Skip to content

Dell’in Güzel XPS 13 Ultrabook’u Mac’i Yeniyor—Şimdilik

19 de Eylül de 2022

Önemli Çıkarımlar

  • Dell’in 2022 XPS 13’ü gerçek bir güzellik.
  • Apple’ın MacBook Air’i yıllardır pek değişmedi.
  • Bir sonraki MacBook Air muhtemelen oyunu önemli ölçüde artıracak.

İnce, hafif, düz klavye; görünmez izleme dörtgeni; küçük ekran çerçeveleri—XPS 13, tasarım açısından Apple’ı geride bırakan Dell’dir. XPS 13, MacBook Air tipi bilgisayarların genel adı olan Dell’in Ultrabook’udur. Ancak 2022 XPS 13, genel olmaktan başka bir şey değil. Ekran çerçeveleri ince ve kamera çentiği yok. Klavye gövdeye gömülüdür ve izleme dörtgeni -ilk bakışta- kaybolmuş gibi görünür. Hatta Dell’in kesinlikle Touch Bar olarak adlandırmadığı bir Touch Bar’ı bile var. Ne oldu? Teknoloji ve tasarım yazarı Ryan Mungia, Lifewire’a e-posta yoluyla verdiği demeçte, “Albert Einstein bir keresinde ‘Her şey mümkün olduğunca basit yapılmalı ama daha basit olmamalı’ demişti. “Gizli izleme dörtgeni, gömme klavyesi ve şık, düşük karbonlu alüminyum yapısıyla Dell’in yeni XPS 13 Plus’ı işleri olabildiğince basitleştiriyor, ancak soru şu: Çok mu basit?”

Cilt-Derin

Ultra taşınabilir bir Windows dizüstü bilgisayar pazarındaysanız, bu harika yeni Dell’e karşı çıkmak zor. Şuna bir bak. Bu bir güzellik ve gerçekten fark etmeden herhangi bir çantaya veya sırt çantasına sığar. Bu arada, Apple’ın MacBook Air yaşını arıyor. Apple’ın açıkçası şaşırtıcı çip üzerinde M1 sistemi (SoC) üzerinde çalışabilir, ancak bu çipler, Intel çiplerini barındıran eski 2018 Retina modelinin içinde oturuyor. Ekran çerçeveleri çok büyük, kasa biraz fazla kalın ve bu Dell’in yanında biraz eski moda görünüyor. “[Rivals such as Dell and Samsung] müşterilere neredeyse aynı tasarım ve taktiksel deneyimler sunun – kalem inceliğinde çerçeveler, metalik kaplama veya ekstra uzun pil ömrü gibi. Ancak, Apple’ın M1 yongaları performans açısından (ve pahalı olsa da) üstün olmakla kalmıyor, aynı zamanda kurulum sahiplerini duygusal ve teknik olarak cihazlarına bağlı tutan ve gelecekteki satın almalara yol açan Apple ekosistemi” dedi.

Siyah ve Gümüş renklerinde ve yan yana Dell XPS 13 Ultrabook

Ve mesele bu. Dell, Samsung veya dizüstü bilgisayar yapan herhangi biri ince, güzel görünümlü kılıflar yapabilirken, iç kısımları kopyalayamazlar. Apple’ın M1 yongaları, benzersiz bir performans ve güç verimliliği kombinasyonu getiriyor. Apple’ın tamamen kendi SoC’si etrafında tasarlanan ilk dizüstü bilgisayarı olan en yeni 2022 MacBook Pro, Apple’ın kendi masaüstü Mac Pro’sunu bile zar zor ısınırken birçok görevde yenmeyi başarıyor. Sadece donanım da değil. Apple ekosisteminin tamamı, cihazlarını PC ve Android kullanıcılarının yapamadığı (Google denemesine rağmen) bağlamak için iCloud’u kullanır. Örneğin, metin veya görüntüleri iPhone’unuza kopyalayabilir ve bunları sorunsuz bir şekilde Mac’inize yapıştırabilirsiniz. Ilford, “Dünyanın her yerindeki ev ofis sahipleriyle yaptığımız görüşmelerden, fikirleri bir iPad’e not alma ve bir Mac’te sorunsuz bir şekilde alma yeteneğinin son derece önemli olduğu ortaya çıktı” diyor.

Dokunmatik Çubuk ve Diğer İyileştirmeler

Dell’in XPS 13’ü de en az bir Mac özelliğini geliştirmeyi başarıyor. Mühendis Steven Jenkins Lifewire’a e-posta yoluyla “Geçmiş MacBook modelleriyle ilgili en büyük şikayetlerden biri Touch Bar’dı. Yazarken insanları yavaşlattı ve yanlışlıkla dokunmak kolaydı” dedi. “Ultrabook, kapasitif dokunmatik satırıyla (işlev tuşlarının bulunduğu yer) benzer bir fikir kullanıyor, ancak Dell klavyenin bir parçası gibi hissettirdi. Yeni, şık ve hala işlevsel.”

Dell XPS 13 Ultrabook'un klavyesinin yukarıdan görünümü

Apple, Touch Bar’ı donanımında bıraktı, ancak bu muhtemelen iyi bir şey. Dell’in tasarımının diğer tüm fiziksel özelliklerine gelince, bunlar muhtemelen Apple yeni nesil MacBook Air’i piyasaya sürer sürmez eski görünmeye başlayacaklar ki bu baharda olabilir. Şimdiye kadar Apple Silicon etrafında tasarlanmış iki Mac gördük: MacBook Pro ve 24 inç iMac. iMac gibi, MacBook Air de inceliğe öncelik verecek ve MacBook Pro’ya eklenen ekstra bağlantı noktalarına bakacak, ancak M1 (veya muhtemelen M2) yongası sayesinde ince, hızlı ve havalı olacak. Ayrıca iPad’lerde, iPhone 12 ve iPhone 13’te ve MacBook Pro’da kullanılan keskin kenarlı, düz kenarlı tasarımı benimseyebilir. Ve muhtemelen MacBook Pro’dan iMac benzeri renkler ve hatta belki de inanılmaz XDR ekranı alacak. Dell, görünüşe göre Apple’ı bu en yeni dizüstü bilgisayarla yenmiş olabilir, ancak uzun sürmeyebilir. Sonra tekrar, kimin umurunda? Tüm bilgisayarlar her zaman bu kadar iyi görünmelidir.