Skip to content

Dijital İkiz Nedir?

12 de Mayıs de 2021

Bazen cihaz gölgesi olarak anılan dijital ikiz kavramı bir süredir ortalıkta dolaşıyor, ancak Yapay Zeka ve Nesnelerin İnterneti’nin ortaya çıkmasıyla konsept daha fazla önem kazanmaya başlıyor. Peki dijital ikiz tam olarak nedir ve neden önemlidir?

Dijital İkiz Nedir?

Basit bir ifadeyle, dijital ikiz, fiziksel bir süreci, hizmeti veya sistemi simüle eden sanal bir modeldir. İfade, gerçek dünyadaki muadili gibi görünen bir 3B bilgisayar modelinin görüntülerini çağrıştırsa da, bir dijital ikiz, fiziksel görünümünden ziyade bir ürünün ne yaptığına ve nasıl çalıştığına odaklanan daha soyut olabilir. Tasarımcılar ve mühendisler, gerçek dünyadaki bir varlığın dijital bir tezahürünü oluşturarak, her bir yinelemenin fiziksel olarak prototipini oluşturmak zorunda kalmadan verimliliği daha kolay test edebilir ve sorunları belirleyebilir. Bunun net etkisi, kesinti süresinin azaltılması ve daha iyi gelecek planlama olasılığıdır.

Oliver Burston / Getty Images

Dijital İkizler Kavramı Nereden Doğdu?

Michigan Üniversitesi’nden Michael Grieves, fiziksel nesneler için gerçek zamanlı dijital modelleme fikrini ilk kez 2002’de tanıttı. O zamanlar bu kavram Aynalı Uzay Modeli olarak anılıyordu, ancak yıllar içinde “dijital ikiz” ifadesi haline geldi. Grieves’in ilk olarak ana hatlarını çizdiği şey için daha tanınabilir terim. O zamandan beri, dijital ikizler havacılık, sağlık hizmetleri ve otomotiv gibi bir dizi endüstri tarafından benimsendi ve üzerine inşa edildi.

Dijital İkiz Nasıl Çalışır?

Dijital bir ikiz, fiziksel bir nesnenin konumu, çalışma koşulu, kompozisyonu ve daha fazlası dahil olmak üzere mevcut durumunu yakalamak için sensörler kullanır. Bu ham veriler daha sonra sanal muadiline neredeyse gerçek zamanlı olarak aktarılır ve teşhis ve prognostik testlerine izin verir. Veri ayrıştırma, işleme ve modelleme, fiziksel olarak ulaşılması zor olan parçaların ve öğelerin test edilmesini sağlayan yerel veya bulut ağında gerçekleşebilir.

Dijital İkiz Teknolojisine Örnekler

Dijital ikizlerin önemli bir avantajı, coğrafi olarak dağıtılmış ürünlerden veri toplama ve analiz etme becerisidir. İş yerindeki dijital ikizlere iyi bir örnek uzay endüstrisidir. Uzayda seyahat ederken bir gemi üzerinde neredeyse gerçek zamanlı analiz yapabilmek, mühendislerin olası sorunları ortaya çıkmadan önce tanımlamasına ve azaltmasına olanak tanır. Dijital ikizler, aynı yerde olmayan iki özdeş öğe arasındaki farklılıkları anlamak için de yararlı olabilir. Örneğin, aynı fabrikadan iki elektrikli otomobil, farklı iklimlerde yaşayan müşterilerle sonuçlanabilir. Sıcak Nevada’da ve soğuk Michigan’da sürülen bir araçtan uzaktan veri toplayabilmek, bir araç üreticisinin, havanın pil performansını nasıl etkilediğini görmesini sağlar. Otomobil üreticisi, dijital bir ikiz kullanarak, bu araçları gerçek dünya ortamlarında incelemek zorunda kalmadan sorunları teşhis etmek veya yeni verimlilikleri belirlemek için bir dizi yapay zeka testi çalıştırabilir.