Skip to content

Dijital Filmlerinizi Satın Alabileceğiniz En İyi Yerler

15 de Mayıs de 2021

2000 yılında, müzik CD’sinin modasının geçtiğini ve hatta daha çılgınca yerini hiçbir şeyin almayacağını hayal etmek zordu. 2001 yılında Apple ilk iPod’unu çıkardı. Vinil, belki de Nintendo Eğlence Sisteminin (NES) orijinal çıkışından 30 yıl sonra en çok satan konsol haline gelmesiyle aynı şekilde CD’den daha uzun ömürlü oldu. Abonelik hizmetleri sola ve sağa açılırken dijital müzik bile onun yerini alacağını görüyor. Ve yakında dijital dünya bizim film koleksiyonumuzu yiyecek. Peki dijital filmlerimizi ve TV şovlarımızı nereden satın almalıyız?

Theresa Chiechi / Lifewire
2001 yılında Apple, iPod’u piyasaya sürdü ve dijital müziği dünyaya tanıttı. Bu nedenle, iki yıl sonra iTunes Music Store piyasaya sürüldüğünde, Apple ile gitmek kolay bir karardı. Ancak dijital video ile Apple, Amazon, Google, sağlayıcımız olmak için rekabet ediyor. Microsoft bile gecikmeli olarak karışıma giriyor. Hepsinin avantajları var, ancak tüm bu sağlayıcılarla ilgili rahatsız edici bir gerçek hala geçerli: filminizi indirip istediğiniz herhangi bir cihazda kullanamazsınız. Her cihazda bulunmayan söz konusu şirketin uygulamasını kullanmaya kilitlendiniz. En ucuz şirket hangisi? Stüdyolar tarafından belirlenen perakende fiyatları ile hepsi fiyat açısından hemen hemen aynı. Ancak yine de indirimde bazı filmler bulabilirsin, bu yüzden anlaşmalardan alışveriş yapmak mümkün. Maalesef bu, kitaplığınızı böler, bu da koleksiyonunuzu görüntülemek için birden fazla uygulama ve hatta birden fazla cihaz kullanmanız gerekeceği anlamına gelir. Peki dijital film kitaplığınız için hangi sağlayıcıyı seçmelisiniz? Bu sorunun cevabı, en çok hangi şirketi sevdiğiniz kadar hangi cihazları kullandığınıza bağlı olabilir, bu nedenle her sağlayıcının artılarını ve eksilerini gözden geçireceğiz.

Vudu

VUDU logosu

Wikimedia Commons / Kamusal Alan
Ne Seviyoruz

 • Çevrimdışı görüntüleme için filmleri ve TV şovlarını hem PC’lere hem de mobil cihazlara indirebilirsiniz.
 • Vudu platformdan bağımsızdır, bu nedenle çoğu cihazda mevcuttur.
 • Hem UltraViolet hem de Movies Anywhere’i destekler.
 • HD kalitesini iyileştiren (biraz) kendi ‘HDX’ formatına sahiptir.
 • 4K / UHD başlıklarının geniş seçimi.
 • ‘Reklamlı ücretsiz’ film koleksiyonu güzel bir bonus.

Neleri Sevmiyoruz

 • Arayüz, rekabet kadar pürüzsüz değil.
 • Amazon, Apple ve Google kadar iyi bilinmemektedir.

Bunu okumadan önce duymamış olabileceğiniz bir kitapla başlayacağız. Vudu 2007’de ortaya çıktı, bu yüzden bir süredir buralardalar. Ama onlar kim? Dijital film sağlayıcınızdan ihtiyacınız olan birincil şey güvendir. Birkaç film satın almak ve şirketin iki yıl içinde kapanmasını istemiyorsunuz ve Amazon, Google ve Apple ile bu endişelere sahip değilsiniz. Ayrıca Vudu ile ilgili endişeleriniz yok. 2010 yılında Wal-Mart tarafından satın alındı. Ve Vudu bir ev markası olmasa da, Wal-Mart kesinlikle öyle. Vudu, SD, HD ve kendi HDX formatlarında filmler sunar; bu, HD’nin biraz daha üstün bir yorumudur. Bazı filmler Ultra HD (UHD) olarak da mevcuttur. Vudu’nun güzel bir avantajı, filmi bilgisayarınıza indirme yeteneğidir. Çoğu video sağlayıcı artık mobil cihazlar için çevrimdışı indirmeler sunuyor, ancak Vudu ve Apple aynı hizmeti masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar için sunuyor. Yine de kendi uygulamalarını kullanmalısınız, ancak bu güzel bir avantaj. Vudu, DVD ve Blu-ray başlıklarının dijital kopyalarına erişmenizi sağlayan dijital bir kilitleyici olan UltraViolet’i destekler. Bu, hala DVD ve Blu-Ray disk satın alırken çevrimiçi koleksiyonunuzu oluşturmanın harika bir yoluydu. UltraViolet kapandı, ancak süresi dolmamış kodları Vudu’da kullanmaya devam edebilirsiniz. Vudu ayrıca bazı filmleri reklamlarla birlikte ücretsiz olarak sunmaktadır. Uyumluluk? Vudu, cihazlar için belki de en geniş destek yelpazesine sahiptir. Bunu Roku, iPhone, iPad, Android akıllı telefon veya tablet, Chromecast, XBOX, PlayStation ve bir dizi Akıllı TV’nizde edinebilirsiniz.

