Skip to content

Direksiyon Simidi Ses Kontrol Adaptörlerinin Açıklaması

16 de Nisan de 2021

Direksiyon simidi ses kontrol adaptörleri, flaşörlü araç ses sistemi bileşenleri kadar iyi bilinmemektedir veya anlaşılmamaktadır, ancak her yeni model yılında bir tür direksiyon simidi ses kontrolleriyle fabrikadan daha fazla otomobil geldikçe giderek daha fazla önem kazanmaktadırlar. .

Direksiyon Ses Kontrolleri Nelerdir?

Direksiyon simidi ses kontrolleri, sürüş sırasında araç radyonuzla etkileşimi daha az tehlikeli hale getirmek için tasarlanmıştır. Temel fikir, bu kontrolleri ellerinizi direksiyon simidinden çekmeden veya gözlerinizi yoldan ayırmadan kullanabilmenizdir.

Kiyoshi Hijiki / Moment / Getty Images
Belirli kontroller bir araçtan diğerine değişir, ancak genellikle ses seviyesini ayarlamanıza, radyodan yardımcı girişlere geçmenize, kanalları değiştirmenize, şarkıları atlamanıza ve daha pek çok şeye izin verirler. Bir fabrika araç stereo sistemi Bluetooth bağlantısı içerdiğinde, direksiyon simidi ses kontrolleri genellikle telefonunuzla arama yapmak, telefonu kapatmak ve diğer işlevleri gerçekleştirmek için kullanabileceğiniz bir düğme veya düğmeler içerir. Araçta herhangi bir tür sesli kontrol varsa, genellikle bunun için bir düğme de olacaktır. Bu kontroller son derece yararlı olduğundan ve gözlerinizi yoldan ayırmadan radyoyu kontrol etmeyi kolaylaştırarak yoldaki güvenliğinizi artırabildikleri için, direksiyon simidi ses kontrollerine erişimi kaybetme fikri birçok insanın yükseltmesini engeller. araba stereo sistemleri.

Direksiyon Simidi Ses Kontrollerinizi Kaybetmeden Araç Stereo Sisteminizi Yükseltme

Direksiyon simidi ses kontrollerinin yaygınlaşması, bir zamanlar nadir bir lüks olan bir şeyin, geç model bir arabaya sahip ve kafa ünitesini yükseltme arzusu olan herkes için hızla gerçek bir baş ağrısına dönüştüğü bir durum yarattı. Kolay çözüm, sadece birinci sınıf bir ses sistemi oluşturmak için direksiyon simidi kontrollerini tamamen ortadan kaldırmaktır, ancak gerçekten böyle olmak zorunda değil. Neyse ki, temel özellikleri kaybetmeden herhangi bir fabrika ana ünitesini yükseltmenin yolları vardır ve direksiyon simidi ses kontrolleri istisna değildir. Bu durumda, fabrika direksiyon simidi kontrollerini yeni bir ana üniteye bağlamanın anahtarı, direksiyon simidi ses kontrol adaptörü olarak bilinen bir bileşendir. Bu adaptörler, esasen direksiyon simidi kontrolleriniz ile yeni kafa üniteniz arasında oturarak ve birinin diğerine gönderdiği komutları yorumlayarak çalışır.

Direksiyon Simidi Ses Kontrol Başlığı Birimi Adaptörü Uyumluluğu

Satış sonrası ana üniteler evrensel olarak direksiyon simidi kontrolleriyle uyumlu değildir, ancak büyük üreticiler oldukça iyi bir kapsama alanı sunar. Çoğu ileri teknoloji nav kafa üniteleri bu işlevselliği içerir ve diğer satış sonrası birimlerin büyük bir kısmı da bunu yapar. Herhangi bir kafa ünitesinin direksiyon simidi kontrolleriyle çalışacağını kabul edemezsiniz, ama oradalar. Önemli olan, satın almadan önce araştırmanızı yapmak ve uyumluluğu kontrol etmektir. Bir kafa ünitesinin direksiyon simidi ses kontrolleriyle uyumlu olup olmadığını kontrol etmek için kutudaki özellikler listesine bakın. Direksiyon simidi kontrolleriyle uyumlu baş üniteleri tipik olarak aşağıdaki satırlar boyunca bir şeyler listeler. kablolu uzaktan kumanda girişi veya SWI, Bu, direksiyon simidi girişi anlamına gelir) bir özellik olarak. Bazı ana ünite özellik listeleri ayrıca SWI-JS, SWI-JACK veya SWI-X’i belirtir. Bunlar, hem orijinal ekipmanın hem de satış sonrası araç radyolarının kullandığı özel direksiyon simidi ses kontrol tipleridir.

  • SWI-JS: Direksiyon Girişi Jensen ve Sony’yi temsil eder. Jensen ve Sony kafa ünitelerinde ve bu standardı kullanan diğer ana ünitelerde bulunur.
  • SWI-JACK: Direksiyon Girişi JVC, Alpine, Clarion ve Kenwood için standlar. Bu dört büyük üretici ve bazı küçük üreticiler tarafından da kullanılmaktadır.
  • SWI-X: Bu, bazı satış sonrası ana ünitelerde bulunan evrensel bir standarttır.

Direksiyon Simidi Ses Kontrol Adaptörünün Seçilmesi

Uzaktan girişleri kabul edecek şekilde bağlanmış birçok satış sonrası ana ünite olmasına rağmen, oradaki tüm farklı orijinal ekipman direksiyon simidi ses kontrol kurulumlarından gelen komutları nasıl yorumlayacaklarını bilmiyorlar. Bir ana birimin bu kontrol girişlerini anlamasına izin vermek için, aracı olarak hareket edecek bir adaptöre ihtiyacınız var. Bu adaptörleri yapan birkaç şirket var ve her biri biraz farklı bir yaklaşım benimsiyor. Bu üreticiler oldukça iyi bir kapsama alanı sunuyor, bu nedenle temelde direksiyon simidi kontrollerine sahip herhangi bir araba için uyumlu bir adaptör bulabilmelisiniz. Bazı direksiyon simidi ses kontrol adaptörleri, SWI-JS, SWI-JACK ve SWI-X’in devreye girdiği belirli bir ana ünite alt kümesiyle çalışmak üzere tasarlanmıştır. Bazı ses kontrol adaptörleri, SWI-JS veya SWI-JACK kafa üniteleriyle çalışmak üzere özel olarak tasarlanmıştır, böylece bu bilgilere bakarak doğru adaptörü seçebilirsiniz. Bazı durumlarda, direksiyon simidi kontrolleri ile adaptör arasında bulunan ayrı bir CAN adaptörüne de ihtiyacınız olabilir. Öte yandan, bazı direksiyon simidi ses kontrol adaptörleri doğaları gereği evrenseldir; bu, hangi SWI türü olursa olsun, uzaktan girişleri kabul eden hemen hemen her ana ünite ile kullanılabilecekleri anlamına gelir. Önemli olan, uğraştığınız SWI tipini bulmaktır, böylece ellerinizi uyumlu bir direksiyon simidi ses kontrol adaptörüne aldığınızdan emin olursunuz.