerini Çıkarın

Bir bilgisayardan ağ kablosunu çıkaran birinin resmi

Cankurtaran / Tim Fisher
Herhangi bir kabloyu yeniden yerleştirmeden önce içeride bilgisayarınız varsa fişini çekmelisiniz dış güç kabloları, sadece güvenli olmak için. Ayrıca yolunuza çıkabilecek diğer tüm harici kabloları ve ekleri de çıkarmalısınız. Bu genellikle vakayı açarken tamamlamak için iyi bir adımdır, ancak henüz yapmadıysanız, şimdi tam zamanı.

Cihazı ve Ana Kart Güç Kablolarını Çıkarma ve Yeniden Takma

Cankurtaran / Tim Fisher
Bilgisayarınızın kasasını açtıktan sonra, bilgisayarınızın içindeki her güç kablosunu bulun, fişini çekin ve ardından sıkıca yeniden takın. Bilgisayarınızın içinde birçok farklı türde güç konektörü olabilir, ancak bunların tümü, anakarta bağlanan büyük olanın yanı sıra, küçük ve nispeten düz olacaktır. Güç konektörünün ne olduğu konusunda herhangi bir şüpheniz varsa, kabloyu takip edin. Güç kaynağına kadar izleyebiliyorsanız, o bir güç konektörüdür. Bilgisayarınızın içindeki tüm çevresel aygıtlar, sabit sürücüler, optik sürücüler (CD / DVD / Blu-ray sürücüler gibi) ve disket sürücüleri dahil olmak üzere bir güç konektörüne sahip olacaktır. Anakartın kendisi de büyük bir güç konektörüne ve çoğu zaman CPU’nun yanında küçük bir 4, 6 veya 8 uçlu güç konektörüne sahip olacaktır. Üst düzey video kartlarının çoğu ayrıca bağımsız güç gerektirir ve bu nedenle güç konektörlerine sahiptir. Güç konektörü aynı tipte olduğu sürece, hangisinin hangi cihaza takılı olduğu önemli değildir.

Veri Arayüz Kablosunu İlk Cihazdan Çıkarın

Cankurtaran / Tim Fisher
Çalışmak için bir cihaz seçin (sabit sürücülerinizden biri gibi) ve veri kablosunu hem cihaz ucundan hem de anakart ucundan dikkatlice çıkarın. Bilgisayardan tüm kablonun çıkarılmasına gerek yoktur; sadece iki ucu da açın. Bilgisayarınızın içindeki kablo yönetimini iyileştirmeyi planlıyorsanız, kablonun tamamını çıkarmanız memnuniyetle karşılanır, ancak kablolarınızı başarılı bir şekilde yeniden yerleştirmeniz gerekmez.

Veri Arayüz Kablosunu İlk Cihazdan Yeniden Takın

Cankurtaran / Tim Fisher
Fişini çektikten sonra her iki uçta veri kablosunun her iki ucunu da bulduğunuz gibi tekrar takın. Her veri kablosunu aynı anda yeniden yerleştirmeyi denemeyin, aksi takdirde hangi kablonun nereye gittiği konusunda kafanız karışır. Bir cihazı yanlışlıkla ana karttaki farklı bir bağlantı noktasına bağlarsanız, bilgisayarınızın düzgün şekilde önyüklemeyi durdurmasına neden olabilecek şekilde yapılandırılma şeklini değiştirebilirsiniz.

Kalan Veri Kablolarını Çıkarın ve Yeniden Takın

Cankurtaran / Tim Fisher
Her seferinde bir cihaz, bilgisayarınızın içinde bulunan bir veri kablosuyla kalan her cihaz için Adım 4 ve Adım 5’i tekrarlayın. Veri kablolarını kullanan bazı ek aygıtlar arasında sabit sürücüler, optik sürücüler, ileri teknoloji video kartları, ses kartları, disket sürücüler ve daha fazlası bulunur.

Tüm Güç ve Veri Kablolarının Düzgün Şekilde Yeniden Takıldığından Emin Olmak İçin Kontrol Edin

Cankurtaran / Tim Fisher
Birlikte çalıştığınız anakartın her cihazına ve alanına yakından bakın ve doğru güç ve veri kablolarının takılı olduğundan emin olun.

Bilgisayar Kasasını Kapatın

Bir bilgisayar kasasını kapatan birinin resmi

Cankurtaran / Tim Fisher
Artık bilgisayarınızın içindeki tüm güç ve veri kablolarını yeniden yerleştirdiğinize göre, kasanızı kapatmanız ve bilgisayarınızı yeniden bağlamanız gerekecek. Adım 1’de kısaca bahsettiğimiz gibi, masaüstü bilgisayar kasaları birçok şekilde gelir. Bilgisayarınızın kasasını kapatmak için yardıma ihtiyacınız varsa, lütfen bilgisayarınızı veya kasa kılavuzunu kontrol edin. Bilgisayarınız siz dahili kabloları yeniden yerleştirmeden önce düzgün bir şekilde açılıyor, ancak yeniden yerleştirildikten sonra olmuyorsa, bu kılavuzdaki adımları tekrar izleyin. Bir güç kablosunu veya veri kablosunu düzgün şekilde tekrar takmayı unutmuş olabilirsiniz.Bir sorun giderme adımının parçası olarak dahili güç ve veri kablolarını yeniden taktıysanız, yeniden yerleştirmenin sorunu çözüp çözmediğini test etmelisiniz. Değilse, yaptığınız sorun giderme işlemine devam edin.