Skip to content

Dijital Abone Hattı Kullanılabilirliği

10 de Mayıs de 2021

Digital Subscriber Line yüksek hızlı internet hizmeti birçok alana yayılmıştır, ancak teknik faktörler nedeniyle DSL kapsamı sınırlıdır ve bu nedenle her yerde mevcut değildir. A adında özel bir araç kullanın DSL bulucu veya DSL bulucu Bölgenizde DSL’in mevcut olup olmadığını görmek için.

DSL Kullanılabilirliğini Kontrol Etme

Bulunduğunuz yerde DSL’in mevcut olup olmadığını görmek için, o konumu veya o bölgeden yerel bir telefon numarasını çevrimiçi DSL arama hizmetine girin.

 • Allconnect: Hizmet almak istediğiniz adresi girin ve DSL sağlayıcılarının bir listesini alın.
 • BroadBandNow.com: Posta kodunuzu girin ve yakındaki sağlayıcıların fiyatlarını karşılaştırın.
 • FCC.gov: Federal İletişim Komisyonu, sağlayıcıları belirli bir adres etrafında tanımlayan, son bildirilen maksimum indirme ve yükleme hızlarıyla tamamlanan bir Sabit Geniş Bant Dağıtım aracına sahiptir.
 • HighSpeedInternet.com: Bu, bölgenizdeki DSL internet sağlayıcılarını bulmak için başka bir seçenektir.

Bu çevrimiçi hizmetler, bölgenizdeki internet hizmetinin durumunu bildirir ve genellikle oldukça doğrudur. Ancak gördüğünüz özellikler ve fiyatlar yüzde 100 doğru olmayabilir. Bölgenize DSL sağlayan bir şirket bulduktan sonra, daha fazla ayrıntı için her zaman doğrudan sağlayıcıyla görüşün. DSL araması, mahallenizde hizmetin kullanılamadığını gösteriyorsa, son birkaç hafta içinde olduğu gibi, hizmetin çok yakın zamanda kurulmuş olması tamamen mümkündür. Elbette, DSL arama aracının veritabanında daha küçük bir şirket olmayabilir, bu durumda onu bir aramada göremezsiniz. Çoğu durumda, önce bir şirket belirleyebilir ve ardından yaşadığınız yerde DSL sunup sunmadıklarını görmek için web sitelerini kullanabilirsiniz.

 • Verizon: Kullanılabilirliği kontrol et Verizon’un bölgenizde DSL sunup sunmadığını görmek için o sayfadaki planlardan herhangi birinin yanındaki düğmesine basın. DSL’e erişmek istediğiniz posta kodunu girmeniz yeterlidir.
 • AT&T: Bölgeniz için AT&T DSL bilgilerini istemek için o sayfadaki telefon numarasını arayın.
 • CenturyLink: CenturyLink’ten DSL almak istediğinizi düşünüyorsanız, bu bağlantıyı takip edin ve adresinizi metin kutusuna yazarak size internet hizmetleri sağlayıp sağlayamayacaklarını görün.
 • Frontier Communications: Yaşadığınız yerde DSL satın alıp alamayacağınızı görmek için Frontier’in servis sağlayıcı arama aracını kullanın.
 • Windstream: İstendiğinde adresinizi girin ve adresinizde DSL’in bir seçenek olup olmadığı gösterilecektir.
 • MegaPath: Yaşadığınız yerde hangi hizmetlerinin mevcut olduğunu görmek için MegaPath’in web sitesinde bir arama yapın – Ethernet, T1, DSL veya kablo.

DSL için Hat Kalifikasyonu

DSL hizmetine hak kazanmak için, telefon hattınızın servis sağlayıcı tarafından nitelikli olması gerekir. Bu, hizmete ilk kaydolduğunuzda sağlayıcı ve teknisyenlerinin tamamladığı bir süreçtir. Birkaç teknik sınırlama, ikametinizin DSL için uygun hale gelmesini engelleyebilir.

Mesafe Sınırlaması

DSL teknolojisi mesafeye duyarlı. Konutunuz, merkez ofis veya halka açık santral adı verilen yerel telefon şirketi merkezinden belirli bir mesafede (tipik olarak yaklaşık 18000 fit veya 5 kilometre) bulunmalıdır. Nadir durumlarda, köşedeki komşunuz DSL için uygun olabilir, ancak bu mesafe sınırlaması nedeniyle bunu yapamazsınız. Bu sınırlama aynı zamanda kırsal alanlarda yaşayan insanların DSL hizmetine abone olamamasının nedenidir.

Hat Kalitesi

Kontrolünüz dışındaki bazı düşük düzeyli teknik ayrıntılar, bir telefon hattının DSL’i desteklemek için yeterli kalitede olup olmadığını belirler. Bunlar varlığını içerir yük bobinleri. Bir yük bobini, hattın insan sesini iletme yeteneğini geliştiren küçük bir elektrikli cihazdır. Telefon şirketleri, hizmetlerinin kalitesini artırmak için yıllar içinde bu cihazları hatlara kurdular, ancak ironik bir şekilde, yük bobinleri düşük (ses) frekanslarda etkili bir şekilde çalışırken, yüksek (DSL veri) frekanslarını olumsuz yönde etkiler. DSL hizmeti genellikle yük bobinleri üzerinden çalışmaz.

DSL için Bant Genişliği Kullanılabilirliği

DSL ile kullanacağınız ağ bant genişliği, servis sağlayıcının telefon kablolarına bağlıdır. İkamet ettiğiniz yer ile servis sağlayıcının merkezi arasındaki hat ne kadar uzunsa, DSL bant genişliği o kadar az destekleyebilir. Aynı şekilde, kalınlığı (tel ölçüsü) performansı etkileyebilir — bloktaki komşunuz bu nedenle daha hızlı (veya daha yavaş) DSL internet bağlantılarıyla karşılaşabilir. Telefon kablolamasının uzunluğuna göre internetten indirmeler için kullanılabilen Asimetrik Dijital Abone Hattının maksimum bant genişliği aşağıda gösterilmiştir. Veri hızları, saniye başına kilobit birimleriyle sağlanır.

 • 9.000 ft. Veya daha düşük hızda 8.448 Kbps
 • 12.000 ft’e kadar 6,312 Kbps
 • 16.000 ft’e kadar 2.048 Kbps
 • 18.000 ft’e kadar 1.544 Kbps

Telefon kablosunun uzunluğu arttıkça, hem yüklemeler hem de indirmeler için DSL bant genişliğinin kullanılabilirliği azalır. Yukarıda gösterilen örnek, 24 kalibrelik kablolamaya dayanmaktadır; döngüde 26 kalibrelik tel varsa performans daha da düşer.