Skip to content

Dali Oberon 5 İnceleme

31 de Ekim de 2022

Dali Oberon 5

Sevdiklerimiz

 • harika ses
 • Şaşırtıcı derecede kompakt
 • Güzel tasarım

Sevmediklerimiz

 • biraz pahalı
 • Orta yol verimliliği

Dali Oberon 5, güzel görünümlü, güzel sondaj ve dikkat çekici derecede yer bilincine sahip bir zemin hoparlörüdür.

4.7

Dali Oberon 5

Dali Oberon 5

Bu makalede

Dali Oberon 5 zemin hoparlörlerini ilk elime aldığımda, harika ses vermelerini istedim. Benim görüşüme göre daha rafine görünümlü zemin hoparlörlerinden bazıları ve çok fazla yer işgal etmiyorlar, bu da onları daireler için harika bir seçenek haline getiriyor. Şanslıyım ve belki sizin için de şanslı, Oberon 5’ler sadece kulağa hoş gelmiyor, kulağa harika geliyor. Küçük ayak izine rağmen, bu hoparlörler, tüm aralıklarında mükemmel ayrıntılara sahip, komuta eden bir ses sahnesi üretir. Sürmeleri de aşırı derecede zor değil – 88 dB hassasiyetleri ve 6 ohm nominal empedansları, çoğu amplifikatörün bu hoparlörleri hayata geçirmekte zorlanmayacağı anlamına geliyor. Bunları daha prestijli bir amplifikatörle eşleştirdiğinizde orantılı olarak daha iyi bir deneyim elde edersiniz, ancak giriş noktasının bu kadar erişilebilir olması güzel. Hi-Fi dünyasının en ulaşılabilir olduğu bilinmemektedir. Ayrıca, bunun için ayırmayı düşündüğünüz her türlü bütçeyi zahmetsizce yutabilmeniz ile de bilinir. Dali Oberon 5 kesinlikle bir çift hoparlöre harcayabileceğiniz en az para değil, ama aynı zamanda daha pahalı seçeneklerden kilometrelerce uzakta. Dali’nin Oberon 5 ile yaptığı seçimlere bakalım ve potansiyel alıcı için bu kararları etkili bir şekilde basitleştirip basitleştirmediklerini görelim.

Tasarım: Zarif zemin ayakta tasarım

Dali Oberon 5, zeminde duran zarif tasarımıyla yüksek puanlar alıyor. Test ettiğimiz model Açık Meşe kaplamada geldi, ancak onları yerleştirdiğiniz odaya bağlı olarak Siyah Kül, Koyu Ceviz veya Beyaz’ı seçebilirsiniz. Bu süslemelerle doğrudan konuşamam, ancak incelediğim gibi bir şeyse, bir tedavi içindesiniz. Hoparlörlerin kendileri sadece 32.6×6.3×11,1 inç (HWD) ölçülerindedir ve bir çift çok sağlam metal ayağın üzerine oturur. Bu boyutları, ne kadar küçük olduklarını anlamak için 36.1×8.2×14,4 inç boyutlarındaki Klipsch RP-5000F gibi başka bir popüler ayaklı hoparlörünkiyle karşılaştırın. RP-5000F zaten en büyük zemin hoparlörleri değil ve Oberon 5’ler her boyutta önemli ölçüde daha küçük. Pratik açıdan, bu, odalarında güzel bir çift zemin hoparlörü için yer olmadığını düşünen birçok insanın hala şanslı olabileceği anlamına gelir.

Müzik dinlerken kulağa harika geliyorlar, ancak aynı zamanda televizyon şovlarında ve filmlerde dramatik gerilim anlarında dünyayı sarsan baslar da veriyorlar. Dolaplar çok yoğun ve sert hissediyor, bu da muhtemelen onları kutudan ilk çıkardığınızda ilk deneyiminiz olacak. Yüksek yoğunluklu işlenmiş MDF levhadan inşa edildiler ve son işlem için dış kısımları vinil ile kaplandı. Onları kıracak olsaydınız, dolabın iç kısmında muhtemelen sağlam, yoğun hislerine katkıda bulunan bir dizi destek fark ederdiniz. Hoparlörler, iki adet 5,25 inç ahşap fiber SMC tabanlı woofer ve 29 mm hafif yumuşak kubbe tweeter’dan oluşuyor. Bu, elbette, hoparlörün kabaca üst üçte ikisini kaplayan gri ön ızgara ile kaplanmıştır. Oberon 5’in arka tarafında, kulenin alt üçte birine yerleştirilmiş bir bas refleks bağlantı noktası ve en altta tek telli, muz fişli dostu bağlantı girişleri bulacaksınız.

Dali Oberon 5

Ses kalitesi: Şaşırtıcı ses ve net üreme

Dali Oberon 5 takdire şayan bir başarı sergiliyor: büyük, tam bir sesi korurken canlı, net ses üretimi sağlıyor. Zemin hoparlörünüzü küçültmenin daha zayıf bas tepkisi ve “daha küçük” bir ses anlamına geleceğinden endişeleniyorsanız, oğlum, size haberlerim var. Bu hoparlörleri evimde test ederken asıl endişem, komşularımın polisi arayıp aramayacağıydı. Müzik dinlerken kulağa harika geliyorlar, ancak aynı zamanda televizyon şovlarında ve filmlerde dramatik gerilim anlarında dünyayı sarsan baslar da veriyorlar.

