Skip to content

Deşifre Kör Nokta Tespit ve Uyarı Sistemleri

1 de Haziran de 2021

Kör noktalar, aracın dışında sürücünün göremediği alanlardır. Pencere direkleri, koltuk başlıkları, yolcular ve diğer engeller, sürücünün görüşünü engelleyerek kör noktalar oluşturabilir. Özel aynalar kör noktaların azaltılmasına veya ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilir ve kör nokta algılama sistemleri, bir araç, yaya veya başka bir nesne kör noktaya girdiğinde uyarı vermek için teknolojiyi kullanır.

Arabalarda Kör Noktaların Sebebi Nedir?

Bir arabanın cam olmayan her parçası bir kör nokta oluşturabilir. Bu, daha büyük pencere direklerine sahip araçların daha büyük kör noktalara sahip olduğu ve daha küçük arka camlara sahip araçların daha büyük kör noktalara sahip olduğu anlamına gelir. Hem kargo hem de yolcuların kendileri de kör noktalar oluşturabilir. Kör noktalar araçtan uzaklaştıkça genişler. Orta mesafelerde bile, A sütununun neden olduğu bir kör nokta, arabalar ve insanlar gibi büyük nesneleri gizleyebilir. Sürücünün çevresel görüşü ile yan ve dikiz aynalarının yansıttığı alan arasındaki boşlukta başka bir kör nokta türü bulunur. Bu tür bir kör nokta tüm araçları yutabilir, bu nedenle sola veya sağa bakmadan şerit değiştirmek tehlikelidir.

Teknoloji Kör Noktaları Kaldırmaya Nasıl Yardımcı Olabilir?

Aynalar, sürücünün arkasındaki kör noktaların giderilmesine yardımcı olabilir, ancak yine de aracın yanlarında gizli alanlar bırakırlar. Dışbükey kör nokta aynasının eklenmesi, sürücünün bu boşluklara düşen nesneleri görmesine izin verebilir, ancak aynalar bozuk olduğu için mesafeleri yargılamayı zorlaştırır. Bazı yargı bölgelerinde kör nokta aynası takmak bile yasa dışıdır.

Kör nokta aynası, sorun için düşük teknolojili bir çözümdür, ancak bir fark yaratmak için her zaman yeterince kör noktayı ortadan kaldırmazlar.
Robert Couse-Baker

Kör nokta algılama sistemleri, sürücüye görüş alanı dışındaki nesneler hakkında bilgi sağlamak için çeşitli sensörler ve kameralar kullanır. Kameralar, bir aracın her iki tarafından da görüş sağlayarak sürücülerin bir kör noktanın net olduğunu doğrulamasını sağlar. Geri görüş kameraları, geri giderken veya paralel park ederken faydalı olabilir.

Kör nokta algılamanın nasıl çalıştığını gösteren bir diyagram.

can teli
Diğer sistemler, arabalar ve insanlar gibi nesnelerin varlığını algılamak için sensörler kullanır ve bu bilgiler sürücüye çeşitli şekillerde sunulabilir. Bazı kör nokta algılama sistemleri, araba gibi büyük bir nesne ile kişi gibi daha küçük nesneler arasındaki farkı söyleyebilir. Sadece sürücüyü kör bir noktada bir araba veya yaya olduğu konusunda uyarıyorlar. Bazı sistemler sesli uyarı kullanır ve diğerleri dikiz veya yan aynanın köşesinde basit bir uyarı görüntüler.

Hangi Arabalarda Kör Nokta Algılama Var?

Gelişmiş sürücü yardım sistemlerine (ADAS) artan bir odaklanma nedeniyle, bir tür kör nokta algılama sunan bir dizi farklı otomobil üreticisi var. Volvo ve Ford, bir araç kör bir noktaya girdiğinde sürücüye uyarı sağlayan sensör tabanlı bir sistem kullanıyor. Mercedes, Nissan, Chrysler ve diğer birçok otomobil üreticisi de kendi kör nokta uyarı, izleme veya uyarı sistemlerini sunuyor.

kör nokta algılama ve uyarı düğmesi

Marin Tomas / Getty
Bazı araçlarda, Infiniti M-Serisi’nde bulunana benzer bir kör nokta müdahale sistemi bulunur. Müdahale sistemi, kör noktada bir araç olduğunda sürücüyü uyarmanın yanı sıra, sürücü kör noktaya dönmeye veya dönmeye çalışırsa direksiyon simidine direnç sağlar. Hemen hemen her araca kör nokta tespiti ekleyebilecek çok sayıda satış sonrası ürün de bulunmaktadır. Bu sistemler kamera veya sensör tabanlı olabilir ve karmaşıklık açısından bir üründen diğerine farklılık gösterir.

Kör Nokta Algılama Gerçekten Çalışıyor mu?

Kör nokta tespit sistemlerinin daha az kazaya yol açıp açmadığına dair önemli sorular var. NHTSA’dan yapılan bir araştırma, bazı kör nokta algılama sistemlerinin, test aracıyla aynı yönde yavaş hareket eden trafiği tespit edemediğini buldu. Sağduyu, kör nokta algılama teknolojisinin sürücülerin kazalardan kaçınmasına yardımcı olabileceğini gösterir, ancak gerçek hayattaki veriler her zaman beklentilerle örtüşmez. HDLI tarafından yapılan bir çalışmada, şeritten ayrılma uyarı sistemleri, daha fazla sayıda sigorta talebiyle ilişkilendirildi. Bunu akılda tutarak, bu sistemlerden birine sahipseniz, başka türlü göremeyeceğiniz şeyler konusunda sizi uyarmaya yardımcı olsalar da, iyi durumsal ve mekansal farkındalığın yerini hiçbir şeyin alamayacağını unutmamak önemlidir.