Skip to content

Dijital Fotoğraflarınızın Kopyalanmasını Önleme

19 de Mayıs de 2021

Fotoğraf çekerseniz (ve bu günlerde kim akıllı telefonla fotoğraf çekmiyor?), Muhtemelen bunları çevrimiçi olarak ya kendi web sitenizde ya da bir sosyal medya sitesinde yayınlamışsınızdır. İzleyicilerin bu görüntüleri bilgisayarlarına kaydetmeleri oldukça kolay olabilir ve bu, yapmamalarını tercih edeceğiniz bir şey olabilir. Görüntü hırsızlığı – özellikle bir fotoğrafçı ya da tasarımcıysanız – tanıdık bir sorundur ve muhtemelen önlemek isteyeceğiniz bir şeydir. Görsellerinizi sitenizden kopyalamayı daha zor hale getirmek için alabileceğiniz birkaç önlem vardır. Bununla birlikte, teknolojideki çoğu güvenlik önleminde olduğu gibi, bunlar biraz çaba ile atlanabilir.

‘Sağ Tıklama Yok’ Komut Dosyalarını Kullanma

Resimlerinizin izniniz olmadan kopyalanmasını önlemenin en basit yollarından biri, sağ tıklama gerektirmeyen bir komut dosyası oluşturmaktır. İnsanlar sayfanıza sağ tıkladığında, ya resmi indirmek için hiçbir seçeneğe sahip olmayacaklar ya da bir açılır hata mesajı alacaklar (komut dosyasını nasıl kodladığınıza bağlı olarak). Bunu yapmak çok kolay, ama aynı zamanda dolaşması da kolay.

Görüntüleri Sarmayı Küçült

Bir görüntüyü küçültmek, görüntünüzü başka bir şeffaf görüntüyle birlikte görüntülediğiniz bir JavaScript tekniğidir. Bir ziyaretçi resmi indirmeye çalıştığında, bunun yerine başka bir şey alır – genellikle boş bir resim. Kararlı biri için bu yöntem de atlatılabilir.

Filigranlama Etkili Bir Caydırıcıdır

Filigran, doğrudan görüntünün üzerine bir kaplama yerleştirdiğiniz yerdir. Bu genellikle görüntünün kalitesini, potansiyel hırsızların onu çalmak istemeyeceği şekilde etkiler. Bu, üstlerindeki metne aldırış etmezseniz, çevrimiçi resimlerinizi korumanın çok etkili bir yoludur.

Görüntülerinizi Korumak İçin Flaş Kullanma

Resimlerinizi görüntülemek için Flash’ta bir slayt gösterisi ayarlamak da mümkündür. Bu, hırsızların görüntüleri doğrudan indirmesini imkansız hale getirir. Flash kullanmak, sistemleri Flash’ı desteklemiyorsa, bazı ziyaretçilerinizin resimlerinizi görmesini engelleyebilir. Örneğin, iPad’ler ve iPhone’lar gibi Apple ürünleri Flash çalıştırmaz, bu nedenle resimleriniz bu ziyaretçiler tarafından görüntülenemez.

Görüntülerinizi Tam Olarak Korumak İmkansız

Görsellerinizi çevrimiçi yayınlarsanız, korumak için ne yaparsanız yapın, birinin onları çalması ve başka bir yerde kullanması mümkündür. Kaynak kodu görüntüleyerek ve doğrudan görüntüye göz atarak sağ tıklama komut dosyaları engellenemez. Görüntüleri küçültmek benzer şekilde yenilebilir. Bu daha zor olsa da filigranlar kaldırılabilir. Görüntülerinizi korumak için bir Flash nesnesine gömseniz bile, ekranlarında görüntülenen görüntünüzün ekran görüntüsünü almak mümkündür. Bununla birlikte, kalite orijinal kadar iyi olmayabilir. Resminiz o kadar değerliyse, hiç kimsenin onu çalmadığından emin olmak istiyorsanız, bunu önlemenin tek kesin yolu çevrimiçi olarak bir resim yayınlamamaktır.