Müzik dinlerken kulağa harika geliyorlar, ancak aynı zamanda televizyon şovlarında ve filmlerde dramatik gerilim anlarında dünyayı sarsan baslar da veriyorlar. Müzik testi için Nils Frahm’ın Screws albümüyle başladım. Tek bir kapasitif mikrofon kullanılarak kaydedilmiş bir solo piyano albümü ve son bir kayıtta normalde duymadığınız her küçük kusurda kalıyor. Müzisyenin ayakları uzatma pedalına basıp bırakırken tellere çarpan çekiçlerin, düzensiz derelerin sesini duyabilirsiniz – en azından iyi bir çift hoparlör veya kulaklıkla yapabilirsiniz. Oberon 5, canlı performans hissi veren sıcak, samimi bir dinleme deneyimi sunarak tüm bu ayrıntıları öne çıkarmakta hiçbir sorun yaşamadı. Oberon 5, sadece dalgın ve sessiz sabahlarda hassas piyano müziği dinlemek için değil elbette, bu yüzden daha sonra ters yöne gittim ve Oliver’ın yavaş, keskin elektronik müzik parçası Mechanical ve Joe Hertz’ I Owe You’yu dinledim. Bunların her ikisi de çok sıkı, hassas baslara sahiptir ve Oberon 5 bunları zahmetsizce ele almıştır. Oberon 5’i ev sinema sistemi kurulumunuzda kullanmayı düşünüyorsanız, bu roldeki performansından da ne kadar mutlu olduğumu kesinlikle söyleyebilirim. Karşılaşabileceğiniz en büyük sorun, birçok film ve şovun günümüzdeki çoğu müzikle karşılaştırıldığında muazzam miktarda dinamik aralığa sahip olmasıdır, bu nedenle fısıltılar ve patlamalar arasındaki fark son derece belirgin olacaktır. Bu, doğru, sürükleyici bir dinleme deneyimi için harika ve örneğin, evinizde biri uyuyor diye onu düşük tutmaya çalışmak için korkunç.

Dali Oberon 5

Fiyat: Oldukça yüksek – belki de zararlı

Dali Oberon 5 tipik olarak 1099$-1199$ arasında bir çift olarak bulunabilir. Bunu aşmanın bir yolu yok, bu kategorisi için ucuz değil ve Dali burada çok zorlu bir rekabetle karşı karşıya. Sanırım bu inanılmaz derecede şaşırtıcı olmamalı, çünkü bu konuşmacılar aynı zamanda rakiplerinin çoğundan daha iyi performans gösteriyor. Yine de pek çok kişi, Klipsch RP-5000F veya Q Acoustic 3050i gibi Oberon 5’in doğrudan rakiplerinden birinin sesinden ve tasarımından aynı derecede memnun kalacak. Bu hoparlörler de kulağa harika geliyor ve yüzlerce dolar daha ucuza satılıyor, ancak aynı zamanda Oberon 5’ten çok daha fazla yer kaplıyorlar.

Dali Oberon 5 ve Klipsch RP-5000F

Daha küçük bütçeleri ve daha büyük odaları olanlar Klipsch RP-5000F’yi (bkz. RP-5000F, Oberon 5’ten önemli ölçüde daha derin ve daha uzundur, ancak çevrimiçi olarak neredeyse yarısı kadar bulunabilirler. Ek olarak, RP-5000F, Oberon 5’in daha ortalama 88dB değerine kıyasla 96dB @ 2.83V / 1m’de önemli ölçüde daha hassastır. Bu, Klipsch hoparlörlerini sürmek için önemli ölçüde daha az güce ihtiyaç duyacağınız anlamına gelir; bu, amplifikatörünüze bağlı olarak büyük bir potansiyel avantajdır. Bu da RP-5000F’ye özgü değil. Güç verimliliği Klipsch’in tarihi boyunca sürekli bir kaçınma olmuştur Dali’nin savunmasında, Oberon 5’ler daha küçüktür, genel olarak daha fazla netlik sunar ve bir dizi sofistike görünümlü kaplama ile satın alınabilir. Yine de kolay bir mücadele değil ve kesinlikle alıcıların düşünmesi gereken çok şey var.


Nihai Karar

Yerde duran bir konuşmacının küçük bir zaferi. Dali Oberon 5, inç inç, dinlemekten zevk aldığım en iyi yer hoparlörü. Danimarkalı üretici, güzel bir tasarımı ve etkileyici sesi, uzay dostu bir paketle eşleştirme konusunda inanılmaz bir iş çıkardı. Bununla birlikte, fiyat dik ve bazıları, özellikle son derece rekabetçi bir alanda, Dali ile tanışmak için bütçelerini yükseltmeye istekli olmayabilir.

Özellikler

 • Ürün adı

  Oberon 5

 • Ürün markası

  dali

 • SKU

  B07H2NNQT7

 • Fiyat

  $1,199,00

 • Yayın tarihi

  Kasım 2018

 • Ağırlık

  23,8 lb.

 • Ürün Boyutları

  17,91 x 13,78 x 37,01 inç

 • Frekans aralığı

  39-26.000 Hz

 • Duyarlılık

  88dB

 • Nominal Empedans

  6 ohm

 • Önerilen Amplifikatör Gücü

  30-150W

 • Yüksek frekanslı sürücü

  1 x 1,14 inç, Yumuşak Tekstil Kubbe Diyaframı

 • Düşük frekans sürücüsü

  2×5.25″, Ahşap Elyaf Koni Diyafram

 • Bağlantı Girişi

  Tek Tel