Skip to content

DAT Dosyası Nedir?

10 de Nisan de 2021

Bilinmesi gereken

  • DAT dosyası, genel bir veri dosyasıdır.
  • Çoğu, Notepad ++ gibi bir metin düzenleyiciyle açılabilir.
  • Birini CSV, HTML veya diğer metin formatlarına dönüştürmek için bu programı kullanın.

Bu makale, farklı DAT dosyası türlerini, her türün nasıl açılacağını ve tam türe bağlı olarak bunları dönüştürmek için gereken programları tartışır.

DAT Dosyası Nedir?

DAT dosya uzantısına sahip bir dosya, genellikle başvurduğu uygulamaya özgü bilgileri depolayan genel bir veri dosyasıdır. Bazen onları kendi başlarına bulursunuz, ancak genellikle DLL dosyaları gibi diğer yapılandırma dosyalarında bulunurlar. Her tür DAT dosyasını oluşturmaktan veya kullanmaktan belirli bir program sorumlu değildir. Bir geniş Çeşitli uygulamalar, bunları kendi programlarındaki belirli işlemlere referans olarak kullanır. Çoğu DAT dosyası bir uygulamanın veri klasörlerinde görünmeyecek şekilde saklandığından, muhtemelen bir video dosyası bu şekilde saklanıyorsa veya uzantıya sahip hatalı biçimlendirilmiş bir e-posta eki aldıysanız DAT dosyalarını daha sık görürsünüz. DAT dosyaları çoğu dosya kadar spesifik olmadığından, dosya uzantısı birinin nasıl açılacağını hemen açıklamadığından, biraz araştırma yapmanız gerekir. Örneğin, bir MP3 dosyası size hemen bir ses dosyasıyla uğraştığınızı söyler, bir TXT dosyası düz bir metin dosyasını vb. Açıklar. Bir DAT dosyasının arkasındaki veriler o kadar açık değildir. 1:07

DAT Dosyaları Nasıl Açılır ve Okunur

DAT dosyaları, diğer dosya türlerinin çoğundan farklıdır çünkü yukarıda belirtildiği gibi, onları açan açık bir programa sahip değillerdir. Çoğu dosya türü bunu yapar. Sahip olduğunuz DAT dosyasının belirli bir şekilde “açılması” veya “kullanılması” gerektiğini düşünüyorsanız, metin tabanlı mı, video tabanlı mı, bir ek mi yoksa başka bir tür DAT dosyası mı olduğunu bulmanız gerekir. DAT dosyasını nasıl ve nereden edindiğiniz genellikle araştırma çalışmanızı daraltmak için gerekli bilgileri sağlar, ancak burada hepsini anlamak için çok daha fazla yardım var.

Metin Tabanlı DAT Dosyaları

Bazı DAT dosyaları metin tabanlıdır ve bir metin düzenleyiciyle okunması çok kolaydır. Örneğin, bilgisayarınızdaki bir DAT dosyası burada bulunabilir: C: Program Files (x86) Common Files Adobe XMP … FileInfo_pt_BR.dat

Veya (yukarıdaki gibi): C: Program Files Common Files microsoft shared ink hwrlatinlm.dat

Bu DAT dosyasını açmak için hangi programın kullanılması gerektiğinden emin olmadığınız için, ilk denemeniz bir metin düzenleyiciyle yapılmalıdır. Windows Not Defteri, Windows’ta yerleşik olarak bulunan temel metin düzenleyicidir, ancak En İyi Ücretsiz Metin Düzenleyicileri listemizden daha gelişmiş bir şey kullanabilirsiniz.

FileInfo_pt_BR.dat adlı DAT metin dosyası

Bu örnekte, DAT dosyasındaki tüm metni görebilir ve ne için kullanıldığını kolayca anlayabilirsiniz. Bu örnekte, dosyanın bir Adobe programıyla, dolayısıyla dosyanın yolundaki (başlık çubuğunda bulunur) “Adobe” klasörüyle ilişkili olduğu da açıktır.

Not Defteri metin düzenleyicisini gösteren Windows 10 penceresinin ekran görüntüsü.

Ancak, diğer DAT dosyaları metin dosyaları olmayabilir; tamamen DAT dosyasının ne için kullanıldığına bağlıdır. Bu tür DAT dosyaları, silinmesi, taşınması veya düzenlenmesi kolay olmayan kilitli dosyalar olabilir. Programın kurulum dizininde bulunanlar gibi bir program tarafından her zaman kullanılan bir yapılandırma dosyasıysa, muhtemelen yalnızca kilitli bir DAT dosyası bulacaksınız. Bu tür DAT dosyalarının muhtemelen hiçbir zaman manuel olarak açılması veya herhangi bir şekilde değiştirilmesi gerekmeyecektir.

Video DAT Dosyaları

Bazı DAT dosyaları aslında diğerlerinin yanı sıra VCDGear veya CyberLink PowerDirector gibi programlardan kaydedilen video dosyalarıdır ve bu nedenle bu programlardan biriyle açılabilir. Buradaki fikir, DAT dosyasının bilgisayarınızda nerede olduğunu görmektir. Tıpkı yukarıdaki Adobe örneğinde olduğu gibi, DAT dosyası bir CyberLink ürünüyle bağlantılı görünen bir program klasöründeyse, onu açacak olan programın büyük bir şansı vardır. Bunun bir video dosyası olduğundan eminseniz, ancak oynatmak için hangi programı kullanacağınızı bilmiyorsanız, VLC’yi deneyin. Yine, bilgisayarınızdaki program dizinlerinde bulunan çoğu DAT dosyası oldukça işe yaramaz çünkü çoğu (hepsi değilse de) anlamsız bilgisayar kodu olacaktır.

