Skip to content

DCR Dosyası Nedir?

15 de Mayıs de 2021

Digital Camera Raw veya DCR dosya uzantısı bir Kodak Raw Image dosyası olabilir. Bunlar, bir Kodak dijital kameradan kaydedilmiş sıkıştırılmamış ve işlenmemiş görüntü dosyalarıdır. DCR uzantılı bazı dosyalar bunun yerine web oyunlarını depolamak için kullanılan Shockwave Media dosyaları olabilir. DCR uzantısını kullanan diğer, daha az yaygın formatlar arasında AstroVIEW X veri günlükleri, Delphi Bileşen İkili Kaynakları, Dijital Mahkeme Kaydedici videoları ve Liberty video kayıtları bulunur.

DCR Dosyası Nasıl Açılır

Kodak Raw Image dosyaları olan DCR dosyaları, Able RAWer, GIMP, Adobe Photoshop ve diğer geleneksel fotoğraf ve grafik araçlarıyla açılabilir. Sahip olduğunuz DCR dosyasının Kodak Raw Image dosyası olmadığından eminseniz, bunun yerine bir Shockwave Media dosyası olabilir. Halen durdurulan Adobe ürünlerinden birine (Adobe Director veya Adobe Shockwave Player) erişiminiz varsa, bu da onu açmanın başka bir yoludur. macOS için iSwiff de çalışabilir. Yukarıda belirtilen daha az yaygın biçimlerden birini açmaya çalışıyorsanız, ilgili dosya için özetlenen adımları deneyin:

  • AstroVIEW X Veri Günlüğü: Windows’taki Not Defteri gibi bir metin dosyası düzenleyicisini veya diğer birkaç metin düzenleyiciden birini deneyin.
  • Delphi Bileşeni İkili Kaynak: Delphi ile açılır.
  • Dijital Mahkeme Kaydedici Videosu: BIS Digital tarafından sağlanan oynatma ve kaydetme yazılımı
  • Liberty Video Kaydı: Liberty Recording Solutions’dan edinilebilen oynatma ve kaydetme yazılımı.

DCR uzantısını (ve ayrıca destekleyici programların sayısını) kullanabilecek çok sayıda biçimi göz önünde bulundurarak, yüklediğiniz bir programın DCR dosyaları için varsayılan açılış programı olarak yapılandırıldığını görebilirsiniz. Dosya ilişkisini değiştirme seçeneği her zaman vardır.

DCR Dosyası Nasıl Dönüştürülür

Tüm DCR dosyaları aynı programdan oluşturulmadığından, bir DCR dosyasını, onu oluşturan belirli bir yazılımı kullanarak dönüştürmek en iyisidir. Örneğin, bir görüntü dosyası olan bir DCR, Photoshop’ta veya ücretsiz bir görüntü dönüştürücü ile açılabilir ve ardından JPG, PNG ve diğerleri gibi yeni bir biçime kaydedilebilir. Liberty Recording Solutions DCR dosyaları, Liberty Court Recorder kullanılarak WAV veya WMA’ya dönüştürülebilir. Ayrıca DCR dosyasını gömülü bir WMV dosyasıyla PDF olarak dışa aktarabilirsiniz. Elde edilen WAV veya WMA dosyası daha sonra ücretsiz bir ses dönüştürücü kullanılarak MP3 veya başka bir ses biçimine dönüştürülebilir. Video dosyası olan veya farklı formatta olan bir DCR dosyanız varsa, verileri MP4 veya SWF gibi daha popüler olan yeni bir formata aktarmak için onu oluşturan programı kullanmayı deneyin.

Dosyayı Hala Açamıyor musunuz?

Dosyanız bu noktada açılmazsa ve yukarıdaki tüm önerileri denediyseniz, dosya uzantısının “.dcr” yazdığını ve benzer görünen bir şey olmadığını iki kez kontrol edin. DCR için başka bir dosya uzantısını karıştırmak gerçekten çok kolaydır, çünkü diğerleri de benzer şekilde yazılır. Örneğin, DRC aynı harfleri paylaşır ancak DRM Hakları Nesne dosyaları için kullanılır. Muhtemelen birini bir metin düzenleyiciyle açabilirsiniz, ancak yukarıda bahsedilen diğer programları açamazsınız. DC, DesignCAD Tasarım dosyaları için ayrılmış olan bir diğeridir. Bir DCR dosyasını bir DC açıcısıyla açamazsınız veya DC dosyalarını açmak için DCR uyumlu bir program kullanamazsınız. Burada birkaç başka örnek verilebilir ama siz anladınız. Dosya adının sonunda DCR’den farklı bir dosya uzantınız varsa, muhtemelen tamamen farklı bir formattadır ve açmak / dönüştürmek için bilgisayarınızda farklı bir programa ihtiyacınız olacaktır.