Skip to content

DeepMind’ın AI Kodlayıcısı Henüz İnsanların Yerini Almayacak

10 de Ağustos de 2022

Önemli Çıkarımlar

  • DeepMind’in AI kodlama motoru, ortalama bir insan programcı kadar iyidir.
  • AlphaCode motoru, kodlama sorunlarına yaratıcı çözümler sunar.
  • AI, insan emeğini değiştirmek yerine arttırdığında en iyisi olabilir.

Araştırma şirketi DeepMind, AI kodlama motorlarının bir insan kadar program yazabileceğini söylüyor. Robotlar nihayet yazılım geliştiricilerin işleri için mi geliyor? DeepMind, AlphaCode motorunu insanları test etmek için tasarlanmış kodlama zorlukları üzerinde çalışmaya koyduğunda, ilk yüzde 54’te bitirdi ve onu ortalama bir insan kadar iyi yaptı.

Bu, canlı kullanım için konuşlandırılmaya hazır gibi gelebilir. İnsan kodlayıcılarınızın en kötü yarısını ateşleyebilir, ardından onları AI kodlama botlarıyla değiştirebilirsiniz, değil mi? Henüz değil. “AI şirketleri ile yazarlara her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır.

AI yazarlarının gerçek yararı, hızlandıran araştırma ve araçlar sağlamalarıdır. [up] İçeriğe girmesi gerekenlerin süreci. AI kodlama motorlarının aynı şeyi programcılar için yapacağını hayal ediyorum. Onları daha verimli hale getirecek, uygulamaları için bir yapı geliştirmeye başlamayı kolaylaştıracak ve hızlandıracaktır. [up] AIContentGen adlı AI şirketinin kurucu ortağı John Cass, e-posta yoluyla hayateli’a verdiği demeçte.

Destek değil, Yerine Geçme

Yapay zekanın vaadi, sıradan işlerde insanların yerini alabilmesi veya pahalı işlerde insanların yerini alabilmesidir. Ama pratikte henüz orada değiliz. Örneğin, fotoğraflarınızı düzenlemek için AI uygulamalarını kullandıysanız, araç tamamlandıktan sonra hala yapılacak çok sayıda temizlik olduğunu bileceksiniz. En azından insan, AI tarafından oluşturulan seçenekler arasında geçiş yapmak için bir düğmeyi tıklatmaya ve ardından en iyisini seçmeye indirgenir.

DeepMinds’ın AlphaCode motoru söz konusu olduğunda, AI, kodlama zorluklarının üstesinden gelmek için eğitilmiştir. AlphaCode proje sayfasında verilen örnekler, yolları ve binaları düzenlemenin en uygun yollarını bulmak veya masa oyunları kazanmak için stratejiler bulmaktır. Bunlar iş yerinde kullanışlı olmayabilir, ancak DeepMind’ın yapay zekası önemli bir özellik gösterdi: Yaratıcılık.

Kodlama yarışmaları düzenleyen Codeforces sitesinin kurucusu Mike Mirzayanov, “AlphaCode’un sonuçlarının beklentilerimi aştığını güvenle söyleyebilirim” dedi. Derin Düşünce Blog. “Şüpheliydim çünkü basit rekabet problemlerinde bile, genellikle sadece algoritmayı uygulamak değil, aynı zamanda – ve bu en zor kısım – onu icat etmek gerekiyor.”

DeepMind'ın yapay zekasının insan programcılarıyla nasıl karşılaştırıldığını gösteren grafik

En azından başlamak için en olası senaryo, insan kodlayıcıların çalışmalarına yardımcı olmak için AI araçlarını kullanmasıdır. Ve diğer şirketler, örneğin Microsoft, programcıların onlar için çok fazla yoğun iş yaparak daha hızlı çalışmasına yardımcı olmak için AI araçları üzerinde çalışıyor.

Bir bakıma, hepimiz AI araçlarını her gün kullanmaya alışkınız ve bunların getirdiği tuzakları ve hayal kırıklıklarını biliyoruz. Örneğin, otomatik düzeltmenin küçük ekran klavyelerinde yazmayı daha hızlı hale getirmesi beklenir, ancak pratikte, otomatik düzeltme önerilerini daha iyi tetiklemek için yazma stilinizi değiştirirsiniz.

Peki, insan kodlayıcıların yerini gerçekten yapay zeka alacak mı? Olası olmayan. Cass, “Yazarlar AI içerik yazarlarıyla olduğu için kodlayıcılar hala sürücü koltuğunda olacak” diyor. “Bir bakıma, yeni AI yazma araçları, yazarlar için daha da fazla iş güvenliği anlamına geliyor çünkü öngörülebilir gelecekte daha karmaşık araçların nasıl kullanılacağı ve en iyi şekilde nasıl kullanılacağı konusunda uzmanlığa sahip olacaklar.”

Sanat Resmi İstihbaratı

Yapay zekayı yaratıcı arayışlarda görmenin birkaç yolu vardır. Biri, homurdanmayı ortadan kaldırması ve insanın yaratıcı yönlere daha fazla odaklanmasını sağlamasıdır. İnsan, oyuncunun senaristi olmaktan çok bir film yönetmeni oluyor. Bir adım geri atabilir ve vizyonlarımıza ulaşmak için gereken küçük ayrıntılarla ilgilenmeden tüm projeye daha yüksek bir seviyeden bakabiliriz.

“Onları daha verimli hale getirecek, uygulamaları için bir yapı geliştirmeye başlamayı kolaylaştıracak…” Öte yandan, AI yaratıcılığı hala algoritmik yaratıcılıktır. Çözümler icat edecek, romanlar yazacak veya fotoğraflarımızı filtreleyecek, ama belki de sanatın yapabileceği şekilde diğer insanlarla rezonansa girecek şekilde değil. Bu uç noktalar arasında, kendisi stüdyodayken arka planda yapay zeka tarafından yaratılmış müziğin kendi kendine çalışmasına izin veren Brian Eno gibi sanatçılar var.

Kulağına bir şey takıldığında, daha sonra kullanmak üzere saklar. Yapay zeka kreasyonları, normalde gitmeyeceğimiz yönlerde insanlara ilham verebilir. Veya yapay zeka nasıl çalıştığımızı belirleyebilir, böylece makineler için aşağılık bebek bakıcıları oluruz. Herhangi bir araç gibi, o zaman önemli olan onu nasıl kullandığımızdır.