Skip to content

Dinput8.dll Bulunamadı veya Eksik Hataları Nasıl Düzeltilir

19 de Mayıs de 2021

Dinput8.dll sorunları, şu ya da bu şekilde Microsoft DirectX ile ilgili bir sorundan kaynaklanır. Dinput8.dll dosyası, DirectX yazılım koleksiyonunda bulunan birçok dosyadan biridir. DirectX çoğu Windows tabanlı oyun ve gelişmiş grafik programı tarafından kullanıldığından, dinput8.dll hataları genellikle yalnızca bu programlar kullanılırken görünür. Windows 98’den beri Microsoft’un işletim sistemlerinden herhangi biri dinput8.dll ve diğer DirectX sorunlarından etkilenebilir. Buna Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows XP ve Windows 2000 dahildir.

Dinput8.dll Hataları

Bilgisayarınızda dinput8.dll hatalarının görünmesinin birkaç yolu vardır. Daha yaygın spesifik dinput8.dll hata iletilerinin birkaçı aşağıda listelenmiştir:

  • Dinput8.dll dosyası eksik
  • Dinput8.DLL Bulunamadı
  • Dosya dinput8.dll bulunamadı
  • Dinput8.dll bulunamadı. Yeniden yükleme bunu düzeltmeye yardımcı olabilir.

Dinput8.dll hata mesajı Microsoft DirectX kullanan herhangi bir program için geçerli olabilir, ancak bu DLL mesajları en çok video oyunlarıyla ilişkilidir.

Dinput8.dll Hataları Nasıl Düzeltilir

Dinput8.dll DLL dosyasını herhangi bir “DLL indirme sitesinden” tek tek indirmeyin. Bu sitelerden DLL indirmenin asla iyi bir fikir olmamasının birçok mükemmel nedeni vardır. Dinput8.dll dosyasını bu DLL indirme sitelerinden birinden zaten indirdiyseniz, koyduğunuz yerden kaldırın ve bu adımlarla devam edin.

  1. Henüz yapmadıysanız bilgisayarınızı yeniden başlatın. Dinput8.dll hatası bir şans eseri olabilir ve basit bir yeniden başlatma işlemi tamamen ortadan kaldırabilir.

  2. Microsoft DirectX’in en son sürümünü yükleyin. Şanslar, DirectX’in en son sürümüne yükseltmek, dinput8.dll bulunamadı hatasını düzeltir. Microsoft genellikle sürüm numarasını veya harfi güncellemeden DirectX güncellemelerini yayınlar, bu nedenle en son sürümü yüklediğinizden emin olun. serbest bırakmak versiyonunuz teknik olarak aynı olsa bile. Windows 7, 8, 10, Vista, XP, vb. Hepsi aynı DirectX kurulum paketi tarafından desteklenmektedir. Windows’un bu sürümünde gerekli olan ve desteklenen herhangi bir DirectX 11, DirectX 10 veya DirectX 9 dosyasını yükleyecektir.

  3. Microsoft’un en son DirectX sürümünün aldığınız dinput8.dll hatasını düzeltmediğini varsayarsak, oyun veya uygulama CD veya DVD’nizde bir DirectX yükleme programı arayın. Genellikle, bir oyun veya başka bir program DirectX kullanıyorsa, yazılım geliştiricileri kurulum diskine DirectX’in bir kopyasını ekler. Bazen, sık olmamakla birlikte, diskte bulunan DirectX sürümü, çevrimiçi olarak bulunan en son sürümden program için daha uygundur.

  4. Oyunu veya yazılım programını kaldırıp yeniden yükleyin. Dinput8.dll ile çalışan program dosyalarına bir şey olmuş olabilir ve yeniden yükleme işlemi hile yapabilir.

  5. Dinput8.dll dosyasını en son DirectX yazılım paketinden geri yükleyin. Yukarıdaki sorun giderme adımları dinput8.dll hatasını çözmek için işe yaramadıysa, dinput8.dll dosyasını indirilebilir DirectX paketinden ayrı ayrı çıkarmayı deneyin.

  6. Ekran kartınız için sürücüleri güncelleyin. En yaygın çözüm olmasa da, bazı durumlarda bilgisayarınızdaki ekran kartının sürücülerini güncellemek bu DirectX sorununu düzeltebilir.

Daha Fazla Yardıma mı İhtiyacınız Var?

Bu sorunu kendiniz çözmekle ilgilenmiyorsanız, bkz. Bilgisayarımı Nasıl Düzeltebilirim? destek seçeneklerinizin tam listesi, ayrıca onarım maliyetlerini hesaplamak, dosyalarınızı çıkarmak, bir onarım servisi seçmek ve çok daha fazlası gibi yol boyunca her konuda yardım için.