Google Oyun

Google Play logosu

Wikimedia Commons / Kamusal Alan
Ne Seviyoruz

 • Apple ve Amazon’dan daha geniş bir cihaz yelpazesinde mevcuttur.
 • İyi 4K / UHD video seçimi.
 • Videoyu mobil cihazınıza indirebilirsiniz.
 • Giriş niteliğinde 0,99 $ ‘lık bir kiralama sunar.
 • Her Yerdeki Filmleri Destekler.

Neleri Sevmiyoruz

 • Oyun konsolları için özel bir uygulama yok.
 • PC için çevrimdışı indirme yok.

Bu liste, en iyiden en kötüye olarak yorumlanmayacak olsa da, Google Play, esas olarak tekliflerini Amazon Instant Video veya Apple’ın iTunes filmleri ve televizyonundan daha geniş bir cihaz yelpazesinde yayınlama becerisine dayalı olarak ikinci kez bahsediyor. Vudu’nun savaştaki tarafsızlığına dijital video kilitli kutumuza güvenmek kolaydır çünkü zorlamaya çalıştıkları bir cihazları yoktur. Google’ın Android, Chrome ve Chromecast platformları onları İsviçre yapmaz, ancak savaşta oturma odalarımız için güzel oynadılar. Google’ın felsefesi, platform hakimiyeti için mücadele etmek yerine en geniş cihaz yelpazesinde izleme fırsatı sağlamakla ilgilidir. Google Play, UHD’de bazı başlıklar sunar, ancak bu başlıklar mağazada işaretlenmez, bu nedenle satın almaya gidene kadar belirli bir filmin UHD’de olup olmadığını bilmek zor olabilir. Google Play, yeni müşterilere 0,99 ABD doları tutarında bir kiralama sunar, bu nedenle, bir film gecesinde sadece birkaç kuruş tasarruf etmek için kontrol etmeye değer. Google Play’i iPhone, iPad, Android, PC, Roku, birçok akıllı televizyonda veya Chromecast üzerinden yayınlayabilirsiniz. Oyun konsolları için bir uygulama olmasa da, XBOX veya Playstation’ınız YouTube’u açabildiği sürece, kiralamalarınıza ve satın aldıklarınıza YouTube uygulamasından ulaşabilirsiniz. Google Play, Apple TV için mevcut değil (henüz?), Ancak bir Apple TV’niz varsa, Google Play koleksiyonunuzun akışını gerçekleştirmek için YouTube veya AirPlay’i kullanabilirsiniz.

Apple iTunes

iTunes logosu

Wikimedia Commons / Kamusal Alan
Ne Seviyoruz

 • Akan video, film, TV şovları ve kiralama sunan ilk şirketlerden biri ve kararlılık ve performans açısından hala lider.
 • Hulu, HBO Now, Starz vb. Dahil olmak üzere kendi dijital koleksiyonunuzun yanı sıra çeşitli kaynaklardan filmlere ve şovlara göz atmanıza ve seçmenize olanak tanıyan iOS TV uygulamasıyla harika çalışır.
 • Hem PC hem de mobil cihazlara çevrimdışı indirmelere izin verir.
 • Her Yerdeki Filmleri Destekler.

Neleri Sevmiyoruz

 • Uyumluluk, Apple’ın ekosistemi (iPhone, iPad, iPod Touch, Apple TV) ve Mac’ler ve Windows tabanlı makinelerle sınırlıdır.

Bir iPhone, iPad ve Apple TV’niz varsa, alışverişinizi iTunes’da yapmak basit bir karar gibi görünebilir. Tahmin edebileceğiniz gibi, Apple’ın ekosistemi birlikte harika çalışıyor. Apple TV ve iPad’deki TV uygulaması, koleksiyonunuzu Hulu ve HBO Now gibi çeşitli abonelik hizmetleriyle bir araya getirerek ne izleyeceğinize göz atmayı çok daha kolay hale getiriyor. Filmleri masaüstünüze veya dizüstü bilgisayarınıza ve iPhone veya iPad’inize de indirebilir, böylece koleksiyonunuzun keyfini çevrimdışı olarak çıkarabilirsiniz. Yapamayacağınız şey, Android’de hiçbir şey izlemektir. Veya Akıllı TV’niz. Veya tüm akış uygulamalarına sahip Blu-Ray oynatıcı. Veya temelde bir PC veya Apple cihazının dışında herhangi bir yerde. Bu, Apple Watch sahiplerine bile tüm bu yumurtaları Apple’ın sepetine koyup koymama konusunda bazı şüpheler vermek için yeterli. İTunes satın alımları için Apple TV adında bir Roku kanalı var. Apple ayrıca 4K akış sunar. Dijital 4K filmler HD’ye kıyasla pahalı ve başlıklar sınırlı olsa da, en kaliteli bir film koleksiyonu oluşturmak istiyorsanız, seçeneğe sahip olmak kesinlikle bir zorunluluktur. Apple, ürünlerini sevenler için kötü bir seçim değil. Ancak on yıl içinde hepimiz henüz var olmayan bir şirketin akıllı cihazlarını kullanıyor olabilirdik. Ve film koleksiyonumuzu yanımıza alabilecek miyiz? Sınırlamalarına rağmen, Apple hemen hemen her kategoride birinci sınıftır. Harika bir akış hizmeti sunarlar, filmlerinizi gerçekten oynatabilecek herhangi bir cihaza indirebilirsiniz, her zaman bir tür anlaşma yaparlar ve daha da iyisi, oldukça iyi bir arayüz sayesinde bu anlaşmaları bulmak kolaydır.

