Skip to content

DIFF Dosyası Nedir?

13 de Mayıs de 2021

DIFF dosya uzantısına sahip bir dosya, iki metin dosyasının farklı olduğu tüm yolları kaydeden bir Fark dosyasıdır. Bazen Yama dosyaları olarak adlandırılırlar ve .PATCH dosya uzantısını kullanırlar. Bir DIFF dosyası normalde aynı kaynak kodunun birden çok sürümünü güncelleyen yazılım geliştiricileri tarafından kullanılır. İki sürümün nasıl farklı olduğunu açıkladığından, dosyayı kullanan program diğer dosyaların yeni değişiklikleri yansıtacak şekilde nasıl güncellenmesi gerektiğini anlayabilir. Bu tür bir değişikliğin bir veya daha fazla dosyada gerçekleştirilmesine yama yapma dosyalar. Her iki sürüm de değiştirilmiş olsa bile dosyalara bazı yamalar uygulanabilir. Bunlara denir bağlam farklılıkları, birleşik farklarveya unidiffler. Bu bağlamdaki yamalar, yazılım yamalarıyla ilişkilidir, ancak aynı değildir.

ermingut / Getty Images
Bu makalenin ilgili olduğu DIFF dosyaları, DIF dosyalarıyla aynı değildir (yalnızca bir F), Data Interchange Format dosyaları, MAME CHD Diff dosyaları, Digital Interface Format dosyaları veya Torque Game Engine Model dosyaları olabilir.

DIFF Dosyası Nasıl Açılır

DIFF dosyaları, Mercurial ile Windows, Linux ve macOS’ta açılabilir. Mercurial Wiki sayfası, onu nasıl kullanacağınızı öğrenmek için ihtiyacınız olan tüm belgelere sahiptir. Bu formatı destekleyen diğer programlar arasında GnuWin ve UnxUtils bulunur. Adobe Dreamweaver ayrıca DIFF dosyalarını da açabilir, ancak bunun yalnızca içinde bulunan bilgileri (mümkünse) görmek istiyorsanız yararlı olacağını varsayıyoruz. kullanma Mercurial ile yapabildiğiniz gibi dosya. Yapmanız gereken tek şey buysa, basit bir ücretsiz metin düzenleyici de çalışır. Her şey başarısız olursa ve yine de DIFF dosyanızı açamıyorsanız, Difference / Patch dosyalarıyla tamamen ilgisiz olabilir ve bunun yerine başka bir program tarafından kullanılıyor olabilir. Söz konusu dosyayı oluşturmak için hangi programın kullanıldığını bulmaya yardımcı olması için ücretsiz bir metin düzenleyici veya HxD onaltılık düzenleyici kullanın. “Perdenin arkasında” yararlı bir şey varsa, tabiri caizse, muhtemelen dosyanın başlık kısmında olacaktır. Bilgisayarınızdaki bir program DIFF dosyasını açmaya çalışırsa, ancak bunu farklı bir yüklü programın yapmasını tercih ederseniz, dosyayı varsayılan olarak hangi programın açacağını değiştirebilirsiniz.

DIFF Dosyası Nasıl Dönüştürülür

Çoğu dosya türü, yeni bir formatta kaydedilmek üzere bir dosya dönüştürücü aracıyla çalıştırılabilir, ancak bunu bir DIFF dosyasıyla yapmak için hiçbir neden yoktur. Dosyanız Fark dosya biçimiyle ilgisiz olursa, özel dosyanızı açan program onu ​​yeni bir biçime dışa aktarmayı veya kaydetmeyi destekleyebilir. Eğer öyleyse, bu seçenek muhtemelen Dosya Menü.

Dosyayı Hala Açamıyor musunuz?

Bazı dosya formatları benzer bir uzantı kullanır — DIX, DIZ ve PAT birkaç örnektir – ancak aynı şey değildirler. Dosyanız yukarıda belirtilen programlardan herhangi birini kullanarak açılmıyorsa, uzantıyı doğru okuyup okumadığınızı kontrol etmek isteyebilirsiniz.