E-posta Ekleri olarak DAT Dosyaları

E-posta eki olarak aldığınız bir DAT dosyası genellikle bir winmail.dat veya ATT0001.dat dosya. Bu tür DAT dosyaları muhtemelen Outlook, Outlook Express, Windows Live Mail veya Microsoft Exchange gibi bir Microsoft e-posta istemcisinden alınan hatalı biçimlendirilmiş eklerdir. Bu senaryoda, DAT dosyasını bilgisayarınıza kaydetmeniz ve asıl eki çıkarmak için Winmaildat.com’a yüklemeniz veya Winmail Opener’a aktarmanız gerekir. Klammer açabilir winmail.dat macOS üzerindeki dosyalar. Bu bağlılık nihayetinde herhangi bir şey olabilir diğer belge, resim vb. gibi bir tür dosya

Diğer DAT Dosyası Türleri

DriveImage XML, yukarıda bahsedilen tüm programlardan tamamen farklı bir amaç için DAT dosyalarını kullanan başka bir program örneğidir. Bu özel yedekleme programında, yedeklemenin tamamı, bir XML dosyasıyla birlikte tek bir DAT dosyasında saklanır. Bu DAT dosyası hiçbir şekilde bir metin düzenleyicide, video düzenleme programında veya bunun gibi bir şeyde görüntülenemez. Bunun yerine, DriveImage XML bu belirli DAT dosyasının yaratıcısı olduğu için, aynı programa ihtiyaç duyulmaktadır. kullanım DAT dosyası. Bu durumda bu, DAT dosyasını ilişkili XML dosyasını kullanarak bir sabit sürücüye geri yüklemek anlamına gelir:

DriveImage XML'in yedeklenmiş bir sabit sürücüyü geri yüklediğini gösteren ekran görüntüsü

Var çok fazla DAT dosyalarını kullanan diğer programlar. Bitcoin Core, adına göre bir dosya kullanır wallet.dat Bitcoin istemci cüzdan dosyası olarak. Minecraft ve SimCity, DAT dosyalarını çeşitli amaçlarla kullanır. Porteus Linux işletim sistemi, konteyner dosyalarını DAT dosya uzantısıyla kaydedilmiş olarak tutar. Piriform uygulamaları taşınabilirlik ve kayıt bilgilerini DAT dosyalarında depolar. Windows Kayıt Defteri, kovanları ve diğer kayıt defteri bilgilerini depolamak için DAT dosyalarını kullanır. Inno Setup’ı kullanan çeşitli programlar, kaldırıcı bilgilerini depolamak için bir DAT dosyası kullanır. Hiç şüphe yok ki düzinelerce veya yüzlerce diğerleri var. Bazı dosyalar, gerçekten ilişkili olmasalar da buna benzer görünüyor. Dosyanız bu önerilerle açılmazsa, dosya uzantısını iki kez kontrol edin. Bununla, bir DAR dosyası gibi başka bir şeyi karıştırıyor olabilirsiniz.

DAT Dosyası Nasıl Dönüştürülür

Çoğu dosya ücretsiz bir dosya dönüştürücü kullanılarak dönüştürülebilir, ancak yukarıda görebileceğiniz gibi, DAT dosyaları çoğu dosya gibi değildir. DAT dosyasını dönüştürme adımları tamamen üzerinde çalıştığınız DAT dosyasının türüne bağlıdır. Yukarıdaki ilk örnekte olduğu gibi, belirli bir program tarafından yapılandırma bilgilerini depolamak için kullanılıyorsa, bir DAT dosyasını farklı bir formata dönüştürmek için hiçbir neden yoktur. Bu tür bir DAT dosyasını başka bir şeye dönüştürmek, muhtemelen dosyayı ve muhtemelen programı bile kullanılamaz hale getirecektir. Video dosyaları olan DAT dosyaları, onu oluşturan video düzenleme yazılımında açılabilir ve daha sonra, muhtemelen MP4, AVI, WMV veya FLV gibi farklı bir formatta dışa aktarılabilir veya kaydedilebilir. Bu tür DAT dosyalarını dönüştürmenin diğer yolları için bu ücretsiz video dönüştürücüleri listesine bakın. Hakkındaki tavsiyeleri hatırla winmail.dat ve ATT0001.dat DAT dosyanızın kaynağı bir e-posta ekiyse, yukarıdaki birkaç paragrafı dosyalayın. Yapamazsın genelde bir dosya uzantısını bilgisayarınızın tanıdığı bir uzantıyla değiştirin ve yeni yeniden adlandırılmış dosyanın kullanılabilir olmasını bekleyin. Ancak, e-posta yoluyla aldığınız bir DAT dosyası durumunda bilmek bir Word belge dosyası olması gerekiyor, ancak bunun yerine DAT uzantısıyla bitiyor, onu doğru uzantıyla yeniden adlandırmayı deneyin ve bir deneyin. Örneğin, DAT dosyasını bir Microsoft Word dosyası için DOC veya DOCX, bir resim için JPG veya PNG vb. Olarak yeniden adlandırın. Bir dosya uzantısını yeniden adlandırmadan önce, Windows’un bunları düzgün şekilde gösterecek şekilde yapılandırıldığından emin olmanız gerekir. , burada açıklanmıştır.