Amazon Prime Videosu

Amazon logosu

Amazon / Wikimedia Commons / Kamusal Alan
Ne Seviyoruz

 • Amazon Prime video ile bağlantı, hem Prime hem de dijital kilit kutunuzdaki mevcut filmlere ve TV’ye göz atmayı kolaylaştırır.
 • Çok sayıda 4K başlık.
 • Çevrimdışı görüntüleme için mobil cihazınıza indirebilirsiniz.
 • Her Yerdeki Filmleri Destekler.

Neleri Sevmiyoruz

 • PC için indirme yok.
 • Amazon, başkalarıyla iyi oynamadığı için bilinir.

Amazon Prime, diğer birçok avantajının yanı sıra Netflix tarzı bir akış hizmeti içerir. Ayrıca bir dizi 4K video sunar ve çevrimdışı görüntüleme için mobil cihazlara indirmeye izin verir. Amazon her zaman başkalarıyla iyi oynamıyor: Bir süreliğine Apple TV veya Chromecast satmıyordu, çünkü her iki cihaz da akış hizmetiyle çalışmıyordu. Şirket sonunda rotasını tersine çevirdi ve Prime artık Apple TV ve Chromecast dahil olmak üzere çok çeşitli cihazlarda mevcut. Amazon ayrıca iOS cihazları, Android akıllı telefonları ve tabletleri, Roku, XBOX, PlayStation, PC, çoğu Akıllı TV’yi ve (tabii ki) Android’in üzerinde çalışan Amazon’un Fire cihazlarını da destekler.

Daha Fazla Seçenek ve Hangi Firmalardan Kaçınılmalı

Bu alanda rekabet eden ve listenin başına geçmeyen birçok şirket var.

FandangoNow, M-Go olarak biliniyordu.

Fandango tarafından görüntü
 • FandangoNow – Daha önce M-Go olarak bilinen Fandango Now, listeye en yakın olanıdır. İTunes ve Amazon’dan bekleyeceğiniz aynı çeşitlilikte film ve TV şovlarına sahipler, bunları Roku’nuzdan Android cihazınıza, iPhone / iPad’inize, PC’nize ve hatta XBOX ONE’a kadar çeşitli cihazlarda izleyebilirsiniz. ücretsiz şeyler kazanmanıza yardımcı olacak kredi sistemi. Amazon veya Apple olmasa da Vudu ile baştan sona gitmek önde gelen bir rakiptir.
 • Microsoft – Masaüstü ve dizüstü bilgisayar pazarına hakim olan teknoloji lideri, akış söz konusu olduğunda oyuna oldukça geç kaldı. Ancak listeyi yapmamalarının nedeni geç kalmaları değil. İOS, Android, Roku ve diğer Microsoft dışı platformlarda kullanılabilirliğin olmaması, bunlardan satın almayı atlamak için yeterince iyi bir nedendir.

Filmlerinizi ve TV Şovlarınızı Nereden Satın Alamazsınız?

Dijital video kilit kutunuz için çeşitli seçenekleri listelemek iyi ve güzel, peki ya ne pahasına olursa olsun kaçınmanız gereken şirketler? Açıkçası, şirketi hiç duymadıysanız, onlara film koleksiyonunuz konusunda güvenmemelisiniz. Hepimiz Apple, Google ve Amazon’u duymuşuzdur, bu da onlarla iş yapmamızı daha rahat hale getirir. Peki ya kablolu yayın şirketiniz? Filmleri doğrudan kablo sağlayıcınızdan satın almak kolay görünebilir, ancak sizi hizmete kilitleyen bir şey daha olur. Bazı şirketler, hizmeti bitirdikten sonra satın alımlarınızı görüntülemenin yollarını sunarken, daha fazla kalıcılık sunan bir şirketle gitmek çok daha iyidir.

Her Yerdeki Filmler

Dijital kitaplığınızın tek bir şirkete bağlı olmasını sevmiyor musunuz? Movies Anywhere de yok. En büyük fark, Movies Anywhere’in aslında bu konuda bir şeyler yapabilmesidir. Ve en büyük sürpriz, gerçekten yaptıklarıdır. Movies Anywhere; iTunes, Prime Video, Google Play, Vudu, YouTube, Microsoft, XFINITY, FandangoNOW ve Verizon FIOS’tan film satın almanıza olanak tanır.