Skip to content

Dijital Optik Bağlantı – Nedir ve Nasıl Kullanılır

27 de Mayıs de 2021

Dijital optik, ev sinema sistemlerinde ve otomobiller için stereo sistemlerde bir tür ses bağlantısıdır. Dijital optik çıkış bağlantı noktaları ile daha az cihaz üretiliyor, bu nedenle ses ekipmanınızın hangi tür bağlantıları destekleyebileceğini anlamak önemlidir.

Dijital Optik Bağlantı Nedir?

Dijital optik, ses verilerini uyumlu bir kaynak cihazdan uyumlu bir oynatma cihazına özel olarak tasarlanmış bir kablo ve konektör kullanarak aktarmak için fiber optik kullanan fiziksel bir bağlantıdır. Ses verileri, dijital olarak kodlanmış elektrik darbelerinden, bir LED ampul kullanılarak iletim ucundaki ışığa dönüştürülür. Işık, dijital optik kablodan hedefine geçtikten sonra, ışık darbeleri ses bilgisini içeren elektrik darbelerine geri dönüşür. Elektriksel ses darbeleri daha sonra onları işleyen uyumlu hedef cihaz (ev sineması veya stereo alıcı gibi) boyunca ilerler ve sonunda bunları analog sinyallere dönüştürür ve hoparlörlerden veya kulaklıklardan duyulmaları için güçlendirir. Dijital optik bağlantıların diğer bir adı TOSLINK bağlantılarıdır. Toshiba, teknolojiyi standartlaştıran ilk şirket olduğundan TOSLINK, “Toshiba Link” in kısaltmasıdır. Dijital optik (Toslink) bağlantısının geliştirilmesi ve uygulanması, ev sinemalarında genişlemeden önce ilk olarak yüksek kaliteli CD çalarlarda kullanıldığı CD ses formatının tanıtımına paralel oldu.

Kablolar2Go

Dijital Optik Bağlantılara Sahip Olabilecek Cihazlar

Dijital optik bağlantılar tipik olarak aşağıdaki cihazlarda görünür:

 • Dvd oynatıcılar
 • Blu-ray Disk oynatıcılar
 • Ultra HD Blu-ray Oynatıcılar
 • Medya yayıncıları
 • Kablo / uydu kutuları
 • DVR’ler
 • Oyun konsolları
 • CD çalar
 • Ev sineması alıcıları
 • Ses çubukları
 • Araç stereo alıcıları
 • TV’ler

Bazı Blu-ray oynatıcılar, hem ses hem de video için yalnızca HDMI çıkışını tercih ederek, dijital optikleri bir ses bağlantısı olarak ortadan kaldırmıştır. Dijital optik bağlantıları olan ancak HDMI bağlantıları olmayan bir ev sinema alıcınız varsa, kullanmak istediğiniz cihazların dijital optik çıkış bağlantısı içerdiğinden emin olun. Dijital optik bağlantılar yalnızca sesi iletir. Video için HDMI, komponent veya kompozit gibi ayrı bir bağlantı türü kullanmanız gerekir.

Dijital Optik Bağlantılar ve Ses Formatları

Dijital bir optik bağlantı yoluyla taşınabilen dijital ses sinyali türleri arasında iki kanallı stereo PCM, Dolby Digital / Dolby Digital EX, DTS Digital Surround ve DTS ES surround ses biçimleri bulunur. Dijital optik bağlantı geliştirildiğinde, o zamanki dijital ses standartlarına (çoğunlukla 2 kanallı CD oynatma) uyacak şekilde yapıldı. Bu nedenle 5.1 / 7.1 çok kanallı PCM, Dolby Digital Plus, Dolby TrueHD, Dolby Atmos, DTS-HD Master Audio, DTS: X ve Auro 3D Audio gibi dijital ses sinyalleri, dijital optik bağlantılarla aktarılamaz. Bu tür ses sinyali formatları, HDMI bağlantılarının kullanılmasını gerektirir.

Dijital Optik ve Dijital Koaksiyel Bağlantılar

Dijital koaksiyel dijital optik ile aynı özelliklere ve sınırlamalara sahip başka bir dijital ses bağlantı seçeneğidir. Bununla birlikte, ses sinyallerini aktarmak için ışık kullanmak yerine, veriler RCA tarzı konektörler kullanılarak geleneksel kabloyla taşınır. Koaksiyel ve optik kablolar arasındaki en büyük fark, birincisinin daha yüksek bant genişliği sunmasıdır. Koaksiyel bağlantılar da daha sağlamdır, ancak elektromanyetik parazitlere eğilimlidirler.

OPPO Digital BDP-103D - Dijital Koaksiyel, Dijital Optik