Skip to content

Devasa Çok Oyunculu En İyi 5 Çevrimiçi Rol Yapma Oyunu

24 de Mayıs de 2021

Devasa Çok Oyunculu Çevrimiçi Rol Yapma Oyunları (MMORPG’ler veya MMO’lar) tam da budur: milyonlarca insanı eğlendiren ve bunu yaparken büyük miktarlarda para kazanan sürükleyici oyun canavarlıkları. Geniş, karmaşık ve bağımlılık yapan bu oyunlar, kısa bir süreliğine, istediğiniz kahraman veya kötü adam olarak oynadığınız sanal bir dünyada yaşamanıza izin verir. Tüm bu MMO’lar bir abonelik hizmeti olarak başladı, ancak çoğu artık oynamak için ücretsiz. Tek soru, nereden başlayacaksın?

World of Warcraft

Blizzard Eğlence
World of WarCraft dördüncü oyun WarCraft imtiyaz. 2004 yılında piyasaya sürülen oyun, en sonuncusu 2019’da çıkan yedi büyük genişletme aldı. Oyun, Azeroth dünyasında, WarCraft III: Donmuş Taht. Oyun, piyasaya sürüldüğünden bu yana 12 milyondan fazla abonesi ile şimdiye kadarki en popüler ve abone olunan MMORPG haline geldi. Oyuncular, bir karakteri birinci veya üçüncü şahıs perspektifinden kontrol eder ve dünyayı keşfetmeye, görevleri tamamlamaya, diğer karakterlerle etkileşime girmeye ve dünyadaki her tür canavarla savaşmaya başlar. WarCraft Evren. Oyunun birbirinden bağımsız birkaç farklı alanı veya sunucusu vardır. Diyarlar, oyuncuların görevleri tamamladığı ve AI kontrollü karakterlere karşı savaştığı bir oyuncuya karşı çevre (PvE) modunu içerir; oyuncuların sadece canavarlarla değil aynı zamanda diğer oyuncu karakterleriyle de mücadele etmek zorunda olduğu bir oyuncuya karşı oyuncu (PvP) modu; artı oyuncuların farklı senaryolarda rol oynadıkları PvE ve PvP’de iki varyasyon.

World of Warcraft’ın Sık güncellemeler ve genişletmeler popülerliğini korumaya yardımcı olarak onu tarihteki en ünlü MMORPG haline getirdi. Oynanıştan grafiklere kadar oyunun neredeyse her yönünü güncelleyen yedi genişletme yapıldı. Genişletmeler şunları içerir: Yanan Haçlı Seferi, Lich King’in gazabı, Felaket, Pandaria Sisleri, Draenor un savaş lordları, Lejyon, ve Azeroth için Savaş.

İlk sürüm: 23 Kasım 2004
Geliştirici: Blizzard Eğlence
Yayımcı: Blizzard Eğlence
Tema: Fantezi

Lonca Savaşları 2

Guild Wars 2 Ekran Görüntüsü

NCSoft
Lonca Savaşları 2 Tyria dünyasında geçen fantastik tabanlı, çok oyunculu bir çevrimiçi rol yapma oyunudur. Oyuncular, beş ırktan birine ve sekiz karakter sınıfına veya mesleğe dayalı bir karakter oluşturur. Hikaye modunda oyunculara, ölümsüz bir yaşlı ejderhayı yenmeye yardım eden bir grup maceracı olan Destiny’s Edge’i yeniden birleştirme görevi verilir. Lonca Savaşları 2 hikayenin oyuncunun eylemlerine ve kararlarına göre değişmesi bakımından benzersizdir. Oyun, sık sık güncellemeler alır ve yeni hikaye unsurları, ödüller, eşyalar, silahlar ve daha fazlasını sunar. Lonca Savaşları 2 gibi geleneksel genişletmeleri yok World of Warcraft, ancak bunun yerine “mevsimleri” ekler Yaşayan Hikayelerile karşılaştırılabilir Vay genişlemeler. Oyunu indirmek ücretsizdir, ancak ücretsiz sürüm tam sürüm kadar işlevsellik içermez.

