Skip to content

Dell’in Yeni Web Kamerası DSLR’nizi Değiştirmek İstiyor

23 de Kasım de 2022

Temel Çıkarımlar

  • Dell’in Ultrasharp Web Kamerası, düşük ışık performansını iyileştirmek için 4K Sony Starvis görüntü sensörü kullanır.
  • Windows Hello biyometrik oturum açmayı destekler ve yaklaştığınızda bilgisayarınızı otomatik olarak uyandırabilir.
  • 199,99 $ fiyatla ucuz değil (ama kesinlikle bir DSLR fotoğraf makinesinden daha ucuz).

Web kameranız iş arkadaşlarınızı tam boyutlu bir DSLR fotoğraf makinesi kullandığınızı düşündürebilseydi ne olurdu? Dell’in yeni Ultrasharp Web Kamerası bu hileyi gerçekleştirmek için tasarlandı. Herhangi bir web kamerası gibi çalışır, USB üzerinden bağlanır ve görüntü kalitesi ayarlarını otomatik olarak yapar. Ancak çoğu web kamerasının aksine, zayıf aydınlatmada görüntü kalitesini iyileştirmek için tasarlanmış bir Sony görüntü sensörüne sahiptir. Dell bunun web kamerası video kalitesini yeni bir seviyeye taşıyacağını düşünüyor; halka ışık gerekmiyor. Dell Technologies’in başkan yardımcısı Wee Kee Yeo uzaktan basın brifinginde, “Gerçek şu ki, pandemi durumu nedeniyle çoğumuz evde kalıyoruz ve çok sayıda çağrı alıyoruz.” “Pek çok kullanıcı ‘Kendimi nasıl harika gösterebilirim?’ diye soruyor.”

Bir DSLR Kıyaslaması, ancak DSLR Teknolojisi Değil

Şimdiye kadar, bu sorunun cevabı pahalıydı: bir DSLR satın alın ve onu web kamerası olarak kullanın. En az 500 ABD dolarına mal olmasına ve sınırlı sayıda kamera tarafından desteklenmesine rağmen sonuçlar harika. Dell’in Ultrasharp Kamerası, daha uygun fiyatlı 199,99$’lık MSRP ile benzer sonuçları daha az güçlükle hedefliyor. Ancak Dell, Ultrasharp Web Kamerasında tam çerçeve bir DSLR görüntü sensörü kullanmıyor. Bunun yerine kamera, Sony’nin orijinal olarak güvenlik kamerası üreticilerine sattığı bir 4K HDR Starvis kullanıyor. Bu, Dell tarafından biraz yem ve geçiş gibi görünebilir (Dell hiçbir zaman DSLR kalibreli bir sensör kullandığını iddia etmese de, bunun yerine DSLR’yi “kıyaslama” olarak adlandırır), ancak fiyat göz önüne alındığında anlaşılabilir. Starvis, zayıf veya düzensiz aydınlatmada video kalitesini iyileştirmeyi amaçlamaktadır. Bu, yalnızca güvenlik kameralarının izlediği loş koridorları değil, aynı zamanda odanın köşesindeki tek bir LED lambayla aydınlatılan bir ev ofisini de tanımlar. Dell Ultrasharp Web Kamerası, Sony Starvis sensörüne sahip ilk web kamerası değildir. Bu onur, Şubat ayında piyasaya sürülen Razer Kiyo Pro’ya aittir. Kiyo Pro’yu test ettim ve düşük ışıkta günümüzün tartışmasız en iyi görüntü kalitesini sunduğunu gördüm. Dell’in 4K çözünürlüğe sahip bir Starvis sensörü kullanması, Kiyo Pro’nun 1080p’de sunabilecekleri göz önüne alındığında umut verici.

Tüm Özellikler (Mikrofon Hariç)

DSLR’nin kalitesi tartışılamaz, ancak böyle bir kamerayı bilgisayarınızla kullanmanın kendi dezavantajları vardır. Profesyonel fotoğrafçılar için kameralar, kamera kullanımını göz korkutucu hale getirebilecek ayarlarla doludur. DSLR’ler ayrıca günlük kullanımı iyileştiren bilgisayar merkezli özelliklerden yoksundur. Dell’in Ultrasharp web kamerası mutfak lavabosuna giriyor. Saniyede 30 kare hızında 4K videoyu veya saniyede 60 kare hızında 1080p’yi destekler ve 65-, 78- veya 90 derecelik görüş alanı arasında ayar yapabilir. HDR desteği dahildir ve eşit olmayan aydınlatmada pozlamayı ve renk dengesini iyileştirmek için kullanılır. Aynı zamanda en son yapay zeka destekli kamera teknolojisinin şöleni. Windows Hello yüz tanıma oturumunu etkinleştirmek için bir IR sensörüne sahiptir. Dell fazladan yol kat eder ve yaklaştığınızda bilgisayarınızı otomatik olarak uyandıran (ve uzaklaştığınızda bilgisayarı uyku moduna geçiren) bir özellik olan kullanıcı varlığını algılamayı desteklemek için bir yakınlık sensörü ekler.

Bir bilgisayar ekranına takılı Dell UltraSharp Web Kamerası.

Web kamerasının yazılımı, Anker’in yeni Powerconf C300’ü gibi hareketlerinizi takip edebilen ve sizi merkezde tutmak için videoyu kırpabilen otomatik çerçevelemeyi destekler. Ayrıca bir tripod montajı ve manyetik gizlilik kapağı vardır. Yine de önemli bir özellik eksik: bir mikrofon. Dell’in tüketici incelemeleri program yöneticisi Ray Watkins uzaktan basın brifinginde “Bu cihaza kasıtlı olarak bir mikrofon eklemedik” dedi. Dell, üst düzey bir web kamerasına meraklı müşterilerin özel bir mikrofon kullanmayı tercih etmesini bekler. Yine de garip bir ihmal olduğunu düşünüyorum.

Her Açı için Bir Web Kamerası

Dell’in brifingi, Ultrasharp Web Kamerasının uzaktan çalışmaya geçen ofis profesyonellerine nasıl hitap ettiğine odaklandı. Ancak Watkins, web kamerasının tek kullanımının bu olmadığını söyledi. YouTuber’lar ve Twitch yayıncıları da dahil olmak üzere içerik yaratıcıları için geniş bir çekiciliğe sahip olacağına inanıyor. Watkins, “Bu, oyun camiasında çok büyük olacak,” dedi, “çünkü bir SLR’nin maliyetine, yayınlarınız için birden fazla açı yapan bu kameralardan dört veya beşine sahip olabilirsiniz.” Beş Ultrasharp Web Kamerasına sahip bir flama, Dell’in en çılgın hayali gibi geliyor, ancak bu noktada gerçekler de var. Razer’in Kiyo Pro’su da belirtildiği gibi bir Sony Starvis sensörü kullanıyor, ancak bir IR sensörü, yakınlık sensörü ve 4K çözünürlük dahil olmak üzere Dell’in birçok özelliğinden yoksun. Ultrasharp Web Kamerası cazip bir alternatif olabilir.