Skip to content

‘D&D: Dark Alliance’ Bana Hacking, Slashing ve Geeking Yaptırdı

16 de Ocak de 2023

Temel Çıkarımlar

  • Zindanlar ve Ejderhalar: Karanlık İttifak dört oyunculu çevrimiçi işbirliğini destekleyen üçüncü şahıs, aksiyon-RPG’dir.
  • 2001’lerin manevi halefi Baldur Kapısı: Karanlık İttifak ve devamı.
  • Bir dizi yeni unsur sunarken, öncekilerin hack-and-slash dövüşü ve yağma-ve-tesviye döngüsünü koruyor.

Zindanlar ve Ejderhalar: Karanlık İttifak klasik aksiyon RPG’lerinin hack-and-slash büyüsünü yeniden yakalamayı amaçlarken, türe çağdaş bir yorum getiriyor. Hayranları Baldur Kapısı: Karanlık İttifak ve devamı, bir kooperatif ortağıyla birlikte zindanları temizlemeyi, ganimet toplamayı ve devasa patronları yenmeyi hala özlüyor. Bu PlayStation 2 dönemi klasikleri, son 20 yılda taklitçilerin adil payını görmüş olsa da, yakında çıkacak olan Zindanlar ve Ejderhalar: Karanlık İttifak onun ilk gerçek ruhani halefidir. Oyuncular bir kez daha tehlikeli, D&D temalı ortamların derinliklerine inerek yollarına çıkan her türlü çirkinden altın, teçhizat ve bela arıyor. Karanlık İttifak ayrıca dört oyunculu çevrimiçi işbirliğini destekliyor ve yakın gelecekte orijinal oyunların hayranlarının en sevdiği özelliği olan yerel, iki oyunculu işbirliğini vaat ediyor. Ayrıca, çok daha güzel olan ve bu yeni versiyonu güzel bir şekilde sergileyen yeni bir omuz üstü aksiyon görünümü içerir.

Dörtlü Parti

Geçenlerde küçük bir dilimle uğraşmalıyım Karanlık İttifak mevcut dört karakterden Kara Elf olan Drizzt’in ikili palalarının arkasından. Goblin benzeri yaratıklardan oluşan bir ocağı temizlemekle görevlendirildiğimde, hızla tatmin edici bir oyun akışına girdim.

D&D: Dark Alliance'tan ekran görüntüsü

Beklenen hafif ve ağır saldırılara ek olarak, Drizzt bazı özel yeteneklerin yanı sıra kaçamak bir atılma hareketine sahiptir. Zincirleme kombinasyonlar, kötüler arasında langırt atmak ve arkamda ceset yığınları bırakmak son derece tatmin ediciydi. Bu düğmeleri ezme stratejisi, goblin ordularına karşı bana iyi hizmet etse de, savaşa bir çift Verbeeg katıldığında pek işe yaramadı. İri, trol benzeri canavarlar özellikle hızlı değillerdi ama bu, devasa yumruklarının beni ateş ve kükürtle bir yapmasına engel olmadı. Neyse ki, kooperatif ortaklarımdan biri ateşli oklarla donanmış bir kadın okçuydu. Verbeeg’i güvenli bir mesafeden mermilerle doldurduktan sonra, gizlice içeri girdi ve ölmek üzere olan Kara Elf’imi canlandırdı. Seviyenin devasa patronu kullandığı ağaç kadar uzun bir sağlık çubuğuna sahip olduğu için bu, ortağıma son güvenişim değildi. Görevi bitiren kötü adam başka bir Verbeeg’di, ancak önceki çifti ilkokul zorbaları gibi gösteriyordu.

Her Şey Ganimet Hakkında

Canavar bizi yaklaşan yemeğine eklemeyi düşünürken bile dördümüz ısrarla onu yonttuk. Neyse ki, bu noktada karakterimin nihai, zamanla oluşan oyunun kurallarını değiştiren bir yeteneğiyle tanıştım.

D&D: Dark Alliance'tan ekran görüntüsü

Görüyorsun, Drizzt’in bir evcil hayvanı var ama o oyunbaz bir yavru köpek değil. Guenhwyvar lakaplı sadık yol arkadaşı, çağrıldığında ciddi hasarlar verebilen bir astral panterdir. Diğer karakterlerin özel becerilerinin yanı sıra (okçunun ateşli ok yağmuru yağdırma yeteneği bir başka önemli noktaydı), korkunç hayalet kedim sonunda canavarı alt etmeyi başardı. Büyük kötünün üstesinden gelmek, Verbeeg bir lav çukuruna batarken bize orta parmağını çevirdiğinde, oyunun komedi tarafına da bir bakış attı. Efsanevi canavar tarafından reddedilmeyi takdir etsem de beni gülümseten şey kazandığım ganimetimdi. Doyurucu XP ve altın parçalarına ek olarak, pelerinler, göğüs plakaları, miğferler ve askılar dahil olmak üzere bir yığın parlak zırhla muamele gördüm. Ne yazık ki, yeni güzelliklerimi bir tur atamadım, ancak bir dövüşü kazanmaya güzel bir risk-ödül unsuru ekleyen, ganimetle ilgili umut verici bir özellikle tanıştım. Bir görevin belirli noktalarında, oyunculara daha nadir ganimet kazanma şansı ile dinlenme veya ilerleme seçeneği sunulur. İlk seçenek, yalnızca öldüğünüzde geri dönebileceğiniz bir kaydetme noktası oluşturmakla kalmaz, aynı zamanda sağlık ve dayanıklılık iksirleri gibi sarf malzemelerini de yeniler. İkincisi, elbette, size yeni favori ölüm satıcınızı verme potansiyeline sahiptir. Kısa demom, bu sistemi fazla keşfetmeme izin vermedi ve oyunun kapsamlı, karakter ilerleten beceri ağaçlarına da girmedi. Yine de, Drizzt’in kisvesi altında geçirdiğim zamana dayanarak, tekrar dalmak için sabırsızlanıyorum. D&D: Karanlık İttifak 22 Haziran’a indiğinde.