İlk sürüm: 28 Ağustos 2012
Geliştirici: ArenaNet
Yayımcı: NC Yumuşak
Tema: Fantezi

Star Wars: Eski Cumhuriyet

Star Wars The Old Republic Ekran Görüntüsü

LucasArts
Star Wars evreninde geçen (belli ki), Star Wars: Eski Cumhuriyet oyuncuların bir karakter yaratmalarına ve Galaktik Cumhuriyet veya Sith İmparatorluğu olmak üzere iki gruptan birine katılmalarına izin verir. Oyun 2011’de piyasaya sürüldü ve sadece birkaç hafta içinde büyük bir abonelik tabanı kazandı. Abone tabanı düştükçe, geliştiriciler bir abonelik modelinden oynaması ücretsiz bir modele geçtiler. Çoğu MMORPG gibi, Star Wars: Eski Cumhuriyet sürekli değişiyor, ancak oyunun olaylarından yaklaşık 300 yıl sonra Star Wars: Eski Cumhuriyet Şövalyelerifilmlerden binlerce yıl önce geçen film. Oyuncuların karakterlerini temel alabilecekleri sekiz farklı sınıf ve 10’dan fazla oynanabilir tür ve ırk vardır. Oyun, PvE ve PvP ortamlarına sahiptir ve sunucular, yakın dövüş ve uzay savaşı, yoldaşlar, oyuncu ve oyuncu olmayan karakterlerle etkileşimler ve daha fazlası gibi özellikler içerir.

Star Wars: Eski Cumhuriyet ilk lansmandan bu yana yedi genişleme paketi gördü: Hutt Kartelinin Yükselişi, Galaktik Yıldız Savaşçısı, Galaktik Kaleler, Revan’ın Gölgesi, Düşmüş İmparatorluğun Şövalyeleri, Ebedi Tahtın Şövalyeleri, ve Saldırı. Genişletmelerin her biri ek içerik, yeni bölümler, yeni öğeler, oyun güncellemeleri ve daha fazlasını sunar.

İlk sürüm: 20 Aralık 2011
Geliştirici: BioWare
Yayımcı: LucasArts
Tema: Bilim Kurgu, Star Wars Universe

The Elder Scrolls Online

Elder Scrolls Online'dan bir ekran görüntüsü.

Başka bir fantezi MMORPG, The Elder Scrolls Online her zaman popüler olan kıta olan Tamriel’de yer almaktadır. The Elder Scrolls: Skyrim yer alır. Olaylardan bin yıldan fazla bir süre önce geçti. Skyrim, The Elder Scrolls Online oyunu çok oyunculu bir odağa kaydırır. Oyuncular kendi karakterlerini oluşturabilir ve on farklı ırk arasından seçim yapabilir. Ayrıca, seçimi çeşitli saldırı, sihir ve pasif becerileri etkileyen altı sınıftan birini seçebilirler. Oyun boyunca ilerledikçe, daha güçlü olmak için becerilerini ve yeteneklerini geliştirecekler. 2014 yılında piyasaya sürüldüğünden beri, The Elder Scrolls Online 2019 itibariyle 13 milyondan fazla abonesi ile popülaritesini artırdı. Popülaritesine yardımcı olmak için üç genişleme var: Morrowind, Summerset, ve Elsweyrve ayrıca çok çeşitli indirilebilir içerik (DLC).

İlk sürüm: 4 Nisan 2014
Geliştirici: ZeniMax Çevrimiçi Stüdyoları
Yayımcı: Bethesda Softworks
Tema: Fantezi

RuneScape

Rift Ekran Görüntüsü

Trion Dünyaları
RuneScape var olan en eski (ve en popüler) MMO’lardan biridir. İlk olarak 2001 yılında piyasaya sürülen oyun bir dizi devam filmi ve güncelleme aldı. Oyunun genellikle adı verilen modern bir versiyonu RuneScape 3 2007 sürümünün yeniden başlatılmasından ayrı olarak mevcuttur; Eski Okul RuneScape. İkisi arasında yaklaşık 250.000 abone ve ücretsiz sürümün 2.4 milyondan fazla oyuncusu var. Bu rakamlar 2008’de rekor kıran popülaritesini aşarken, oyun (lar) hala çok aktif ve çok popüler. Gielinor’un devasa fantezi dünyasında geçen oyuncular, karakterlerini inşa etmeli ve hepsi savaş ve kontrol için yarışan bir dizi farklı ırk, tanrı ve loncada gezinmelidir. Çoğu fantastik MMORPG’den biraz farklı bir görünüm ve his, RuneScape bu listedeki diğer MMO’lardan daha basit, daha kolay giden bir oyun sunuyor. Sadeliği ve nostaljik görünümü arasında, RuneScape Yıllarca ortalıkta kalacak gibi görünüyor.

İlk sürüm: 4 Ocak 2011

Geliştirici: Jagex

Yayımcı: Jagex

Tema: Fantezi